Muzica in biserica

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox
Muzica in biserica

Mesaj necititde ccristi » 17 Mai 2018, 19:20

Rog sa ma lamuriti de ce pe fiecare duminica cantarile se fac pe un anumit glas . Cine a instituit asta ? Eu vin de la tara unde cantaretul de la biserica canta si zic eu destul de frumos fara a tine cont de glasuri . Cand ajung in Bucuresti dau peste coruri si coruri unde nu mai inteleg nici macar ce vor sa cante ; noroc ca versurile le stiu tot de la cantaretul de la tara ca daca as fi nou prin bisericile bucurestene as crede ca sunt la Opera Romana ,
Credeti ca astfel de cantaril super corale ne duc undeva bine ? Am prieteni cu care cautam biserici unde se canta muzica bisericeasca ortodoxa si se pare ca gasim f greu parca toti popi din Bucuresti au inebunit cu corurile astea . Ce ne-a lasat biserica primara si unde vom merge ? Glasurile de care vorbeam mai sus ni le-au lasat sf apostoli in biserica sau atunci cine ? . Posibil sa fiu confuz intre muzica pe glas x de la utrenie si corurile de la sf liturghie care nu le mai suport.

Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX