Întrebări practice despre botez

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Re: Botezul fetelor înaintea băieţilor

Mesaj necititde Veronika » 30 Noi 2011, 23:42

Este vre-o greaşeală din dpdv canonic dacă fata este botezată înaintea băiatului? Chiar eu m-am nimerit în astfel de situaţie :x9, fiind eu şi un băiat la botez, şi o rudă apropiată l-a rugat pe preot să mă boteze pe mine prima şi aş vrea să aflu părerea altora mai ales a preoţilor. Nu cred că a făcut preotul o mare greşeală , dar mai bine aştept comentariile altora.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Botezul fetelor înaintea băieţilor

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Dec 2011, 11:50

Este vre-o greaşeală din dpdv canonic dacă fata este botezată înaintea băiatului? Chiar eu m-am nimerit în astfel de situaţie :x9, fiind eu şi un băiat la botez, şi o rudă apropiată l-a rugat pe preot să mă boteze pe mine prima şi aş vrea să aflu părerea altora mai ales a preoţilor. Nu cred că a făcut preotul o mare greşeală , dar mai bine aştept comentariile altora.
Nu este nici o greşeală, problema cu ordinea sau prioritatea e o regulă de diciplină nicidecum un păcat.
Cu mult respect.

catalinconstantin
Mesaje:152
Membru din:06 Mar 2011, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări practice despre botez

Mesaj necititde catalinconstantin » 03 Ian 2012, 15:48

Parinte Pruteanu (sau parintii care mai raspund pe forum) am intampinat astazi un caz deosebit care m-a cam socat.
Mai intai este vorba de un incest de pe urma caruia fiica a ramas insarcinata cu tatal ei si a nascut un copil. Copilul s-a nascut surdomut si l-au crescut asa fara a urma nici o scoala de surdomuti. Astazi fata are 16 ani si este nebotezata. Au mai incercat sa o boteze (vecini care s-au oferit ca nasi, preoti) , dar tatal ei, daca se poate numi asa (sau bunicul) nu a fost de acord, fiind un depravat betiv.
Acum mama ei doreste sa o boteze, pentru ca au observat ca fata se comporta anormal (vise urate, inchidere in sine, refuz de comunicare).
Fata a refuzat sa sarute crucea cand am fost cu Boboteaza astazi. (Sunt preot de curand)
Fata nu poate comunica, nu am cum sa-i explic crezul, sau sa o invat o rugaciune, pentru ca mama ei nu a invatat-o nimic din credinta. I-am zis sa-i aduca o icoana si s-i explice ca exista Dumnezeu, Creatorul.
Nu am discutat cu tatal incestuos deoarece sta ascuns sau pleaca de acasa.
Cum ar trebui sa procedez in cazul botezului, daca fata va fi de acord, desigur? Stiu ca mai trebuie si acordul tatalui (bunic) pentru ca este minora.
Va multumesc.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Întrebări practice despre botez

Mesaj necititde presviter » 03 Ian 2012, 22:26

Nu am înțeles dacă mama fetei este căsătorită sau nu, dar dacă își asumă acest lucru, adică botezul cu concepția de viață creștină aferentă, atunci este suficient doar acordul ei ca mamă. Acordul și angajamentul creștin al fetei este însă și mai important, iar catehizarea trebuie să cuprindă cel puțin vreo 4 întîlniri săptămânale, cu teme pt acasă și dialog sincer, ca să se depășească formalismul.
Dacă lucrurile nu merg în această direcție, mai bine amânați botezul pînă când veți fi siguri de buna pregătire a candidatei.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

ioncretzu
Mesaje:2
Membru din:30 Ian 2012, 15:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:divers

Re: Întrebări practice despre botez

Mesaj necititde ioncretzu » 30 Ian 2012, 16:34

Parinte, sarut dreapta... Am citit materialul "Înrudirile spirituale ce se crează în urma Botezului" si discutiile de pe forum si mi-a aparut o intrebare:
1. cine este nasul copilului daca la botez asista mai multe persoane/cumatri (inclusiv la gesturile liturgice de lepădare, înconjurarea cristelniţei), copilul e tinut in brate de nasa, dar crezul este rostit de o persoana terta, de exemplu palamarul?
2. cine este nasul daca copilul e tinut de nasa iar Crezul e rostit de un al nas/cumatru???

Multumesc anticipat.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Întrebări practice despre botez

Mesaj necititde Dionysie » 30 Ian 2012, 22:23

Vă rog să îmi iertaţi marea îndrăzneală, domnu' Ion, dar pentru dumneavoastră ce valoare au şi ce însemnătate existenţială şi spirituală au botezul, lepădările de Satana şi de toate lucrările lui, mărturisirea de credinţă creştină şi în general viaţa de creştin, în cazul în care ştiţi despre ce vorbesc? Iar dacă am văzut că mai şi citiţi (lucru destul de rar printre cei care se pretind a fi ortodocşi) ce ar fi dacă aţi mai citi şi "Despre botez" a sfântului Vasile al Cezareii, "Despre viaţa în Hristos" a sfântului Nicolae Cabasila, asta aşa ca să vă dau doar două referinţe. Sau ar trebui cumva să înţeleg că dumneavoastră ne veţi răspunde sau nu vreţi să răspundeţi la astfel de întrebări şi de solicitări?

Apropo, domnule Ion, ce înseamnă pentru dumneavoastră personal a fi creştin, botezat? Ce valoare are creştinismul, ce valoare are botezul? Sper că vă puneţi astfel de probleme şi sper că nu sunteţi din categoria celor care au falsa impresie că lor li se cuvine ca toţi popii să se facă slugi pentru ei.

ioncretzu
Mesaje:2
Membru din:30 Ian 2012, 15:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:divers

Re: Întrebări practice despre botez

Mesaj necititde ioncretzu » 31 Ian 2012, 08:18

aletheia, "popii" nu sunt slugile cuiva anume, ci Domnului, iar pentru cei profani ca mine poate fi indrumator. Intrebarea mea chiar a fost nevinovata. E vorba de o confuzie la care doream o luminare. Dvs-tra caind va imbolnaviti, mergeti la medic sau va duceti sa faceti medicina ca sa aflati raspuns la durerea sau boala pe care o aveti? Iertati-ma pentru tot...

Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România

Re: Întrebări practice despre botez

Mesaj necititde apologet » 01 Feb 2012, 11:35

1. cine este nasul copilului daca la botez asista mai multe persoane/cumatri (inclusiv la gesturile liturgice de lepădare, înconjurarea cristelniţei), copilul e tinut in brate de nasa, dar crezul este rostit de o persoana terta, de exemplu palamarul?
2. cine este nasul daca copilul e tinut de nasa iar Crezul e rostit de un al nas/cumatru???
În acest caz naşul este cel care şi-a asumat răspunderea pentru copil, iar dacă nimeni nu şi-a asumat-o conştient, atunci calitatea de naşi o vor îndeplini părinţii, că e şi mai potrivit aşa să fie. Deci gestul formal, cine a ţinut copilul sau cine a rostit Crezul sunt secundare în comparaţie cu angajamentul duhovnicesc pe care (trebuie să) şi-l ia naşul.

Ne o nicio problemă dacă un copil nu are naş. Este însă o mare problemă dacă "are mai mulţi naşti", dar nimeni nu are grijă duhovnicească de el, ci sunt văzuţi doar ca nişte sponsori sau, cel mult, prieteni ai părinţilor.

OLGA

Re: Întrebări practice despre botez

Mesaj necititde OLGA » 17 Iun 2012, 15:39

"Săvârsitorii Tainei Sfantului Botez sunt episcopii si preotii, căci lor le-a încredintat Mântuitorul Iisus Hristos puterea de a săvârsi Sfintele Taine. Numai în caz de nevoie poate boteza si diaconul, iar în cazuri cu totul deosebite poate face acest lucru si un simplu credincios, având însă grijă să rostească cuvintele care arată că lucrarea se face în numele Sfintei Treimi. In acest căz, dacă cel botezat trăieste, trebuie chemat preotul pentru citirea rugăciunilor din rânduiala Botezului si administrarea Tainei Mirungerii si împărtăsaniei."
"Un simplu credincios" poate fi şi o femeie?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări practice despre botez

Mesaj necititde protosinghel » 17 Iun 2012, 18:26

"Un simplu credincios" poate fi şi o femeie?
Bineînţeles, de ce nu? Poate fi chiar mama pruncului. Important este ca acea persoană, indiferent cine este, să aibă botez ortodox şi să nu fie excomunicată din Biserică.

OLGA

Re: Întrebări practice despre botez

Mesaj necititde OLGA » 19 Iun 2012, 00:07

"Un simplu credincios" poate fi şi o femeie?
Bineînţeles, de ce nu? Poate fi chiar mama pruncului. Important este ca acea persoană, indiferent cine este, să aibă botez ortodox şi să nu fie excomunicată din Biserică.
Eu nu am nimic împotrivă, dar parcă nu era destul de clar. Vă mulţumesc şi vă respect şi eu.

rmonica
Mesaje:9
Membru din:31 Iul 2012, 14:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesoara de religie

Re: Întrebări practice despre botez

Mesaj necititde rmonica » 31 Iul 2012, 17:37

Despre casatorie nu stiam nimic, dar chiar mi-a starnit curiozitatea intrebarea ta. Cat despre ce se intreba mai sus cu mai multi nasi - da este posibil daca sunt sot si sotie. Am vazut asta de multe ori.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Întrebări practice despre botez

Mesaj necititde maria_andreea » 31 Iul 2012, 19:03

Despre casatorie nu stiam nimic, dar chiar mi-a starnit curiozitatea intrebarea ta.
Care căsătorie? Şi ce fel de curiozitate?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX