Infailibilitatea Bisericii

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Ormylia
Infailibilitatea Bisericii

Mesaj necititde Ormylia » 29 Noi 2008, 21:59

Prof. Remete zice că:
Sinodul unei Biserici nu este infailibil, sau ceva de genul asta.... ci Constiinta Bisericii are mai mare autoritate si ea nu greseste.
Ce părere aveţi?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Infailibilitatea Bisericii

Mesaj necititde protosinghel » 29 Noi 2008, 22:17

1. Dacă se referă la o Biserică locală, cum este BOR sau altele - are dreptate. Sinoadele acestor Biserici pot greşi. Au şi greşit nu odată. Iar în ultima vreme tot mai des... :(
2. Dacă ne referim la un Sinod Ecumenic - acesta nu greşeşte. Problema însă e: cine stabileşte dacă el este ecumenic sau nu? Sinoadele nu s-au numit pe ele însele ecumenice, ci Tradiţia Bisericii le-a numit aşa. Din contra, ştim că Sinodul tâlhăresc de la Efes, s-a pretins a fi "Ecumenic", dar Biserica nu i-a recunoscut acest titlu. Au mai fost şi altele de acest gen.
3. Ceea ce Remete, şi nu numai el, a numit "Conştiinţa Bisericii", este de fapt "filtrul" Sfintei Tradiţii care recunoaşte sau afirmă că un Sinod a greşit sau nu. Deci adevărul este formulat sau precizat tot de Sinod, nu de o "conştiiţă" abstractă, cum s-ar putea înţelege de la Remete. Şi totuşi, e nevoie de această "conştiinţă", adică de Sf. Tradiţie, pt a vedea care Sinod a spus bine şi care nu.
Să mai reţinem că nu numărul participanţilor la Sinod şi nici titlurile ştiinţifice sau academice ale acestora fac ca un Sinod să fie infailibil sau nu, ci măsura în care prin ei vorbeşte Duhul Sfânt, care a vorbit prin Sfinţii Părinţi.

vasileos
Mesaje:36
Membru din:11 Sep 2008, 15:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Moldova
Contact:

Re: Infailibilitatea Bisericii

Mesaj necititde vasileos » 29 Noi 2008, 23:23

1. Dacă se referă la o Biserică locală, cum este BOR sau altele - are dreptate. Sinoadele acestor Biserici pot greşi. Au şi greşit nu odată. Iar în ultima vreme tot mai des... :(
Atunci dacă e aşa aparea întrebarea: De la ultimul Sinod ecumenic (781) şi până în prezent care este garanţia tuturor canoanelor, rânduielilor liturgice, învăţăturilor de credinţă apărute sau concretizate ulterior?
Da, întradevăr sunt cazuri foarte numeroase când sinoadele Bisericilor locale greşesc şi uneori chiar foarte grav. Şi dacă excludem aici pronia divină, care intervine atunci când trebuie de mărturisit adevarul, cum putem fi noi siguri ca suntem membri ai unei Biserici infailibile (ma refer aici local) şi că avem prin ierarhii şi preoţii noştri adevărata succesiune apostolică?
Va mulţumesc!

nicolae claudiu
Mesaje:37
Membru din:27 Feb 2010, 12:43
Confesiune:ortodox

Re: Infailibilitatea Bisericii

Mesaj necititde nicolae claudiu » 16 Mar 2010, 17:15

1. Dacă se referă la o Biserică locală, cum este BOR sau altele - are dreptate. Sinoadele acestor Biserici pot greşi. Au şi greşit nu odată. Iar în ultima vreme tot mai des...
:(
Daca poate gresi Biserica,noi de unde mai stim de cine sa ascultam,dupa cine sa ne mai luam?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Infailibilitatea Bisericii

Mesaj necititde protosinghel » 16 Mar 2010, 19:46

Daca poate gresi Biserica,noi de unde mai stim de cine sa ascultam,dupa cine sa ne mai luam?
S-a făcut referire la o singură ramură a Bisericii. Există Biserica Ortodoxă Universală! Trebuie să ne învăţăm să vedem şi dincolo de noi...

AMaria

Re: Infailibilitatea Bisericii

Mesaj necititde AMaria » 17 Mar 2010, 00:27

sugestie

Am urmarit aceasta discutie pe care o gasesc extrem de interesanta iar punctul de vedere al monahului Petru foarte valoros (cit am putut sa-mi dau seama in functie de ce-am mai citit si eu pe ici si colo). Insa s-ar putea ca nu toti mirenii sa fie destul de pregatiti sa inteleaga corect anumite lucruri si sa se sminteasca.
Intrebare: Nu credeti ca ar fi bine ca anumite subiecte delicate sa fie accesibile numai preotilor/monahilor?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Infailibilitatea Bisericii

Mesaj necititde protosinghel » 17 Mar 2010, 10:28

Nu credeti ca ar fi bine ca anumite subiecte delicate sa fie accesibile numai preotilor/monahilor?
1. Din câte îmi dau seama, acest lucru nu este posibil dpdv tehnic. Adică ar fi, dar este mult de muncit, iar utilizatorii nu tot timpul îşi declară sincer identitatea.
2. Toţi suntem membri ai Bisericii şi trebuie să cunoaştem aceste lucruri. Am însă o rugăminte: de a nu trage concluzii pripite în urma spuselor cuiva, iar dacă nu am înţeles ceva, să întrebăm şi să ne implicăm.

Henric_al
Mesaje:10
Membru din:16 Mar 2010, 20:52
Confesiune:ortodox

Re: Infailibilitatea Bisericii

Mesaj necititde Henric_al » 21 Mar 2010, 14:29

În Biserică nu are cum să existe greşeală. Hristos făgăduieşte că va fi alături de Biserică peste veacuri(Cf. Mt 28,20), "ca s-o înfăţişeze Sieşi Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca s fie sfântă şi fără de prihană"(Ef. 5,27). În epoca apostolică Sinodul Ecumenic din anul 50 reprezintă forum suprem bisericesc unde se iau deciziile privitoare la aceasta. Forma de deschide al acestui sinod este: "Păru-tu-sa Duhului Sfânt şi nouă"(FA 15,28), de unde tragem concluzia că membrii participanţi la sinodul în cauză erau călăuziti de Duhul Sfânt spre afirmarea si păstrarea Adevărului nealterat în Biserică. Peste veacuri, deşi unele Sinoade au luat hotărîri greşite, acestea nu au persistat. Deoarece eu cred că Pronia dumnezeiească a ales în timpul oricărei crize teologice, un mare Sfânt Părinte care prin contribuţia sa, să soluţioneze criza teologică. Aşadar, Sinodul în general putem spune că are Adevărul în potenţă. Referitor la Sinoadele Ecumenice, sa nu uităm că istorii catolici consideră ca au fost opt. Conciliu de la Florenţa - Ferrara(1438-1439) în care am semnat unirea cu catolicii acceptât punctele florentine.

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Infailibilitatea Bisericii

Mesaj necititde Cosmin Florin » 21 Mar 2010, 15:44

Referitor la Sinoadele Ecumenice, sa nu uităm că istorii catolici consideră ca au fost opt.

De fapt, romano-catolicii susțin că au fost 21 de „concilii” ecumenice:

* I. Primul conciliu de la Niceea, (325)
* II. Primul conciliu de la Constantinopol, (381)
* III. Conciliul de la Efes, (431)
* IV. Conciliul de la Calcedon, (451)
* V. Al doilea conciliu de la Constantinopol, (553)
* VI. Al treilea conciliu de la Constantinopol, (660-681)
* VII. Al doilea conciliu de la Niceea, (787)
* VIII. Al patrulea conciliu de la Constantinopol, (869-870)
* IX. Primul conciliu de la Lateran, (1123)
* X. Al doilea conciliu de la Lateran, (1139)
* XI. Al treilea conciliu de la Lateran, (1179)
* XII. Al patrulea conciliu de la Lateran, (1215)
* XIII. Primul conciliu de la Lyon, (1245)
* XIV. Al doilea conciliu de la Lyon, (1274)
* XV. Conciliul de la Viena (Franţa), (1311-1312)
* XVI. Conciliul de la Konstanz, (1414-1418)
* XVII. Conciliul de la Basel, Ferarra şi Florenţa, (1431-1445)
* XVIII. Al cincilea conciliu de la Lateran (1512-1517)
* XIX. Conciliul de la Trento, (1545-1563, cu întreruperi)
* XX. Conciliul Vatican I, 1870
* XXI. Conciliul Vatican II, (1962-1965)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Infailibilitatea Bisericii

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2010, 07:56

Discuţia despre caracterul eretic al romano-catolicismului a fost mutată aici.


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX