Aghiazma mare si mica

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Vasile-Adrian
Mesaje:20
Membru din:29 Noi 2008, 19:58
Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde Vasile-Adrian » 02 Ian 2009, 23:59

Care este intrebuintarea aghiazmei (mare si mica), si in ce consta diferenta , pe langa cea liturgica (dubla epicleza, cantari, etc).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde protosinghel » 03 Ian 2009, 15:42

Am constatat că există cel puţin două tradiţii:
- la români: aghiasma mică se ia pe nemâncate în zilele obişnuite, iar aghiasma mare, după spovedanie, mai ales în cazul opririi de la împărtăşirea cu Sf. Taine;
- la ruşi: aghiasma mică se ia pe nemâncate în zilele obişnuite, iar în caz de boală sau neputinţă - se poate şi pe mâncate, numai nu odată cu altă mâncare, ci separat, cu toată evlavia. Aghiasma mare se poate lua şi fără spovedanie, dar numai pe nemâncate. Această aghiasmă mare se mai toarnă şi în crestelniţă la Botez, rânduiala de sfinţire a apei botezului (din Molitfelnic), de cele mai multe ori suprimându-se.
- spre ruşinea mea, nu ştiu exact care e practica la greci. Aceasta şi pt că în tratatele obişnuite de obicei aceste lucruri nu se scriu şi tb să le vezi la faţa locului, iar eu în Grecia n-am fost niciodată şi nici nu ştiu dacă voi merge vreodată. Oricum, presupun că la greci e una dintre cele de mai sus... pt că "tertium non datur" :)

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde CatalinM » 03 Ian 2009, 22:40

Aici, in Bucuresti ;) , aghiazma mare se mai poate lua si in prima saptamana de dupa Boboteaza, in fiecare dimineata, pe nemancate, chiar si fara incuviintare de la duhovnic. Cel putin, asa a spus parintele la biserica.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde protosinghel » 04 Ian 2009, 16:20

Ei, asta e general valabil pt toţi. Am şi uitat să spun, dar în general se ştie... şi nu e vorba de o săptămână, ci de 8 zile, până la Odovania Botezului, adică până pe 14 ianuarie inclusiv.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde Victor » 30 Mar 2009, 11:22

Cum sa se ia aghiasma mare 8 zile, cand de obicei se ia dupa minim o zi de post???Gresit mai invatati pe crestini!!!Este strigator la cer, fratilor!!!E pacat mare!Stiu ca toti preotii spun acelasi lucru, dar NU TREBUIE sa se ia asa...Spurcam tainele cu astfel de afirmatii false...Nu se ia decat in ziua de BOBOTEAZA si cand preotul nu te dezleaga la impartasanie, o iei in loc de aceasta!!!si numai dupa spovedanie!!!!!
Toti gresesc iar numai tu singura ai dreptate ;). Poate ar trebui sa te puna pe ganduri faptul ca ,,toti" iti spun o idee, numai tu spui ,,nu". Pe ce te bazezi in afirmatia ta.
Aghiaza mare se ia in alte zile decat de Boboteaza, in felul descris de tine. De Boboteaza, pana la odavia praznicului, se ia in fiecare zi.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde Florina » 13 Dec 2009, 18:12

Articol:

"Un studiu efectuat de cercetătorii ruşi a arătat că atunci când oamenii fac semnul crucii şi practică rugăciunea se purifică şi se vindecă mai repede

Fiziciana Angelina Malahovska a dovedit experimental minunile înfăptuite de semnul crucii şi de rugăciuni. "Când mîncarea este însemnată cu semnul crucii aceasta este purificată în mod real, imediat. Aceasta este o mare minune, care se întîmplă zi de zi", afirmă Malahovska. Studiul a fost efectuat de-a lungul a aproape zece ani, cu binecuvîntarea Bisericii Ortodoxe Ruse.

Astfel, cercetătorii au verificat efectul rugăciunii "Tatăl Nostru" şi al semnului ortodox al Sf. Cruci făcute asupra bacteriilor patogene. În acest sens, au fost prelevate probe de apă din: fântâni, râuri şi lacuri şi toate conţineau stafilococul auriu.

Purifică apa şi mâncarea

Studiul a dovedit că, dacă se rosteşte rugăciunea "Tatăl Nostru" şi se face semnul Sf. Cruci peste probele de apă, numărul bacteriilor periculoase scade de şapte, zece, sute şi chiar mii de ori. Rugăciunea a fost rostită atît de credincioşi, cît şi de necredincioşi.

De asemenea, s-a dovedit că persoanele bolnave, după ce au practicat frecvent rugăciunea, au început să se simtă mai bine. Însă, dacă semnul Sf. Cruci este făcut neglijent, de exemplu cu cele trei degete unite incorect, sau duse în afara locurilor corecte (mijlocul frunţii, centrul plexului solar şi cavităţile umerilor drept şi sting), rezultatul pozitiv este redus sau chiar nu există."

Sursa: http://libertatea.ro/stire/exista-dovad ... 68462.html

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde Ezo » 14 Dec 2009, 16:09

Eu stiu de la duhovnicul meu asa: se poate lua agheazma mare si miercuri si vineri daca ajunezi pana la ora 15:00. Adica nu mananci pana atunci si poti bea agheazma mare.

Agheazma mica - dimineata pe stomacul gol.

Pe de alta parte, cunosc un preot-calugar care a stat 8 ani la Atena (acum isi pregateste doctoratul acolo) si 2 ani la Muntele Athos. El mi-a sfintit apartamentul si l-am intrebat despre agheazma... Mi-a zis ca nu conteaza cand iei agheazma mare sau mica, pentru ca e facuta pentru om pentru a fi folosita oricand. Tot el este adeptul desei impartasanii, daca se poate la fiecare Liturghie... Se vede ca are influenta greceasca puternica.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde protosinghel » 14 Dec 2009, 19:08

Eu stiu de la duhovnicul meu asa: se poate lua agheazma mare si miercuri si vineri daca ajunezi pana la ora 15:00. Adica nu mananci pana atunci si poti bea agheazma mare.
Cere-i, te rog, duhovnicului tău argumente în sprijinul acestei învăţături. Chiar aş fi surprins să le găsească pe undeva... mă refer la izvoarele autentice ale Ortodoxiei, nu pe la alţi duhovnici (cu sau fără ghilimele) care sunt după chipul şi asemănarea lui...

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde Ezo » 15 Dec 2009, 14:06

Eu stiu de la duhovnicul meu asa: se poate lua agheazma mare si miercuri si vineri daca ajunezi pana la ora 15:00. Adica nu mananci pana atunci si poti bea agheazma mare.
Cere-i, te rog, duhovnicului tău argumente în sprijinul acestei învăţături. Chiar aş fi surprins să le găsească pe undeva... mă refer la izvoarele autentice ale Ortodoxiei, nu pe la alţi duhovnici (cu sau fără ghilimele) care sunt după chipul şi asemănarea lui...
Mi-ar placea sa aiba mai mult timp liber si pentru dileme de genul asta. Din nefericire, este foarte ocupat, abia are timp sa spovedeasca, atatia oameni vin la el... Orisicum, daca mi-a recomandat asa, sunt sub ascultare si nu am de ce sa ma tem. Insa pentru voi, poate ca e mai bine sa beti agheazma mare numai dupa spovedanie si in cele opt zile dupa Boboteaza.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde protosinghel » 15 Dec 2009, 14:15

Nu, pentru noi e mai bine să bem "aghiasmă mare" chiar şi în fiecare zi. Nu văd motive pt a impune reguli peste reguli pt aghiasmă. Atunci ce mai impunem pt împărtăşire?

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde Ezo » 15 Dec 2009, 15:16

Nu, pentru noi e mai bine să bem "aghiasmă mare" chiar şi în fiecare zi. Nu văd motive pt a impune reguli peste reguli pt aghiasmă. Atunci ce mai impunem pt împărtăşire?
Ar fi super sa fie cum spuneti. N-as mai tine post negru pana la 15:00 ca sa beau un pahar de agheazma mare (am facut asta mai demult, un fel de cura de apa sfintita pentru sanatate). Insa chiar si de-ar fi asa, as face neascultare de duhovnic - ceea ce nu e bine. :)

toader
Mesaje:8
Membru din:21 Feb 2010, 21:08
Confesiune:ortodox

Aghiasma Mare

Mesaj necititde toader » 26 Feb 2010, 20:30

Aghiasma mare se poate ''inmulti'' ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Aghiasma Mare

Mesaj necititde protosinghel » 26 Feb 2010, 20:37

Aghiasma mare se poate ''inmulti'' ?
E un subiect controversat, tocmai pentru că se fac uneori abuzuri.
Nu văd motive pentru a o "înmulţi"...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Feb 2010, 21:05

Eu "din prea mare evlavie" am ajuns să strâng vreo trei sticle de aghismă mare din 3 ani diferiţi. Anul acesta am decis să o întrebuinţez şi astfel în acest post mare, beau în fiecare zi din ea pentru a ajunge la o sticlă :) (ce frumos ar fi ca toţi împătimiţii de alcool să spună "Hai noroc" cu aghiasmă mare), cea din 2010.

Din câte am citit nu e o problemă să se întrebuinţeze mai des. M-am mai întrebat deseori dacă nu greşesc, întrebuinţând-o astfel. Credeţi că în cazul meu e altfel, că greşesc ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde protosinghel » 26 Feb 2010, 21:20

M-am mai întrebat deseori dacă nu greşesc, întrebuinţând-o astfel. Credeţi că în cazul meu e altfel, că greşesc ?
Stai liniştită şi bea Agheasmă... ;)

toader
Mesaje:8
Membru din:21 Feb 2010, 21:08
Confesiune:ortodox

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde toader » 02 Mar 2010, 20:50

Ce se intâmplă dacă preotul stropeşte cu aghiasmă in casă iar din greşeală cade câteva picături in găleata cu apă? Se sfinţeşte acea apă? Am văzut preoţi care învaţă astfel.
Mulţumesc şi iertaţi!

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde unsuflet » 02 Mar 2010, 23:24

De ce Aghiazma e numita (impartia in) mica si mare? De ce exista Aghiasma mare si Aghiazma mica?
Si Aghiazma mare si Aghiazma mica, e apa Sfintita de acelasi Dumnezeu...Asa ca eu vad Aghiazma ca fiind tot timpul mare, ca doar e apa Sfintita!

In functie de ce se numeste mica si/sau mare?

E ceva ce-mi scapa...sper sa aiba cineva timp si sa ma lamureasca cu un raspuns.
Multumesc.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde protosinghel » 03 Mar 2010, 08:29

...sper sa aiba cineva timp si sa ma lamureasca cu un raspuns.
Iar eu voi face un test. Să văd dacă "teologia românească" (fără apel la cea de alte limbi) este în stare să răspundă la această întrebare.
Deci văr rog să răspundeţi!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Mar 2010, 18:02

Nu e chiar "teologia românească" :) , dar o să încerc şi eu să spun ce credeam despre cele două.
In functie de ce se numeste mica si/sau mare [Aghiazma]?
La noi în Ardeal şi cred cam peste tot în România, Aghiazma mare îi spune la apa care se sfinţeşte în 6 ianuarie, de Botezul Domnului. Din această zi femeile cinstesc chiar şi apa de la robinet în sensul că nu spală rufe timp de 7 zile, tot timp de 7 zile se bea înainte de toate din ea, iar apoi numai la nevoie pentru a nu-i minimaliza importanţa."Mare" pentru că se posteşte de către marea majoritate în 5 ianuarie (Ajunul Bobotezei) pentru a bea "cu vrednicie" din ea în 6 ianuarie, cu post primesc şi cei din Grecia Aghiasma din 6 ianuarie.

Îi spune "mare" pentru că întradevăr rugăciunile care se citesc la sfinţirea ei mie mi se par mai frumoase decât la alte sfinţiri de apă. Poate că acele rugăciuni ţin şi de sărbătoarea pe care o prăznuim, nu ştiu. Deci se numeşte "mare" dintr-o foarte mare evlavie faţă de actul botezului cu apă al Domnului. Sigur ea e aceeaşi pt că Sfântul Duh chemat să o sfinţească acelaşi este.

Mai este "mare" şi pentru că unii preoţi celor care nu le dă dezlegare la Împărtăşanie le dă dezlegare le Aghiazmă "mare", adică sfinţită în 6 ianuarie.

Totul se rezumă doar la o evlavie "mare" care ar trebui să-i însoţească pe credincioşi faţă de toate tainele Bisericii.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

unsuflet
Mesaje:198
Membru din:05 Apr 2008, 16:46
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Aghiazma mare si mica

Mesaj necititde unsuflet » 05 Mar 2010, 20:37

Deci se numeşte "mare" dintr-o foarte mare evlavie faţă de actul botezului cu apă al Domnului. Sigur ea e aceeaşi pt că Sfântul Duh chemat să o sfinţească acelaşi este.
Multumesc, Maria-Andreea, cred ca acesta e raspunsul la intrebarea mea.
"DUMNEZEU S-a facut purtator de trup pentru ca omul sa poata deveni purtator de DUH"


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron