Cununia in caz de re-casatorire

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Cununia in caz de re-casatorire

Mesaj necititde Ioan Cr » 04 Ian 2009, 21:45

Parinte, in cazul recasatoririi unor fosti soti cununati anterior (la prima casatorie) - se repeta Taina Cununiei?

Va multumesc!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Vasile-Adrian
Mesaje:20
Membru din:29 Noi 2008, 19:58

Re: Cununia in caz de re-casatorire

Mesaj necititde Vasile-Adrian » 04 Ian 2009, 23:48

Eu unul nu cred.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cununia in caz de re-casatorire

Mesaj necititde protosinghel » 07 Ian 2009, 22:11

Slujba Cununiei nu trebuie repetată, dar eu i-aş trimite să ia o binecuvântare de la episcop pt viaţa de mai departe. ;)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Cununia in caz de re-casatorire

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 07 Ian 2009, 23:00

Slujba Cununiei nu trebuie repetată, dar eu i-aş trimite să ia o binecuvântare de la episcop pt viaţa de mai departe. ;)
O sa fie mare coada la saracu episcop...

Si atunci, daca nu repeta slujba, se face alta slujba sau ce ?

dyanaciobanu
Mesaje:9
Membru din:27 Mai 2009, 01:22
Confesiune:ortodox

Re: Cununia in caz de re-casatorire

Mesaj necititde dyanaciobanu » 27 Mai 2009, 17:12

La noi in acest caz se face doar slujba logodnei

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cununia in caz de re-casatorire

Mesaj necititde protosinghel » 27 Mai 2009, 21:49

S-o fi făcând, dar aşa după ureche, pt că nici o rânduială nu prevede aşa ceva...

dyanaciobanu
Mesaje:9
Membru din:27 Mai 2009, 01:22
Confesiune:ortodox

Re: Cununia in caz de re-casatorire

Mesaj necititde dyanaciobanu » 27 Mai 2009, 22:42

Da, putem spune ca este mai mult formala .......... dar e totusi o binecuvantare a bisericii nu stiu exact chiar o sa intreb preotul in ce consta exact aceasta slujba si randuiala ei

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cununia in caz de re-casatorire

Mesaj necititde protosinghel » 28 Mai 2009, 12:55

Diana, eu sunt prof de liturgică (nu o spun cu mândrie...)! Întreabă şi preotul, dar nu înseamnă că răspunsul lui e normativ. Preoţii obişnuiţi nu prea au de unde să ştie subtilităţi de astea, pt că ele nu sunt prevăzute nicăieri şi nici nu se învaţă în şcoală. Doar un studiu intens asupra problemei poate deschide un alt orizont de înţelegere şi în cele din urmă te ajută să tragi nişte concluzii. Altfel nu se poate...
Drept că nici nu este o chestiune extrem de importantă (după părerea mea), de aceea se poate merge şi pe linia iconomiei.

ovibutsan
Mesaje:4
Membru din:18 Apr 2010, 15:48
Confesiune:ortodox

Re: Cununia in caz de re-casatorire

Mesaj necititde ovibutsan » 26 Apr 2010, 20:04

Va rog sa ma ajutati in urmatoarele probleme:
O tanara s-a casatorit cu un barbat pederast ( asa se pare ). Nu au avut relatie trupeasca, tanara este virgina. A obtinut divortul repede deoarece a putut usor demonstra ce era de demonstrat. Este cununia ei valida ? Daca se recasatoreste se oficiaza slujba pentru prima nunta ?
Un domn, catolic a fost casatorit si a divortat civil. Deoarece doreste sa se recasatoreasca, cu greu ( zice el ) va obtine dispensa necesara. Doreste sa se recasatoreasca cu o tanara ortodoxa, care i-a cerut sa treaca la ortodoxie si a acceptat. Se va oficia slujba pentru a doua nunta chiar daca la tanara in cauza ar trebui oficiata slujba pentru prima ? Se poate considera ca slujba oficiata de preotul catolic nu a fost taina ?
Ultima oară modificat 26 Apr 2010, 21:55 de către ovibutsan, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cununia in caz de re-casatorire

Mesaj necititde Florina » 26 Apr 2010, 20:13

Slujba Cununiei nu trebuie repetată, dar eu i-aş trimite să ia o binecuvântare de la episcop pt viaţa de mai departe. ;)
Si dacă cei doi au fost căsătoriți după divorț cu alte persoane, apoi hotărăsc sa revină?

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Cununia in caz de re-casatorire

Mesaj necititde georgedimoiu » 26 Apr 2010, 20:37

În cazul recăsătoririi a doi care au fost cununați valid slujba cununiei nu se mai repetă pentru că ei sunt cununați, chiar dacă legal au divorțat.
În cazul în care unul dintre cei doi sunt la prima cununie chiar dacă celălalt a mai fost căsătorit se face prima cununie.
De fapt este puțin incorect de a vorbi despre a 2-a, a 3-a cununie. Prima este cununie și taină celelalte sunt mai mult binecuvântări. Binecuvântarea de la prima cununie este Treimică: Binecuvântată este împărăția...... iar la celelalte este binecuvântarea mică: Binecuvântat este Dumnezeul nostru.....
În cazul căsătoriei cu un Homo, în cazul în care ea este încă virgină putem spune ca acea căsătorie nu s-a consumat, ei practic fiind căsătoriți doar de formă. Mai există și problema viciilor ascunse și chiar a bolilor ascunse, de care celălalt nu știe, înșelăciune reglementată de Biserică. Ea clar este dezlegată de această cununie care nu este validă de drept nu de fapt. Dacă se va căsători cu unul care nu a mai fost căsătorit este clar, prima cununie, dacă se căsătorește cu unul care a mai fost căsătorit, aici se complică puțin, dar având în vedere cele de mai sus, părerea mea, tot prima cununie. A-ți observat probabil că nu am folosit termenul recăsătorire în cazul ei în această speță.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 61 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX