Ce se întâmplă când nu avem POSTUL SF APOSTOLI?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"
Ce se întâmplă când nu avem POSTUL SF APOSTOLI?

Mesaj necititde AUREL » 12 Ian 2009, 12:47

Parinte ieromonah Petru,

Nadajduiesc a ma invrednici cu un raspuns din partea Sf Voastre.

Am inteles ca ati fost tuns in monahism intr-o manastire de stil nou din Romania.
Sa-mi fie ingaduita intrebarea : la timpul respectiv erati crestin ortodox de stil nou sau vechi ?
Dar manastirea unde aveti acum metaniile, dupa ce calendar tine sarbatorile ?
Fara indoiala cunoscand foarte bine viata spirituala a BOR, stiti ca durata postului SF APOSTOLI, a creat multe controverse.
S-a intamplat ca postul nici sa nu mai existe, atunci adaugandu-se artificial 2-3 zile. In ce fel sa inteleaga omul de rand acest lucru ?
Cum se poate explica in mod corect aceasta anomalie, desfiintarea unuia din cele patru posturi instituite de Biserica, la anumite intervale de timp, in anumiti ani? Spre informarea celor nestiutori, va rog sa ne deschideti ochii spre cunoastere.
Cu multe multumiri

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: POSTUL SF APOSTOLI

Mesaj necititde protosinghel » 15 Ian 2009, 18:59

Am inteles ca ati fost tuns in monahism intr-o manastire de stil nou din Romania.
Aţi înţeles bine, dar nu până la capăt. Acea Mănăstire este în primul rând ortodoxă şi cu toate Tainele valabile şi deci, nu mai contează pe ce stil ţine sărbătorile.
Sa-mi fie ingaduita intrebarea : la timpul respectiv erati crestin ortodox de stil nou sau vechi ?
Dar care-i diferenţa? Arătam la fel şi cel mai important... mă rugam şi mă nevoiam mai mult ca acum...
Dar manastirea unde aveti acum metaniile, dupa ce calendar tine sarbatorile ?
În primul rând este şi ea una ortodoxă. Ei, şi printre altele, ţine calendarul vechi...
durata postului SF APOSTOLI, a creat multe controverse
În mintea cui? Iertaţi-mă, dar eu nu am nicio nedumerire la acest capitol. Biserica şi ascultarea de Ea e mai mare decât postul...

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: POSTUL SF APOSTOLI

Mesaj necititde Victor » 16 Ian 2009, 08:08

durata postului SF APOSTOLI, a creat multe controverse
În mintea cui? Iertaţi-mă, dar eu nu am nicio nedumerire la acest capitol. Biserica şi ascultarea de Ea e mai mare decât postul...
Ar fi interesant - mai ales pentru unii - sa dezvoltati acest subiect. Cum vedeti dumneavoastra lucrurile?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: POSTUL SF APOSTOLI

Mesaj necititde protosinghel » 19 Ian 2009, 00:54

Păi eu văd aceste lucruri aşa cum le vede Biserica: atât cea Universală, cât şi cea locală în care mă aflu la momentul respectiv.

Postul Sf. Apostoli este un Post generalizat la anul 1166 şi până atunci, în cele mai multe locuri, el dura doar o zi. Influenţa Tipicului savat l-a mărit f. mult, iar divinizarea acestui tipic la ruşi a dus la declaraţii grele pt cei care nu mai au acest post după reforma (repet - proastă) din 1924.
E uşor de zis că românii de exemplu, încalcă acest Post al Sf. Apostoli, dar e şi mai uşor să-i condamni pe ruşi pt multiplele dezlegări la peşte din Posturi (inclusiv în cel Mare), aşa cum ne le are nici o altă Biserică Ortodoxă. ;)

De aceea şi spun că ASCULTAREA DE BISERICĂ E MAI MARE DECÂT POSTUL!

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: POSTUL SF APOSTOLI

Mesaj necititde AUREL » 23 Ian 2009, 11:12

Binevoiti a ne explica Parinte, cum si de ce se ajunge la a spune ca in BOR nu se mai respecta Postul Sf Apostoli ?
Daca intr-o Biserica ( cea rusa ) se adauga ce nu este bun, indreptateste acest lucru altei Biserici sa faca si mai rau ?
De care Biserica vorbeste Sf Voastra, apare aici contradictie intre post si Biserica, un fel de subordonare, apoi Bserica nu mai respecta ce a instituit ea insasi !
Va rugam, explicati-ne mai clar.
Multumiri

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: POSTUL SF APOSTOLI

Mesaj necititde protosinghel » 23 Ian 2009, 14:26

Dvstră, din dorinţa de a scoate ochii altora nu mai sunteţi atent la sensul şi rostul întrebărilor. Chiar nu am înţeles ce nu ştiţi sau cu ce anume vreţi să mă prindeţi în cuvânt...

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: POSTUL SF APOSTOLI

Mesaj necititde AUREL » 23 Ian 2009, 19:49

Dvstră, din dorinţa de a scoate ochii altora nu mai sunteţi atent la sensul şi rostul întrebărilor. Chiar nu am înţeles ce nu ştiţi sau cu ce anume vreţi să mă prindeţi în cuvânt...
"E uşor de zis că românii de exemplu, încalcă acest Post al Sf. Apostoli",

Afirmatia apartine Sfintiei Voastre, am considerat ca este o problema ce poate interesa orice crestin ortodox, daca nu gasiti de cuviinta sa raspundeti, nimic de adaugat !
Evitam orice confuzie, intrebarea mea era clara si corecta :
De ce in BOR Postul Sf Apostoli dispare in anumiti ani, si se introduc artificial 2-3 zile de post ?
Asa am citit intr-o publicatie, nu s-a explicat cauza, doream pur si simplu sa ma informez.
Cred ca rolul clericilor e sa ne invete, cel putin asa glasuieste Biserica.
Iertati-ma !
Doamne ajuta !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: POSTUL SF APOSTOLI

Mesaj necititde protosinghel » 23 Ian 2009, 20:23

De ce in BOR Postul Sf Apostoli dispare in anumiti ani, si se introduc artificial 2-3 zile de post ?
În cazul în care Paştile cade după 1 mai, în condiţiile folosirii calendarului mixt (stil nou - paschalie pe stil vechi), Postul Sf. Apostoli nu mai poate fi ţinut după regula generalizată din secolul 12 încoace. În acest caz, Biserica (nu doar cea română), rânduieşte un post special de câteva zile.
În cazul celor care ţin calendarul vechi, Postul ţine între 8 şi 42 de zile, în funcţie de data Paştilor.
Ăsta e răspunsul pe care-l doreaţi?

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: Ce se întâmplă când nu avem POSTUL SF APOSTOLI?

Mesaj necititde AUREL » 24 Ian 2009, 00:15

Asteptam doar raspunsul care sa explice situatia, acuma e mai clar, va multumesc.
Doamne ajuta !


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 42 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron