Relatii intre rude?

Tot ce e legat de domeniile de mai sus...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 20 Iun 2011, 00:14

este permisa casatoria intre doi verisori primari si doua verisoare primare??????
ÎN NICI UN CAZ! ESTE (UN DUBLU) INCEST!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 20 Iun 2011, 20:18

dar daca eu am un verisor primar si acest verisor are o verisoara primara se poate realiza casatoria?? (intre mine si ea)
Dacă dvstră şi "verişoara verişorului" nu sunteţi rude de sânge, atunci vă puteţi căsători.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 05 Sep 2011, 09:07

Bărbatul pe care îl iubesc îmi este verișor de-al doilea deci din cîte am înțeles, rudă de gradul VI (părinții noștri sînt verișori primari). Este permisă căsătoria? Dacă nu, se poate face ceva în acest sens? Orice?
Căsătoria este categoric interzisă. Nu se poate şi nu trebuie făcut nimic altceva decât despărţirea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: gradele de rudenie si casatoria

Mesaj necititde protosinghel » 14 Sep 2011, 20:34

Bunica mea are un frate.El s-a casatorit.Sotia acestuia are o sora.Baiatul acesteia este iubitul meu. Bunica mea l-a botezat pe iubitul meu, iar mama mea a botezat pe fratele iubitului meu.Avem voie sa ne casatorim? Am citit pe net convorbiri cu Parintele Cleopa si conform celor scrise acolo, constat ca avem voie.Am intrebat si un preot si pana la partea in care mama a botezat pe fratele iubitului meu am putea sa ne casatorim. Despre bootezul facut de mama am aflat ulterior si nu am intrebat preotul.
Năşia mamei dvstră în acest caz nu schimbă datele problemei. Înseamnă că vă puteţi căsători.

log1alex
Mesaje:2
Membru din:08 Sep 2011, 20:32
Confesiune:ortodox

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde log1alex » 17 Sep 2011, 15:30

Sunt foarte confuz intr-o anumita privinta, intrucat un preot a spus ca acest lucru este imposibil! Mama mea a botezat-o pe fata cu care vreau sa ma casatoresc! Este posibila o casatorie intre noi?

Ce grad de rudenie suntem? Din cate stiu, conform canonului 53 Trulan, casatoriile de acest fel sunt interzise pana la rudele de gradul 3.

"C. Inrudire spirituala, din botez si cununie, intre nasi, fini si rudele lor. Casatoria cu rude spirituale este oprita pana la gradul al treilea inclusiv. Nu se pot casatori nasul cu fina, cu mama sau cu fiica finei. Nu se pot casatori finul cu fiica nasului si fiul nasului cu fiica finei." (Convorbiri cu pr. Cleopa)
Sa inteleg de aici ca o casatorie intre noi nu este posibila?

Va multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 17 Sep 2011, 19:31

Dacă e să citim canonul şi nu interpretarea pr. Cleopa la acesta, atunci dvstră vă puteţi căsători. Am explicat asta şi aici.

Totuşi, în prezent, Biserica nu încuviinţează astfel de căsătorii, decât cu dispensa episcopului. Aici pr. Cleopa are dreptate, în sensul că dă o tâlcuire actualizată a Canonului.

log1alex
Mesaje:2
Membru din:08 Sep 2011, 20:32
Confesiune:ortodox

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde log1alex » 10 Oct 2011, 09:32

Cunoasteti exemple de tineri care se afla in aceasta situatie si au reusit sa se casatoreasca?

Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 10 Oct 2011, 22:36

Cunoasteti exemple de tineri care se afla in aceasta situatie si au reusit sa se casatoreasca?
Personal nu cunosc, dar acesta nu este un criteriu care ar conta.

MarianP
Mesaje:4
Membru din:15 Oct 2011, 22:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde MarianP » 28 Oct 2011, 15:17

Buna, este pacat daca fratemiu este impreuna cu o fata, iar eu sunt impreuna cu verisoara primara a prietenei lu fratemiu ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2011, 18:47

Buna, este pacat daca fratemiu este impreuna cu o fata, iar eu sunt impreuna cu verisoara primara a prietenei lu fratemiu ?
1. Dacă "a fi împreună" înseamnă relaţii înainte de căsătorie, deja e păcat, indiferent de prezenţa sau lipsa relaţiei de rudenie.
2. Însăşi relaţia de rudenie despre care vorbiţi nu permite căsătoria ambelor cupluri. Cineva trebuie să renunţe şi să se reorienteze.

MarianP
Mesaje:4
Membru din:15 Oct 2011, 22:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde MarianP » 29 Oct 2011, 11:15

Buna, este pacat daca fratemiu este impreuna cu o fata, iar eu sunt impreuna cu verisoara primara a prietenei lu fratemiu ?
1. Dacă "a fi împreună" înseamnă relaţii înainte de căsătorie, deja e păcat, indiferent de prezenţa sau lipsa relaţiei de rudenie.
2. Însăşi relaţia de rudenie despre care vorbiţi nu permite căsătoria ambelor cupluri. Cineva trebuie să renunţe şi să se reorienteze.
Si ce grad de rudenie sunt eu cu verisoara primara a prietenei lu fratemiu ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2011, 12:22

Si ce grad de rudenie sunt eu cu verisoara primara a prietenei lu fratemiu ?
Gradul 4 colateral.
Cuplurile sunt în gradul 0 (zero), în sensul că nu sunt rude, ci UNA. Verişoara prietenei fratelui, devine indirect şi verioşoara fratelui, iar colateral şi a dvstră. Dar dvstră nu puteţi fi cu ea şi în gradul 0 şi 4 colateral în acelaşi timp. Dacă era verişoara "de-a doilea" se putea.

Totuşi, dacă relaţia a avansat prea departe şi nu vreţi să renunţaţi, trebuie să mergeţi să cereţi o dispensă de la ierarhul locului, pe care o solicitaţi de la (Arhi-)Episcopie.

MarianP
Mesaje:4
Membru din:15 Oct 2011, 22:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde MarianP » 29 Oct 2011, 13:42

Nu cred ca o sa ajungem la casatorie ... Mai 4 ani cel putin nu ne putem casatori pentru k mai avem de facut facultatea ... si nu suntem amandoi in acelasi oras (100 km distanta intre orase) ... Si e pacat mare daca mai continuam cat se poate ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2011, 14:18

Nu cred ca o sa ajungem la casatorie ... Mai 4 ani cel putin nu ne putem casatori pentru k mai avem de facut facultatea ... si nu suntem amandoi in acelasi oras (100 km distanta intre orase) ... Si e pacat mare daca mai continuam cat se poate ?
Domnilor, nu se poate şi gata.
1. Dacă v-aţi căsotori, ar fi împotriva poruncii divine şi riscaţi să aveţi copii bolnavi (deşi biologic nu sunteţi înrudiţi prin sânge, ci doar colateral).
2. Iar dăcă nu vă căsătoţi cu acea persoană, la ce bun să tărăgănaţi o relaţie, mai ales dacă aceasta implică relaţii sexuale, care oricum nu sunt admise înainte de căsătorie.
3. Cum poate un "ortodox" să pună în felul acesta problema: cât se mai poate? Păi, cel puţin din momentul în care aţi citit acest mesaj (şi trebuie să vă bucuraţi că l-aţi citit), NU SE MAI POATE!

MarianP
Mesaje:4
Membru din:15 Oct 2011, 22:47
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde MarianP » 29 Oct 2011, 18:42

Mersi de sfat

cipcip
Mesaje:2
Membru din:01 Noi 2011, 18:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde cipcip » 01 Noi 2011, 22:48

Am si eu o nelamurite: primul sot la mamei mele a murit si au 3 copii. Dupa care mama o mai stat cu altcineva si am rezultat eu dar nu au fost casatoriti.
Primu sot avea 3 surori,una din surori are o fica care la randul ei are si ea o fica si ea ii prietena mea. Mama mea si bunica prietenei mele sunt cumnate, iar mama mea cu mama prietenei mele is matusa si nepoata dupa primul sot. Este vreun grad de rundenie inte mine si ea??.....ast raspuns ....plz...... ms
Ultima oară modificat 02 Noi 2011, 09:13 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am redactat puţin textul că era greu de citit. Sunt îngrozit de felul cum scrie studenţimea noastră română...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 02 Noi 2011, 09:16

Am si eu o nelamurite: primul sot la mamei mele a murit si au 3 copii. Dupa care mama o mai stat cu altcineva si am rezultat eu dar nu au fost casatoriti.
Primu sot avea 3 surori,una din surori are o fica care la randul ei are si ea o fica si ea ii prietena mea. Mama mea si bunica prietenei mele sunt cumnate, iar mama mea cu mama prietenei mele is matusa si nepoata dupa primul sot. Este vreun grad de rundenie inte mine si ea??.....ast raspuns ....plz...... ms
După părerea mea vă puteţi căsători. Înrudirea este mult prea întortocheată şi îndepărtată (prin vitregie), dar e clar că între voi nu va fi (sper că la viitor, după cununie) amestec de sânge.

cipcip
Mesaje:2
Membru din:01 Noi 2011, 18:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde cipcip » 02 Noi 2011, 10:20

Multumesc pentu raspuns.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 02 Noi 2011, 11:40

Multumesc pentu raspuns.
Eu sper că preocupările dvstră "religioase" nu se vor limita doar la întrebări despre înrudiri. Mai mulţi au adresat întrebări la acest topic şi au fugit de parcă asta-i tot ce pot afla ei de la un preot.

georgiani
Mesaje:2
Membru din:01 Mar 2012, 20:07
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzica,dansul,aerobicul

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde georgiani » 01 Mar 2012, 20:26

Buna seara! Se poate realiza casatoria intre veri de gradul 2?(mama mea cu tatal lui sunt veri primari) Stiu ca la sfat nu e nicio problema...dar la biserica, e nevoie de vreo dispensa speciala?


Înapoi la “CANOANE şi REGULI BISERICEŞTI”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX