Pasaje din Biblie, despre feciorie

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde esenin » 29 Sep 2010, 06:56

mai este pacat si atunci cand au loc relatii in casnicie,anume in timpul celor 4 posturi randuite de Biserica,in zilele de post de peste an,in sarbatori si in ajunuri.( luni,miercuri,vineri, sambata si duminica.)
Fals, nu este pacat. Matei 23:4

Daca cei doi soti s-au ferit inainte de casatorie sa aiba relatii, si dupa casatorie nu comit adulter, atunci relatia lor este una binecuvantata, nu le poate nimeni impune sa nu aiba relatii intr-o anumita zi.
Citatul este asa:
4. Că leagă sarcini grele şi cu anevoie de purtat şi le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le mişte.

CE VA FACE SA CREDETI CA ESTE VORBA DESPRE ACESTE SARCINI ?

Avatar utilizator
sashio
Mesaje:31
Membru din:15 Dec 2009, 13:19
Confesiune:ortodox

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde sashio » 29 Sep 2010, 11:04

mai este pacat si atunci cand au loc relatii in casnicie,anume in timpul celor 4 posturi randuite de Biserica,in zilele de post de peste an,in sarbatori si in ajunuri.( luni,miercuri,vineri, sambata si duminica.)
Fals, nu este pacat. Matei 23:4

Daca cei doi soti s-au ferit inainte de casatorie sa aiba relatii, si dupa casatorie nu comit adulter, atunci relatia lor este una binecuvantata, nu le poate nimeni impune sa nu aiba relatii intr-o anumita zi.
Citatul este asa:
4. Că leagă sarcini grele şi cu anevoie de purtat şi le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le mişte.

CE VA FACE SA CREDETI CA ESTE VORBA DESPRE ACESTE SARCINI ?
fiecare vrea sa-și îndreptățească neputințele

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 29 Sep 2010, 11:12



Nu, preot Haralambie, lipsa de politete a constat in aceea ca ati spus:"tu sa-ti dai cu parerea in alta parte, nu aici", cu alte cuvinte:"nu ai ce cauta aici". Dumneavoastra, nefiind admin al acestui forum, ci tot un utilizator ca si mine, nu aveti dreptul sa cereti nimanui asa ceva.

Iar cu privire la religie, nu o ascund, dar nu am nicio religie, nu ma intereseaza religiile si cultele, sunt toate sisteme omenesti inventate de oameni si nu seamana cu ceea ce citim in paginile Noului testament. Oriunde te duci, interese materiale, lideri care vor sa se impuna si au prerogative care nu exista in Scripturi. In plus de asta, toate cultele au invataturi gresite (asta din punctul meu de vedere).
Asta e doar parerea d-stra , subiectiva de alt fel, care o numiti lipsa de politete, si sunt convins ca tipul acesta de oameni este gata sa-L acuze si pe Hristos de lipsa de politete intrucit ii facea in tot felul pe carturari si farisei, morminte varuite, fatarnici, chiar si pe apostolul Petru satana, etc , ce sa mai zic de biciul in Biserica .
Lipsa de politete o aveti d-stra , ca nefiind ortodox va-ti arogat dreptul sa dati sfat ortodocsilor cu privire la niste lucruri stabilite clar de Biserica , or dumneavoastra limitativa deocamdata la nivelul de diferenta in ceea ce priveste gindirea d-stra si Biserica, in a carui forum ati intrat, apropo eu inca nu mi-am permis sa intru pe un forum al liber-cugetatorilor si sa le dau lor sfaturi. Pe deasupra in Biserica noastra sunt totusi niste drepturi limitate , chiar in privinta membrilor ei, cu atit mai mult a celor care nici macar nu fac parte din ea, si asta chiar daca nu sunt eu admin, cel putin nu-mi ingraditi libertatea de a ma exprima pe un forum ortodox, asta pt bunul simt.
Nu am intentie sa va supar , era din partea mea un sfat pt d-stra la fel cum si d-stra lati dat celui care a postat, de ce va suparat atit de mult? Iar daca v-am jignit imi cer scuze.
p.s. nu vam spus/cerut sa plecati de pe forum.
Religia vine de la termenul latinesc religio,derivat al verbului religare=a lega, sinonim cu ebraicul berit=legatura,legamant,este legatura libera si constienta cu Dumnezeu, deci d-stra nu aveti nici o legatura cu Dumnezeu dar veniti si ne dati noua sfaturi cu privire la morala crestina, a modului de intelegere a scripturii, cum vine treaba asta? Cum s-o denumesc? Mai bine ma abtin .
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 23:23 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde electric77 » 29 Sep 2010, 18:08

Nu am dat sfaturi si nu dau sfaturi la nimeni, mi-am expus doar propria parere. Am spus ca nu este pacat (din punctul meu de vedere) ca impreunarea sa se faca in acele zile si am dat un verset in care fariseii legau sarcini grele pe umerii credinciosilor si nu voiau sa le faca nicio concesie. Situatia mi se pare oarecum asemanatoare. Dar fiecare este liber sa practice si sa creada cum doreste, nu ma deranjeaza pe mine.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde esenin » 29 Sep 2010, 20:08

Nu am dat sfaturi si nu dau sfaturi la nimeni, mi-am expus doar propria parere. Am spus ca nu este pacat (din punctul meu de vedere) ca impreunarea sa se faca in acele zile si am dat un verset in care fariseii legau sarcini grele pe umerii credinciosilor si nu voiau sa le faca nicio concesie. Situatia mi se pare oarecum asemanatoare. Dar fiecare este liber sa practice si sa creada cum doreste, nu ma deranjeaza pe mine.
"TAMAN PE TAMAN": de acord, vorbeste despre "sarcini grele"; dar de unde stiti ca o include si pe aceasta ? De ce genaralizati ? Sensul pasajului, daca il cititi in spiritul sau, este fariseimul, exigenta castratoare fata de ceilalti, si NU vreo "sarcina grea" in mod specific, nici "sarcinile grele" in general.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde Pr Haralambie » 29 Sep 2010, 21:29


"TAMAN PE TAMAN":
este prea evidenta ,chiar daca subtila ,multumesc .
Cu mult respect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde electric77 » 30 Sep 2010, 16:26


"TAMAN PE TAMAN": de acord, vorbeste despre "sarcini grele"; dar de unde stiti ca o include si pe aceasta ? De ce genaralizati ? Sensul pasajului, daca il cititi in spiritul sau, este fariseimul, exigenta castratoare fata de ceilalti, si NU vreo "sarcina grea" in mod specific, nici "sarcinile grele" in general.
eu nu am facut niciun comentariu, doar am postat un verset care mi-a venit in minte si care, din punctul meu de vedere este instructiv in sensul subiectului discutiei, pentru ca si fariseii pe vremuri puneau tot felul de legi si porunci pe langa cele divine.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde esenin » 30 Sep 2010, 18:38

Ok. Nu mai insist. Dar NU puteti aplica orice generalitate in orice caz particular.
In plus sunteti foarte radical:

Fals, nu este pacat. Matei 23:4

Nu este "fals"; se poate negocia. Nu mai sanctionati atat de brutal.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde electric77 » 30 Sep 2010, 18:45

Ok. Nu mai insist. Dar NU puteti aplica orice generalitate in orice caz particular.
In plus sunteti foarte radical:

Fals, nu este pacat. Matei 23:4

Nu este "fals"; se poate negocia. Nu mai sanctionati atat de brutal.
Am exprimat strict punctul meu de vedere, si eu asa cred, ca nu e pacat. Ce credeti ca sanctionez? Nu sanctionez nimic, nu sunt in masura sa sanctionez ceva.
Consider ca radicalismul consta in aceea sa pui eticheta de pacat pe ceva care nu apare deloc in Biblie. Eu atata am citit la Scripturi despre subiectul in discutie:

1 Corinteni 7:5  Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea; apoi să vă împreunaţi iarăşi, ca să nu vă ispitească Satana, din pricina nestăpânirii voastre.

deci cei doi soti pot alege zile dedicate postului si rugaciunii, prin buna invoiala, adica amandoi sa fie de acord. Insa nu sunt fixate anumite zile si cred ca nimeni nu le poate fixa o zi anume. Cuplul decide, nu altii pentru cuplul respectiv.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 23:47

1 Corinteni 7:5  Să nu vă lipsiţi unul pe altul de datoria de soţi, decât doar prin bună învoială, pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea; apoi să vă împreunaţi iarăşi, ca să nu vă ispitească Satana, din pricina nestăpânirii voastre.

deci cei doi soti pot alege zile dedicate postului si rugaciunii, prin buna invoiala, adica amandoi sa fie de acord. Insa nu sunt fixate anumite zile si cred ca nimeni nu le poate fixa o zi anume. Cuplul decide, nu altii pentru cuplul respectiv.

Si asta e perfect adevarat! Electric, mai ai putin si te faci ortodox... :) Cu remarca NECESARA ca Biserica niciodata nu impune (ca Dumnezeu nu obliga pe nimeni) ci propune; cine VREA urmeaza si intra in randuiala Bisericii si se lasa calauzit. Nimeni, niciodata nici nu are dreptul si nici nu poate sa intervina, sa se bage intre cei doi soti, deci nici Biserica nu face asta (mai ales ca cei doi una sunt, iar eu zic in Hristos si in Biserica - TAINA MARE)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 15:32

cu "propunerea" sunt de acord, insa cineva mai sus, daca cititi, a spus ca e pacat. Cu asta nu sunt de acord.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 16:34

cu "propunerea" sunt de acord, insa cineva mai sus, daca cititi, a spus ca e pacat. Cu asta nu sunt de acord.
Nu stiu... nu mai reiau acum postarile anterioare. Sa inteleg ca e pacat ce? Unirea legiuta dintre soti sau ce anume? Daca despre asta e vb... nici eu nu sunt de acord. NU E PACAT! da` nici nu e ideal!!! Astept lamuriri ca sa dezvolt daca e necesar.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 17:26

Nu stiu... nu mai reiau acum postarile anterioare. Sa inteleg ca e pacat ce? Unirea legiuta dintre soti sau ce anume? Daca despre asta e vb... nici eu nu sunt de acord. NU E PACAT! da` nici nu e ideal!!! Astept lamuriri ca sa dezvolt daca e necesar.
domnule, urmariti firul discutiei si veti intelege.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Pasaje din Biblie, despre feciorie

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 19:55

cu "propunerea" sunt de acord, insa cineva mai sus, daca cititi, a spus ca e pacat. Cu asta nu sunt de acord.
Nu stiu... nu mai reiau acum postarile anterioare. Sa inteleg ca e pacat ce? Unirea legiuta dintre soti sau ce anume? Daca despre asta e vb... nici eu nu sunt de acord. NU E PACAT! da` nici nu e ideal!!! Astept lamuriri ca sa dezvolt daca e necesar.
Si mureai daca scriai 2 cuvinte acolo? Era aproape evident si de aia nu am mai reluat tot firul discutiei dar pt. a nu vb. pe langa am preferat sa fiu cat mai laconic.
- Cum spuneam, Unirea legiuta dintre soti NU E PACAT, indiferent cand/cum se intampla (cu conditia sa fie respectate anumite principii), dar nici nu e o situatie ideala !!!
Principiile sunt cele enuntate de Biserica, cf. Sf.S.; zice si Sf.ap. Pavel ca insotirea sau oprirea (infranarea) sa se faca intotdeauna cu invoiala (acordul) celor 2, AMBII amandoi impreuna :D (= pleonasm).

DAR in acelasi timp avem si cealata fateta a problemei; IA CITITI RUGACIUNEA LUI TOBIT inainte de noaptea nuntii si o sa vedeti COLO CAM CE SI CUM !!!!!!
TOBIT CAP.8
4. Iar când au rămas numai amândoi în cameră, Tobie s-a sculat din pat şi a zis: "Scoală, soro, să ne rugăm ca să ne miluiască Domnul!"
5. Şi a început Tobie a zice: "Binecuvântat eşti Tu, Dumnezeul părinţilor noştri, şi binecuvântat este numele Tău cel sfânt şi slăvit întru toţi vecii! Să Te binecuvânteze pe Tine cerurile şi toate făpturile Tale!
6. Tu ai făcut pe Adam şi Tu ai făcut pe Eva, femeia lui, pentru a-i fi ajutor şi sprijin, şi din ei s-a născut neamul omenesc. Tu ai zis: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem un ajutor asemenea lui".
7. Şi acum, Doamne, nu plăcerea o caut, luând pe sora mea, ci o fac cu inimă curată. Binevoieşte deci a avea milă de ea şi de mine şi a ne duce împreună până la bătrâneţe!"
8. şi a zis şi ea cu el: "Amin!"
9. Apoi au dormit amândoi liniştiţi în noaptea aceea.

Cam asta spune si Biserica atunci cand randuieste posturile. - e acelasi principiu.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 58 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron