Sf. Scriptură - "Studiu critic"

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Sf. Scriptură - "Studiu critic"

Mesaj necititde protosinghel » 29 Apr 2008, 11:31

Ar fi bine să discutăm sau chiar să facem anumite studii critice asupra textului Sf. Scripturi.
Până se hotărăşte cineva asupra unui subiect, eu vă propun să vă uitaţi peste nişte "poze": http://chrles.multiply.com/photos

Doamne ajută!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Sf. Scriptură - "Studiu critic"

Mesaj necititde Ioan Cr » 30 Apr 2008, 19:41

Da, interesante "poze". Daca toate manuscrisele sunt asa atunci trebuie mai degraba fantezie decat pregatire lingvistica pentru a le cerceta...

Ce ar fi sa incepem/continuam cu "numarul fiarei" - iata un papirus in care numarul este "616" si nu "666" cum se obisnuieste. (o referinta la "616" exista si la Sf. Irineu, dupa cum se afirma in sursa): aici
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sf. Scriptură - "Studiu critic"

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mai 2008, 10:59

Se pare că ambele cifre au o valoare simbolică şi se referă la nişte mari împăraţi persecutori ai creştinismului, deci "anti-hrişti". Aceste nume ar putea să se refere la fenomenul antihristic în general şi nu la o persoană anume. E greu de spus. Oricum, comentarii pe care le dau mai jos, sunt cele care mi se par mai plauzibile.
"616"

616 = DCXVI = anul al 16 al împărtăţiei lui Domitian Cezar, când acesta a emis o monedă în cinstea triumfului religiei păgâne romane asupra tuturor religiilor; (Nu a fost să fie aşa! :D ). Interpetarea e plauzibilă şi pt că Sf. Ioan a scris Apocalipsa chiar în timpul acestui împărat şi tot din porunca lui a pătimit şi a fost surghiunit. Anume cu Domitian au început persecuţiile propriu-zise, căci la Neron ele au fost un caz izolat, limitat ca timp şi spaţiu.
"666"
Echivalentul literelor ebraice de la numele "Kesar Neron" este tocmai 666. Acesta, ca prim împărat persecutor al creştinilor, a fost văzut de multe ori ca chip al diavolului, antihrist, etc.

Eu cred că aceste numere, indiferent care din ele, că ar putea să fie şi altele, au o valoare simbolică şi ele exprimă codificat fenomenul antihristic început prin acei împăraţi, mai ales că chiar în vremea acelor împăraţi nu se putea altfel spune asta decât codificat.
Pt a fi mai înţeles, amintesc că cele mai multe capitole din Apocalipsă se referă la acele vremuri din sec. I şi doar ultimele capitole, la vremurile de apoi.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sf. Scriptură - "Studiu critic"

Mesaj necititde protosinghel » 08 Sep 2008, 01:33

Vreau să se revină la acest subiect.
Vă propun să descărcaţi: Noul Testament în greceşte - format PDF + Pentateuhul şi Psalmii după Seputaginta - tot PDF. Nu e ceva absolut nou, dar mai ales pt cei care nu au diferite fonturi, fişiere în PDF vă pot ajuta... Textele le-am luat de aici, dar le-am arhivat pt a vă fi mai uşor să le descărcaţi în bloc.

Pentru cunoscătorii de limbă rusă, propun un super dicţionar-program Greacă veche - rusă. Deci nu e carte, ci un super program cum n-aţi mai văzut.
Toate informaţiile şi versiunea gratuită a dicţionarului le găsiţi pe site-ul autorului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sf. Scriptură - "Studiu critic"

Mesaj necititde protosinghel » 18 Sep 2008, 00:19

Cel mai bun, după părerea mea, Atlas Biblic (în engleză) - PDF, 21 Mb
Este mult de studiat inclusiv la capitolul hărţilor biblice.
De exemplu, să vedem pt început, ce traseu au avut evreii la ieşirea din Egipt? Părerile sunt foarte împărţite. Dacă vreţi, uitaţi-vă la harta de la sfârşitul Bibliei lui Bartolomeu Anania şi veţi vedea că evreii nu au trecut prin Marea Roşie, ci pe uscat. Nici în Atlasul la care v-am dat noi link, nu este chiar evidentă trecerea prin Marea Roşie. Să fie oare aşa? Aveţi linkuri şi la alte hărţi care să demonstreze contrariul?
Haideţi, fraţilor, mişcaţi-vă puţin!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Sf. Scriptură - "Studiu critic"

Mesaj necititde Ioan Cr » 16 Oct 2008, 14:59

Dictionarul grecesc-rus al lui Weissman

(45,9 Mb)

(adaugat: in arhiva RAR gasiti fisierul in format ISO pe care il puteti despacheta cu 7-zip; veti da de fisierul "book.djvu" care este dictionarul ca atare, scanat si cu indice de cautare integrat)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sf. Scriptură - "Studiu critic"

Mesaj necititde protosinghel » 20 Ian 2009, 13:11

Am creat un director web de studii biblice, pe care-l vom înnoi periodic. Aşteptăm şi sugestiile dvstră.
Sper să fie de folos. Aveţi de toate, numai că trebuie să ştiţi şi ceva limbi...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sf. Scriptură - "Studiu critic"

Mesaj necititde protosinghel » 25 Mar 2009, 23:20

Am constat că folosind acest site se pot foarte uşor căuta comentariile patristice la orice verset din Scriptură.
Este nevoie doar de înregistrare şi se poate folosi gratuit: în franceză sau engleză.

octavian
Mesaje:49
Membru din:14 Mar 2009, 20:15

Re: Sf. Scriptură - "Studiu critic"

Mesaj necititde octavian » 26 Mar 2009, 09:45

Multumesc frate ieromonah si tuturor celorlalti care imbogatesc biblioteca mea virtuala. Domnul sa va binecuvanteze!

Un program destul de puternic care cuprinde ". Pentru update verificati lista de download, de acolo puteti downloada mai multe traduceri ale textului biblic(inclusiv traducerea BOR), plus harti, comentarii si un dictionar "strong".

http://www.e-sword.net/

Un link cred classic dar util:

http://www.csntm.org/Manuscripts.aspx

Doamne ajuta!!


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 103 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX