Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova
Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde IEREU » 19 Sep 2010, 19:24

Propun un topic nou "Ce tinem si ce nu tinem din Vechiul Testament".
Sunt niste porunci din VT care nu se tin, dar care ar fi bine sa se tina. Dau un ex: "Vin şi sicheră să nu beţi, nici tu, nici fiii tăi, când intraţi în cortul adunării sau vă apropiaţi de jertfelnic, ca să nu muriţi. Acesta este aşezământ veşnic în neamul vostru" (Lev.10,9). Adica sa nu bem vin in ziua cand venim la biserica?
Pe de alta parte unele culte np tin zeciuala. E obligatorie pt noi?
Momentan aceste au fost intrebarile. Astept ca acest topic sa genereze alte discutii.
Propuneti si alte intrebari la acest capitol.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde Petre C » 19 Sep 2010, 19:47

Propun un topic nou "Ce tinem si ce nu tinem din Vechiul Testament".
Sunt niste porunci din VT care nu se tin, dar care ar fi bine sa se tina. Dau un ex: "Vin şi sicheră să nu beţi, nici tu, nici fiii tăi, când intraţi în cortul adunării sau vă apropiaţi de jertfelnic, ca să nu muriţi. Acesta este aşezământ veşnic în neamul vostru" (Lev.10,9). Adica sa nu bem vin in ziua cand venim la biserica?
Pe de alta parte unele culte np tin zeciuala. E obligatorie pt noi?
Momentan aceste au fost intrebarile. Astept ca acest topic sa genereze alte discutii.
Propuneti si alte intrebari la acest capitol.
Sf. Ioan Gura de Aur propunea, pentru a invata milostenia, ca primi pasi, sa dam din ceea ce ne prisoseste. Tot ca un punct de plecare, intr-una din predici, el ii invata pe oameni ca sa dea macar 10% din ce castiga. Nu pot indica locurile de unde sunt luate aceste indemnuri.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde IEREU » 19 Sep 2010, 20:16

Petre C scrie: "Sf. Ioan Gura de Aur propunea, pentru a invata milostenia, ca primi pasi, sa dam din ceea ce ne prisoseste. Tot ca un punct de plecare, intr-una din predici, el ii invata pe oameni ca sa dea macar 10% din ce castiga. Nu pot indica locurile de unde sunt luate aceste indemnuri".
...si totusi mie mi se pare extrem de mult in conditiile in care mai dam si impozite, tva. Cine da zeciuala? Pana si cei mai rigurosi si totodata fatarnici dadeau zeciuiala din ce le convenea: "izmă, din mărar şi din chimen" (Mt.23,23). Pot sa dau o zeciuala odata pe an... Avem exemplu pe Melhisedec.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde Petre C » 19 Sep 2010, 20:23

Petre C scrie: "Sf. Ioan Gura de Aur propunea, pentru a invata milostenia, ca primi pasi, sa dam din ceea ce ne prisoseste. Tot ca un punct de plecare, intr-una din predici, el ii invata pe oameni ca sa dea macar 10% din ce castiga. Nu pot indica locurile de unde sunt luate aceste indemnuri".
...si totusi mie mi se pare extrem de mult in conditiile in care mai dam si impozite, tva. Cine da zeciuala? Pana si cei mai rigurosi si totodata fatarnici dadeau zeciuiala din ce le convenea: "izmă, din mărar şi din chimen" (Mt.23,23). Pot sa dau o zeciuala odata pe an... Avem exemplu pe Melhisedec.
Sf Ioan nu exprimat ideea unei obligativitati. In general, el ii indemna pe oameni sa invete "mestesugul milosteniei" plecand de la masura la care sunt ei. Cel putin asa am inteles eu.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde IEREU » 19 Sep 2010, 20:51

Dar porunca "Vin şi sicheră să nu beţi, nici tu, nici fiii tăi, când intraţi în cortul adunării" este obligatorie pt noi?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde IEREU » 22 Sep 2010, 22:39

Jertfele din VT si arderile de tot au incetat.
Putem afirma ca lumanarile si tamaia este o jertfa duhovniceasca si nu o a ardere de tot?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde IEREU » 23 Sep 2010, 16:51

Ma intereseaza mult subiectul asta. Este important sa cunoastem acest segment mai ales pt dezbateri cu alte confesiuni.
Cum vi se pare, zeciuala pe care azi o sustin unele culte np, poate fi pusa pe acelasi cantar cu contraargumentele:
Lc.3,11 Răspunzând, Ioan le zicea: Cel ce are două haine să dea celui ce nu are şi cel ce are bucate să facă asemenea.
Mt.5,41 Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
Adica ni se cere sa dam nu a zecea parte, ci chiar jumate.
Iar daca am nedreptatit sa dam impatrit (Lc.19,5)
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Ileana Vlad
Mesaje:8
Membru din:22 Mar 2010, 17:23
Confesiune:ortodox
Localitate:Muntenia

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde Ileana Vlad » 25 Sep 2010, 14:37

Domnul să vă aibe în pază!
Am citit întrebările propuse şi singurele lucruri care îmi vin în minte sunt acestea :

1. Dacă există poruncă de la arhiereul locului să se dea zeciuială la biserică, toti credincioşii trebuie sa dea. Dacă nu, totul ramâne la bunul simţ al milosteniei fiecăruia care ar trebui să se raporteze la cel al Domnului nostru Iisus Hristos care Şi-a dat toata fiinţa Sa Sfântă ca să ne câştige pe noi toţi vase alese ale Duhului Sfânt. Faţă de marea milostivire a Domnului fiecare ne aratam a fi nevrednici când dăm chiar şi jumatate din ce avem pentru biserică sau comunitate.
2. Porunca de a da cuiva jumatate din ce avem se vrea una prin care trebuie să ne dezvăţăm de la a ţine la ce avem şi să tindem spre a fi. Mă gândesc că Domnul nostru avea de toate (Dumnezeu fiind) chiar când a vieţuit pe pământ,pentru că putea doar cu gândul să înfăptuiască orice. Dar nu există nicăieri vreo relatare că ar fi avut ceva mai mult decât o camaşă. Şi este scris că era teslar şi munca ce-o făcea era manuală. Şi tot ce a faptuit nu se poate relata la marea sa complexitate si măreţie pentru noi oamenii.
3. Mie tematica propusă mi se pare ca se referă la smerenie. Iar smerenia trebuie să se aplice începând cu exemplul Domnului nostru Iisus Hristos. Nu faţă de vecin, preotul duhovnic, unul sau alţii din prelaţii bisericii, ci de la noi ca particele ale lui Dumnezeu. Cred că cel smerit nu trebuie să fie preocupat să aibe ceva ci să fie parte a lui Dumnezeu. Dacă Domnul a dat şi din ce nu a avut, atunci mai mult noi trebuie să dăm din ce ne rânduieşte Dumnezeu să avem.

Îmi cer iertare pentru ca nu mi-am argumentat ideile cu citate din NT sau VT. Eu sunt o simplă credincioasă. Dacă am greşit îndreptaţi-mă.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde electric77 » 30 Sep 2010, 19:13

Nu mi se pare corect sa "imprumutam" zeciuiala din VT, asta au facut-o unele culte religioase si consider ca au gresit foarte mult. Asta arata mercantilismul religiilor de astazi. Decat zeciuiala data unor lideri religiosi, mai bine milostenie pentru cei nevoiasi. Sa avem in vedere faptul ca preotii din Vechiul testament nu se intretineau din zeciuieli.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 00:54

BO nu practica zeciuiala. Modelul ortodox in privinta asta e cel mai bine exprimat in Sf. si dz. liturghie: pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Hristos Dumnezeu sa o dam! (si Hristos se identifica pe Sine cu aaproapele - deci acuma stim si ce/cum sa daruim aproapelui).

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 14:12

Dar porunca "Vin şi sicheră să nu beţi, nici tu, nici fiii tăi, când intraţi în cortul adunării" este obligatorie pt noi?
nu.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde IEREU » 09 Oct 2010, 14:40

N-o sa intram niciodata intr-un cort evreesc de rugaciune. Dar prin analogie, consider ca ar fi bine sa nu bem bauturi ametitoare cand venim la biserica... Cred ca orice lucru bun si folositor prescris de VT trebui sa le tinem, daca nu contravine celor din NT. Va dau un exemplu. In BO exista obiceiul, ca prima roada s-o aduci la biserica,(Ies.34,26) desi nu este un imperativ pt noi. Exista in cartile noastre de cult rugaciuni de binecuvantare a vinului nou..., dar si diferitor alimente de provinenta animala, care se binecuvinteaza la Pasti. Desigur, pe langa aducerea darului la biserica, se inscrie perfect si milostenia. Exista un dicton: "inainte de a manca tu din prima roada, trebuie mai intai sa dai de pomana..."
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 16:33

Dar porunca "Vin şi sicheră să nu beţi, nici tu, nici fiii tăi, când intraţi în cortul adunării" este obligatorie pt noi?
nu.
Scrie si tu mai... in soapta... Sa nu ne auda sectarii adventisti! :geek:

floring
Mesaje:12
Membru din:25 Oct 2010, 13:41
Confesiune:ortodox

Re: Ce tinem si ce nu tinem din V.T.

Mesaj necititde floring » 27 Oct 2010, 11:56

Cred ca e de bun simt remarca Mantuitorului cand pune fata in fata Legea veche cu cea noua:sa trecem de la interpretarea faptica(dupa fapte) la cea interioara(dupa intentii si atitudini fata de...).Zice nu am venit sa stric Legea,ci sa o implinesc;sunt si porunci trupesti,sunt si sufletesti;spune "Pe acelea trebuia sa le faci,dar nici pe acestea sa nu le neglijezi"


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 54 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron