Israel

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Israel

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 18:30

Mai joaca poporul Israel vreun rol in dispensatia lui Dumnezeu? sau acum nu se mai fac diferente intre evrei si neamuri pentru ca Israelul este Biserica si in Biserica intalnim toate etniile inclusiv evrei?
Religiile neo-protestante interpreteaza gresit Biblia spunand ca pe viitor Israelul se va converti la crestinism si ca toti evreii vor fi mantuiti, ca Israelul va fi poporul atacat de alte popoare conduse de printul Rosului, Mesecului si Tubalului reprezentand Rusia.
Ei considera Israelul de acum, ca fiind poporul lui Dumnezeu, cu toate ca majoritatea evreilor nu cred in Isus si statul evreu e unul secular (profan) ca toate celelalte.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Israel

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 00:45

dispensatia? :roll:

Poporul Israel este totusi poporul ales (desi intr-un sens care a ramas restrans), sa nu uitam asta. Deci Domnul si pe ie vrea sa-i mantuiasca.
NOUL ISRAEl sau poporul crestin este acum poporul lui Dumnezeu.
DA, se vor converti si au inceput deja. Cauta pe google despre evreii mesianici!
Considera gresit, pt. ca nu Israelul de acum... ci NOUL Israel e poporul lui Dumnezeu. Toate-s noi in Hristos.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Israel

Mesaj necititde electric77 » 08 Oct 2010, 15:08

dispensatia? :roll: dispensa
dispensatie inseamna administrare

Poporul Israel este totusi poporul ales (desi intr-un sens care a ramas restrans), sa nu uitam asta. Deci Domnul si pe ie vrea sa-i mantuiasca.
Au fost alesi ! acum nu mai sunt cei alesi si nu mai e nicio deosebire intre evrei si neamuri.

Romani 9:25  după cum zice în Osea: „Voi numi „popor al Meu” pe cel ce nu era poporul Meu şi „preaiubită” pe cea care nu era preaiubită.

Galateni 3:28  Nu mai este nici Iudeu, nici Grec; nu mai este nici rob nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toţi sunteţi una în Hristos Isus.

Coloseni 3:11  Aici nu mai este nici Grec, nici Iudeu, nici tăiere împrejur, nici netăiere împrejur, nici Barbar, nici Schit, nici rob, nici slobod, ci Hristos este totul şi în toţi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Israel

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 19:12

Eu am incercat doar sa fiu finut (iarasi , kestie de subtilitate) si sa nu te arat cu degetul... dar daca insisti, poftim.

Am subliniat in felul asta, cu un zambet :roll: , cuvantul respectiv tocmai pt. a arata eroarea dar si apartenenta ta.

1. conform DEX : Niciun rezultat relevant pentru „dispensatie”... acest cuvant nu exista in limba romana sau e un fel de struto-camila; o traducere nefericita sau un import strain. Asta ce ne arata? ca vorbesti din carticele (Doamne iarta-ma, era sa scriu carti) de import traduse in limba romana atat de prost si la repezeala, ca nici nu le-a pasat investitorilor, pardon..... mai-marilor de aspecte de oamenii astia (pe care-i atrag la secta lor), de limba lor, de cultura lor, de mediul din care provin. Totul e STERIL, copy-paste, marketing si eficienta. Esti o cifra in programele lor, amice!

2. dupa aia zici de dispensa - dar aia e altceva: 13 definiții pentru dispensa, dispensă
DISPENSÁ, dispenséz, vb. I. 1. Refl. A se lipsi de cineva sau de ceva; a renunța la... 2. Tranz. A scuti pe cineva de o obligație, de o îndatorire etc. – Din fr. dispenser, lat. dispensare.
Sursa: DEX '98
A DISPENSÁ ~éz tranz. (persoane) A face să fie liber; a elibera. /<fr. dispenser, lat. dispensare
Sursa: NODEX
A SE DISPENSÁ mă ~éz intranz. A înceta de a mai fi dornic. ~ de comodități. /<fr. dispenser, lat. dispensare
Sursa: NODEX
DISPENSÁ vb. I. refl. a se lipsi (de ceva, de cineva), a renunța la... II. tr. a scuti de o îndatorire, de o obligație etc. (< fr. dispenser, lat. dispensare)
Sursa: MD
etc.... v. continuarea aicisilea nici macar un sens, nici unul, cat de cat apropiat de ce spuneai tu!

3. Dumnezeu e administrator! NO, ce fain suna!!! DA` ce-mi place de tare - are asa.... un iz mistic! :lol: E ca si cum l-as vedea pe popa de la mine din sat slujind la altar in...COSTUM cu papion si manusi albe. :mrgreen:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Israel

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 19:26

Poporul Israel este totusi poporul ales (desi intr-un sens care a ramas restrans), sa nu uitam asta. Deci Domnul si pe ie vrea sa-i mantuiasca.
Au fost alesi ! acum nu mai sunt cei alesi si nu mai e nicio deosebire intre evrei si neamuri..... si dai niste citate.... [/color]
- uite pun cu bold ce-am mai zis deja. Poporul Israel este totusi poporul ales (desi intr-un sens care a ramas restrans), sa nu uitam asta. Deci Domnul si pe ie vrea sa-i mantuiasca.
- Am vazut ca p/np nu stiu, dar chiar nu stiu deloc treaba asta, ca DUMNEZEU nu-si ia niciodata darul inapoi. Pai ce-i zice Dumnezeu lu` Avram cand il face Avraam? Da` chiar e lipsit de importanta ca prin acest popor evreu s-a dat/trimis/pastrat revelatia si din acelasi popor S-a putut naste Dumnezeu (din Fecioara)?
- cum nu mai e deosebire? Ba e deosebire si inca una mare . Dumnezeu a ales sa existe si aceasta realitate... POPOARELE , fiecare deosebit si fiecare altfel , si fiecare avand ingerul sau pazitor. Apostolul zice acolo... in HRISTOS nu mai e deosebire. ADICA mantuirea nu mai e ca in VT... EXCLUSIVISTA, pt. un popor anume, ci toti sunt chemati.
.Chemati nu inseamna si egalitate sau lipsa deosebirilor ; unii sunt mai buni, altii si mai buni, altii mai putini buni etc. Ceea ce spui tu e la fel cu marea minciuna, poate una dincele mai mamri ale istoriei: LIBERTE, EGALITE, FRATERNITE!

Cum adica EGALITE ? NU exista asa ceva... e o utopie. Oamenii nu sunt egali intre ei. Poate sunt egali in fata mortii, eghali in fata lui Dumnezu.... dar nu intre ei. Prin extensie aplicam principiul si IN CAZUL POPOARELOR.

Da` de ce zice ca unul din semnele sfarsitului va fi CONVERTIREA EVREILOR? Vezi ca Dumnezeu nu i-a uitat? DDa` de ce vor veni Enoh si Ilie la sf. lumii? Da` de ce vrea Hristos ca si iudeii sa-L recunoasca de MESIA (atunci, la sf. lumii)? Da` de ce se mai poneste de IERUSALIM? Si de ce se va reconstrui?
PAI VEZI?
si noi suntem alesi! Da` si ei sunt/raman alesi (intr-un anume fel)!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Israel

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 07:12


Da` de ce zice ca unul din semnele sfarsitului va fi CONVERTIREA EVREILOR?
puneti textul aici, si o sa-l comentam impreuna.

p.s.: "dispensa" nu e sinonim cu "dispensatie"... :roll:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Israel

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 15:33

Da` de ce zice ca unul din semnele sfarsitului va fi CONVERTIREA EVREILOR?
puneti textul aici, si o sa-l comentam impreuna.
p.s.: "dispensa" nu e sinonim cu "dispensatie"... :roll:
PAi asta ziceam si eu bre`... Ca ala era singurul cuvant mI apropiat DIN TOT DICTIONARU` si n-are nici o treaba cu dispensatia matale. Chiar vrei sa reiau ca "traducatorii" :lol: vostri n-au nici cel mai marunt respect nici fata de voi nicifata de limba/cultura voastra? Cat despre capacitate sau profesionalism... mai curand li s-ar potrivi... tradatori (si asta nu doar in sensul restrans al ... traduttore, traditore)
- cuv. nu exista in lb. rom bre`, pricepi? :lol:
- da-mi o definitie academica integralka a notiunii si trimiterile de rigoare! Eu in dex n-am gasit nimil. Uite... verifica si tu aici: http://dexonline.ro/


Pai doar ata ai de zis? faza cu evreii? :lol: In cazul asta ma bucur ca esti de acord cu restul!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Israel

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 16:21

Eu nu am nicio vina ca dumneavoastra nu cunoasteti limba romana, care este in continua metamorfoza, asa cum a fost de sute de ani, patrunzand diverse neologisme. Aveti idee cate cuvinte in turca, ungureste, sarbeste etc. exista in limba romana? Foarte multe!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Israel

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 17:24

Eu nu am nicio vina ca dumneavoastra nu cunoasteti limba romana, care este in continua metamorfoza, asa cum a fost de sute de ani, patrunzand diverse neologisme. Aveti idee cate cuvinte in turca, ungureste, sarbeste etc. exista in limba romana? Foarte multe!
Dom`le... lasa metamorfozele! Dumneata arata-mi dictionarul de unde ai luat termenul - nu o spun cu repros, ci cu interes!!!
Eu ti-am dat calr raspunsul - DEX-ul nu are asemenea termen! Uite caut si in dict. de neologisme... desi e deja calr.

cat despre ce mai spui tu acolo despre mine ... esti indreptatit la o opinie iar eu nu pot decat sa ti-o respect. Daca ma intrebi pe mine... pot si eu sa-ti raspund asijderea, doar ca as face-o si ARGUMENTAT si te-as lasa fara replica (asa ca mai bine ca nu m-ai intrebat :D ).

despre neologisme si diferite limbi; Ai uitat sa precizezi lb. engleza. Uite si de-aci cateva neologisme fara de care noi romanii n-am fi putu trai:
hot-dog, hamburger, McDonald`s - nu continui din motive evidente!
ACum: observi cumva/ sau stii termeni de alta natura decat culinara? Si ma refer la filosofie, teologie.. kestii seroase?!?

:lol:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Israel

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 17:39

invariabil... acelasi raspuns :

Termen cautat: dispensatie
Termeni gasiti in dictionare: 0

Nici un rezultat de afisat.
Cuvântul "dispensatie" nu a fost găsit. Nu există nici un cuvânt similar.

sau

URL scurt: webdex.ro/neologisme/dispensare
3 rezultate Dex Online pentru dispensa, dispensar, dispensare
Urmatoarele cuvinte sunt apropiate de cuvantul cautat: dispensar, dispensare, dispersare

unde am cautat:

MDA - Micul dictionar academic, Academia Romana, Institutul de Lingvistica "Iorgu Iordan", Editura Univers Enciclopedic, 2002
MDN - Marele dictionar de neologisme, Florin Marcu, Editura Saeculum, 2002
DEX '98 - Dictionarul explicativ al limbii romane, Academia Romana, Institutul de Lingvistica "Iorgu Iordan", Editura Univers Enciclopedic, 1998. Tot aici intra si editile mai vechi, 1996, 1984
SINONIME - Dictionar de Sinonime, Luiza si Mircea Seche, Editura Litera International, 2002
ANTONIME - Dictionar de Antonime, Luiza si Mircea Seche, Editura Litera International, 2002
DOR - Dictionar Ortografic al limbii romane, colectiv, Editura Litera International, 2002
NODEX - Noul Dictionar al Limbii Romane, Editura Litera International, 2002
DAR - Dictionar de arhaisme si regionalisme, Gh. Bulgar si Gh. Constantinescu-Dobridor, Ed. Saeculum Vizual, Bucuresti, 2002

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Israel

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 17:42

spre deosebire de tine eu nu am vrut/nu vreau sa demonstrez ca stii sau nu lb. rom. (ca reiese din context e altceva)...

Am vrut doar sa-ti arat ca nu gandesti singur sau dupa...Duhul, cum ai pretentia... ci FACI COPY-PASTE din carticele/brosurele (si alea traduse prost , neacademic si fara simt de raspundere) eretice...
adica...
... preiei niste traditii omenesti.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Israel

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 07:01

"1. Intreb, dar: "A lepadat Dumnezeu pe poporul Sau?" Nicidecum! Caci si eu sunt israelit, din samanta lui Avraam, din semintia lui Beniamin.

2. Dumnezeu n-a lepadat pe poporul Sau pe care l-a cunoscut mai dinainte. Nu stiti ce zice Scriptura, in locul unde vorbeste despre Ilie? Cum se plange el lui Dumnezeu impotriva lui Israel, cand zice:

3. "Doamne, pe prorocii Tai i-au omorat, altarele Tale le-au surpat; am ramas eu singur, si cauta sa-mi ia viata"?

4. Dar ce-i raspunde Dumnezeu? "Mi-am pastrat sapte mii de barbati care nu si-au plecat genunchiul inaintea lui Baal."

5. Tot asa, si in vremea de fata, este o ramasita datorita unei alegeri prin har. "
Dar, sa nu mergem mai departe, ca e chiar off-topic si nu are sens sa deranjam. Poate intr-un alt topic discutie despre Israel.
Evreii de astazi nu sunt lepadati de Dumnezeu, insa nu se mai face nicio deosebire intre un evreu si unul din neamuri.

Romani 10:12 În adevăr, nu este nici o deosebire între Iudeu şi Grec; căci toţi au acelaşi Domn, care este bogat în îndurare pentru toţi cei ce-L cheamă.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Israel

Mesaj necititde nora » 27 Dec 2010, 13:33

Apocalipsa Sfantului ioan Teologul
``6. Şi am văzut, la mijloc, între tron şi cele patru fiinţe şi în mijlocul bătrânilor, stând un Miel, ca înjunghiat, şi care avea şapte coarne şi şapte ochi, care sunt cele şapte duhuri ale lui Dumnezeu, trimise în tot pământul.
7. Şi a venit şi a luat cartea, din dreapta Celui ce şedea pe tron.
8. Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinţilor.
9. Şi cântau o cântare nouă, zicând: Vrednic eşti să iei cartea şi să deschizi peceţile ei, fiindcă ai fost înjunghiat şi ai răscumpărat lui Dumnezeu, cu sângele Tău, oameni din toată seminţia şi limba şi poporul şi neamul;
10. Şi I-ai făcut Dumnezeului nostru împărăţie şi preoţi, şi vor împărăţi pe pământ.

Jertfa lui Iisus pe cruce a fost asadar pentru oameni din toata semintia si limba si poporul si neamul. Orice om de pretutindeni de pe acest pamant daca primeste credinta ortodoxa face parte din randul poporului ales. Si acestia sunt oamenii care cheama numele lui Iisus si care au fost rascumparati lui Dumnezeu prin jertfa Sa de Insusi Iisus Hristos.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Israel

Mesaj necititde IOACHIM » 27 Ian 2011, 23:51

Deci s-a lamurit si problema lui copy-paste! Tacerea e raspunsul cel mai politicos in unele cazuri ! :)

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Israel

Mesaj necititde dulgherul » 15 Feb 2011, 20:30

Mai joaca poporul Israel vreun rol in dispensatia lui Dumnezeu? sau acum nu se mai fac diferente intre evrei si neamuri pentru ca Israelul este Biserica si in Biserica intalnim toate etniile inclusiv evrei?
Religiile neo-protestante interpreteaza gresit Biblia spunand ca pe viitor Israelul se va converti la crestinism si ca toti evreii vor fi mantuiti, ca Israelul va fi poporul atacat de alte popoare conduse de printul Rosului, Mesecului si Tubalului reprezentand Rusia.
Ei considera Israelul de acum, ca fiind poporul lui Dumnezeu, cu toate ca majoritatea evreilor nu cred in Isus si statul evreu e unul secular (profan) ca toate celelalte.
Nu știm cum vor decurge lucrurile, dar un lucru ,conform ortodoxiei, care spune numai adevărul nu-i așa, un lucru este cert.
A se studia versetele:
Apoc.Capitolul 22
1. Şi mi-a arătat, apoi, râul şi apa vieţii, limpede cum e cristalul şi care izvorăşte din tronul lui Dumnezeu şi al Mielului,
2. Şi în mijlocul pieţei din cetate, de o parte şi de alta a râului, creşte pomul vieţii, făcând rod de douăsprezece ori pe an, în fiecare lună dându-şi rodul; şi frunzele pomului sunt spre tămăduirea neamurilor.

Deci este vorba despre raiul făgăduit, unde, după cum se observă, unora li-se va spune neamuri. Rezultă că și acolo vor fi aleși, care vor avea posibilitatea să facă gheșeft cu fructele, iar neamurilor bolnave care trebuie tămăduite li-se vor oferi...frunze.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 57 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX