Mica 5:5

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla
Mica 5:5

Mesaj necititde dulgherul » 29 Mar 2011, 07:48

Aș dori să știu părerile dv. în următoarea chestiune:
Mica 5
2. Şi tu, Betleeme Efrata, măcar că eşti prea mic între cetăţile de căpetenie ale lui Iuda, totuşi din tine Îmi va ieşi Cel ce va stăpâni peste Israel, şi a cărui obârşie se suie până în vremuri străvechi, până în zilele veşniciei.
3. De aceea îi va lăsa, până la vremea când va naşte cea care are să nască, şi rămăşiţa fraţilor Săi se va întoarce la copiii lui Israel.
4. El se va înfăţişa, şi va cârmui cu puterea Domnului, şi cu măreţia Numelui Domnului, Dumnezeului Său: vor locui liniştiţi, căci El va fi proslăvit până la marginile pământului.
5. El va fi pacea noastră! Când va veni Asirianul în ţara noastră, şi va pătrunde în palatele noastre, vom ridica împotriva lui şapte păstori şi opt căpetenii ale poporului.
Se spune că din Betleem a ieșit Iisus.
Problema este: cine este Asirianul, cei șapte păstori și cele opt căpetenii?
Vă mulțumesc.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Mica 5:5

Mesaj necititde esenin » 29 Mar 2011, 16:30

Din Wikipedia, pur si simplu (nu gasesc nimic pe romaneste):
Pastori: david la centru, Adam, Seth, Mathusalem la dreapta sa, Abraham, Jacob, et Moise la stanga.
Ce opt regi unsi (in alte traduceri nu scrie doar regi ci si "unsi"): Saul, David, Absalom, Salomon, Hazaël , Jehu, Joash si Jehoahaz. (care ar fi fost consacrati prin onctiune)
Dupa cutare rabin, unsii ar fi altii: Jesse, Saül, Samuel, Amos, Sophonie, Sedecias, Messia si Ilie. (dar, dupa mintea mea, Ilie nu a fost rege)

aici, pe larg, dar in Fr:
http://www.bibliquest.org/HR/HR-ETUDES-at33-Michee.htm
(s-ar putea sa fie catolic)

Dar la ce va trebuie sa stiti, va rog frumos ?

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Mica 5:5

Mesaj necititde dulgherul » 29 Mar 2011, 19:46

Cineva căuta informații și ma făcut și pe mine curios. Vă mulțumesc că ma-ți ajutat. Am cerut informații și de la un prieten din Israel dar nu a trimis nici un răspuns, încă.
Dar despre Asirianul ăla știți ceva?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Mica 5:5

Mesaj necititde esenin » 29 Mar 2011, 21:01

va pun textul, dar e prea mult ca sa traduc tot, si in plus mi se pare ceva relativ neimportant (poate ca ma insel, insa; sa ne spuna teologii). In mare, zice asa:

Asirianul este inamicul din ziua de apoi (ultima zi), care, asa cum spus deja, joaca un rol preponderent in Michea fie ca asirianul istoric dinainte ca Dumnezeu sa-si fi abandonat poporul sau, fie ca asirianul profetic, din momentul in careDumnezeu reia relatiile cu poporul sau.....La sf cap 4 este vorba nu este vorba de asediul Jerusalimului cat de batalia purtata in afara zidurilor de Dumnezeu si poporul sau impotriva natiunilor. Motivul acestei invazii este dat de Michea, care face o judecata asupra Isrelului..........ptr felul in care si-a tratat Regele, Mesia, si Judecatorul (Christos)...cum se vede in Zach. 12: 8-14.

Vad aici un si cuvant care nu are sens in romaneste: "reziduu" (O fi interpretarea vreunei secte.....desi nu cred).

Daca discutati cu un evreu, atunci vedeti ca Maimonide are si el o parere. Cand am zis mai sus despre "un rabin", despre el vorbeam. In chestia celor 7 sefi si 8 regi, e o disputa care, se pare, este provocata de traducerea (sau netraducerea) cuvantului "uns". Unsi au fost 8 regi dar si doi profeti. (Si Christos este "uns")

dulgherul
Mesaje:66
Membru din:06 Sep 2010, 08:01
Confesiune:ortodox
Localitate:gherla

Re: Mica 5:5

Mesaj necititde dulgherul » 30 Mar 2011, 07:10

Și părerea altora înclină că Asirianul ar fi o coaliție arabă plus aliați. Cam asta se pomenește și la Isaia 10:5,6 „Vai de Asirian-zice Domnul-nuiaua mâniei Mele, care poartă în mână toiagul urgiei Mele! I-am dat drumul împotriva unui neam nelegiuit, l-am trimis împotriva unui popor pe care Sunt mâniat, ca să-l prădeze şi să-l jefuiască, să-l calce în picioare ca noroiul de pe uliţe.”
Se știe interesul arab pentru ștergerea de pe hartă a Israelului.
Vă mulțumesc și toate cele bune.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 60 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron