Reincarnarea lui Ilie ?

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Reincarnarea lui Ilie ?

Mesaj necititde esenin » 29 Sep 2011, 22:19

Mi-a picat o fisa (in baie, ca de obicei). Acum cteva luni am avut o conversatie cu pr. Haralambie (CRED) care zicea ca duhul lui Ioan Botezatorul nu este AL lui Ilie ci CA al lui Ilie.

Ori iata ce ce citii eu in baie:

Marcu 17.11 "Şi ucenicii L-au întrebat, zicând: Pentru ce dar zic cărturarii că trebuie să vină mai întâi Ilie? Iar El, răspunzând, a zis: Ilie într-adevăr va veni şi va aşeza la loc toate. Eu însă vă spun vouă că Ilie a şi venit, dar ei nu l-au cunoscut, ci au făcut cu el câte au voit; aşa şi Fiul Omului va pătimi de la ei. Atunci au înţeles ucenicii că Iisus le-a vorbit despre Ioan Botezătorul."

Deci absolut clar: Ioan este Ilie ! Duhul lui Ioan este AL lui Ilie.

De acord, Ilie nu era mort, in sensul ca el traia in ceruri. Stim ca Ioan Botezatorul s-a nascut din Zaharia. Cand s-a intamplat chestia asta, Ilie-cel-din-ceruri s-a incarnat ca Ioan. Ce alt argument in FAVOAREA reincarnarii mai trebuie?

Ce argumente are ortodoxia impotriva acestei asertiuni (a lui Christos, de altfel) ?

Constantinos

Re: Reincarnarea lui Ilie ?

Mesaj necititde Constantinos » 30 Sep 2011, 07:46

Impotriva reancarnarii se gaseste in vedenia Sfantului Nifon al Constantianei Ciprului faptul ca Dumnezeu pedepseste la Judecata pe cei care au crezut in metempsihoza . Argumente impotriva unor idei legate de reancarnare se gasesc in PSB 41 Chiril al Alexandriei , Talcuire la Evanghelia Sfantului Ioan de la pagina 67 la pagina 72.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reincarnarea lui Ilie ?

Mesaj necititde protosinghel » 30 Sep 2011, 16:19

Este suficient să citiţi Omiliile la Matei ale lui Ioan Gură de Aur şi toate închipuirile cad dintr-o dată.
Concluzia simplă este că Ioan Botezătorul are slujirea lui Ilie. Botezătorul este înainte-mergătorul primei veniri, iar Tesviteanul - al celei de a doua veniri. Şi unul şi altul au fost proroci şi profeţi în sensul deplin al cuvântului. Luptători pentru adevăr şi "victime" ale unor femei desfrânate...

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Reincarnarea lui Ilie ?

Mesaj necititde esenin » 30 Sep 2011, 17:41

De acord. Puteti sa ma ghidati mai precis, vrf? Gasit aici.

PSB 21, 22, 23 . Unde anume sa caut ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Reincarnarea lui Ilie ?

Mesaj necititde protosinghel » 30 Sep 2011, 18:13

PSB 21, 22, 23 . Unde anume sa caut ?
PSB 21 şi 22 conţin Omilii la Facere, iar vol. 23 - la Matei. Din câte îmi amintesc, e pe acolo unde se tâlcuieşte cap. 17 al Evangheliei după Matei.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Reincarnarea lui Ilie ?

Mesaj necititde ddc » 09 Oct 2011, 21:49

Ioan spune el insusi ca nu e Ilie si Iisus spune ca Ilie va veni, si spune ca a si venit, dandu-l pe Ioan ca o pilda si un arhietip al lui Ilie.Ilie a fost luat la cer si cu trupul si cu sufletul.Deci nu avea cum sa se reincarneze.Parerea mea.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX