Vindecarea slăbănogului ( Marcu 2, 3-5)

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău
Vindecarea slăbănogului ( Marcu 2, 3-5)

Mesaj necititde Veronika » 26 Noi 2011, 12:06

Îmi place să citesc din Sf. Scriptură, dar în unele versete mai găsesc unele nelămuriri pentru mine, şi de aceea apelez la persoanele de bună credinţă care au studiat serios Scriptura, ca să mă ajute să înteleg mai limpede anumite mesaje.
La Evanghelia după Marcu 2, 3-5, se zice: "Şi au venit la El, aducînd un slăbănog pe care-l purtau patru inşi. Şi neputînd ei, din pricina mulţimii, să se apropie de El, au desfăcut acoperişul casei unde era Iisus şi, prin spărtură, au lăsat în jos patul în care zăcea slăbănogul. Şi văzînd Iisus credinţa lor, i-a zis slăbănogului: Fiule, iertate îţi sunt păcatele tale!"
Cum era posibil să ridice un om bolnav pe un pat pe acoperişul casei, despre ce pat merge vorba, sau poate era aşezat pe o plapumă? :roll:
Iar ce ţine de acoperişul casei, cum erau construite casele pe acele timpuri, ce formă aveau, pentru că pare ceva straniu dar interesant.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Vindecarea slăbănogului ( Marcu 2, 3-5)

Mesaj necititde ddc » 29 Noi 2011, 19:34

Am vazut un documenta pe History Channel sau Discovery unul dintre ele despre asta.Se pare ca acoperisul era destul de solid, cred ca din piatra.Prietenii celui slabanog au avut ceva de furca ca sa il aduca pe prietenul lor la Iisus.De aceia le-a si zis Iisus ca au avut credinta mare.. Presupun ca patul ar fi fost ca un fel de "targa" acum pe vremea noastra.Prin Iudeea de exemplu asa era... vezi "leitica lui Solomon" ...

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Vindecarea slăbănogului ( Marcu 2, 3-5)

Mesaj necititde valercosma » 08 Dec 2011, 20:02

Se spune ca acum 2000 ani casele in Israel aveau un acoperis simplu, plat, usor de desfacut,dar si folosit pt diferite activitati casnice. Sa ne aducem aminte de iscoadele trimise in Ierihon, care au fost ascunse in cinepa ce se usca pe acoperisul casei , (Iosua 2,6),Cei patru oameni au demontat usor acest acoperis, care nu se putea asemana cu unul dintr-o tara nordica unde sunt probleme cu capriciile timpului.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Vindecarea slăbănogului ( Marcu 2, 3-5)

Mesaj necititde ddc » 08 Dec 2011, 22:15

Se spune ca acum 2000 ani casele in Israel aveau un acoperis simplu, plat, usor de desfacut,dar si folosit pt diferite activitati casnice. Sa ne aducem aminte de iscoadele trimise in Ierihon, care au fost ascunse in cinepa ce se usca pe acoperisul casei , (Iosua 2,6),Cei patru oameni au demontat usor acest acoperis, care nu se putea asemana cu unul dintr-o tara nordica unde sunt probleme cu capriciile timpului.
Iosua e cu peste 1000 de ani inainte de vremea lui Hristos.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Vindecarea slăbănogului ( Marcu 2, 3-5)

Mesaj necititde Dionysie » 08 Dec 2011, 22:17

Iosua e cu peste 1000 de ani inainte de vremea lui Hristos.
Omul a recunoscut singur că e ţăran deci nu ar trebui să ai prea multe reproşuri.

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Vindecarea slăbănogului ( Marcu 2, 3-5)

Mesaj necititde Veronika » 15 Dec 2011, 18:52

Despre forma caselor am înțeles, dar cineva știe despre ce pat merge vorba, nu cred că paturile pe atunci arătau ca în prezent...


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX