Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului
Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 04 Sep 2015, 16:06

Eu nu am să îţi citesc întreg mesajul pentru că pur şi simplu simt un dezgust faţă de conţinut. Iar eu ştiu foarte bine ce înseamnă goyim, deci nu mă numi aşa, pe mine sau pe ceilalţi.

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 16:12

Eu nu am să îţi citesc întreg mesajul pentru că pur şi simplu simt un dezgust faţă de conţinut. Iar eu ştiu foarte bine ce înseamnă goyim, deci nu mă numi aşa, pe mine sau pe ceilalţi.
nu stiu de ce mi-am pierdut timpul raspunzandu-i unui dobitoc ca tine - probabil ca am crezut ca esti un dobitoc onest. M-am inselat! Tot ce stii tu despre Iudaism, o stii de la alti tampiti - tot crestini ca tine! ... si ca fapt divers, ... "goy/goyim" inseamna "neam/neamuri"!

Tot imi propun sa nu mai pun pasul pe forumul asta scarbos si esuez de fiecare data!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde nemessis » 04 Sep 2015, 16:15

Mai benjudah, cine te-a lasat inapoi pe forum?
Ehh, interesanta decizie, sa vedem ce urmari o sa aiba.
Dar iata de ce tot ce scri tu aici este complet aberant: Codul lui Hammurabi este mult mai vechi decat Tora. Nu numai asta, dar avem in original. Nu avem nimic de la Moise, nici tablitele, nici tabernaclul, fiindca Moise este personaj inventat. Evreii nu au fost in Egipt niciodata. Dar daca au fost, Egiptul era regat. Si cum este imposibil ca un regat sa existe fara niste reguli, Egiptul trebuia sa aiba legile lui. Deci Egiptul avea legi mult inainte ca Moise sa faca plimbarea juridica pe varfu muntelui. Deci Dumnezeu a venit cu legi care erau deja folosite in cel putin doua regate invecinate - fiindca e clar cum evreii au plagiat de la babiloneni.

Si probabil ca in mintea ta bolnava si al lui Wrietuy e justificabil, ca un tata sa-si ucida copilul asa la ordin, eu consider ca propunerea voastra este oribila. Ce fel de intelepciune poate fi ceva care sugereaza asemenea oribilitate? Apari si tu si ai si tu atitudinea, ca asa ceva poate fi explicat sau justificat. Numai un om oribil ar putea sa gaseasca scuze la o tentativa de omor asupra unui copil!
Zici ca daca o sa inteleg Tora o sa fiu si eu de acord cu tine? Ma indoiesc. Eu consider episodul cu Avraam cel mai oribil lucru inventat vreodata si sunt tare curios ce informatii poti sa-mi dai care sa faca din tentativa de omor ceva minunat.

Asta inseamna sa fi etic, ceva ce tu si Wrietuy sunteti incapabili sa intelegeti, observ.

davidstark
Mesaje:14
Membru din:01 Sep 2015, 22:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:În căutarea adevărului

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde davidstark » 04 Sep 2015, 16:20

Un citat al preaiubitului vostru Ovadia Yosef:

"“Goyim were born only to serve us. Without that, they have no place in the world – only to serve the People of Israel.”

Gentil înseamnă neam, goyim înseamnă ne-evreu, iar evreii îl folosesc cu sensul de "animal".

Traducere: "Goyim au fost născuţi doar pentru a ne servi. Fără asta, ei nu au loc în lume - doar pentru a servi oamenii lui Israel."

Aşa că du-te de aici cu balivernele.

Sursă: http://www.timesofisrael.com/5-of-ovadi ... uotations/

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 16:22

ahhh.. am uitat dar bag seama ca mi-ai adus aminte ca mai sunt si altfel de dobitoci bipezi pe aici - cei ca tine.
Poti produce surse intemeiate si istorice, ca opiniile tale au o fundatie stabila? sau o sa imi aduci si tu un link al unui idiot care si-a scris un blog pe internet, cum a facut dimitrie cu catva timp in urma?

A argumenta si a argumenta in mod coerent nu este totuna, amice!
Ultima oară modificat 04 Sep 2015, 19:27 de către benJudah, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 16:26

Un citat al preaiubitului vostru Ovadia Yosef: "“Goyim were born only to serve us. Without that, they have no place in the world – only to serve the People of Israel.”
Imagine ... aceiasi problema si cu tine, citezi surse crestine, care pretind ca citeaza Talmudul. Adu-mi sursa Talmudica si am sa te cred...

Cristina1993
Mesaje:6
Membru din:04 Sep 2015, 16:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:arta

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Cristina1993 » 04 Sep 2015, 16:30

Nu ma pot abtine sa nu intervin.

Oricine ia apararea evreilor si nu e evreu e clar CRETIN. Nu stiti cat de mult rau a facut poporul acesta mincinos intregii omeniri. Studiati singuri.
Ultima oară modificat 04 Sep 2015, 16:39 de către Cristina1993, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 16:34

EVREII TREBUIE SA MOARA. Sunt niste scarbosi jegosi.
Imagine evident ca Cristina1993 reprezinta cea mai salbatica forma a crestinismului nazist, gasit astazi in Romania in abundenta...in aceiasi abundenta care il gasea-i in anii "40 in Germania Nazista!


Uite cateva citate messianice - iesite direct din gura lui D_zeu!
Ieremia 16:19-20
Neamurile vor veni la tine de la marginile pamantului si vor zice: ‘Parintii nostri n-au mostenit decat minciuna, idoli deserti care nu sunt de niciun ajutor! Cum poate omul sa-si faca dumnezei care nu sunt dumnezei?’
sau
Zaharia 8:23
In zilele acelea, zece oameni din toate limbile neamurilor vor apuca pe un iudeu de poala hainei si-i vor zice: "Vrem sa mergem cu voi; caci am auzit ca [adevaratul] D-zeu este cu voi!
Ultima oară modificat 04 Sep 2015, 19:28 de către benJudah, modificat 1 dată în total.

Cristina1993
Mesaje:6
Membru din:04 Sep 2015, 16:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:arta

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Cristina1993 » 04 Sep 2015, 16:36

Acum vad ca esti evreu dupa avatar..mi-e rusine ca traiesc pe aceasi planeta cu voi!!! Fa un bine si dispari de pe un forum crestin!!! Adevaratul dumnezeu nu d-zeul vostru o sa aiba grija de voi intr-un final.

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 16:42

Acum vad ca esti evreu dupa avatar..mi-e rusine ca traiesc pe aceasi planeta cu voi!!! Fa un bine si dispari de pe un forum crestin!!! Adevaratul dumnezeu nu d-zeul vostru o sa aiba grija de voi intr-un final.
Imagine Evident ca nazistul care opereaza "Cristina1993" este un membru mai vechi aici, care si-a deschis un acont nou (doar cateva minute in urma) ca sa poata injura pe placul lui fara a fi identificat! Asta e un obicei cunoscut de mine - se intampla de fiecare data cand ma prezint aici Imagine

.............................

PS.1 ImagineImaginea trebuit sa editez mesajul asta deoarece nazistul "Cristina1993" si-a dat seama cata dreptate are Evreul si si-a sters mesajul de crestin salbatec: EVREII TREBUIE SA MOARA. Sunt niste scarbosi jegosi. ... daca prostia ar durea, s-ar auzi doar urlete pe forumul asta!

PS.2 ...hopa ... si l-a adaugat din nou Imagine
Ultima oară modificat 04 Sep 2015, 19:30 de către benJudah, modificat de 2 ori în total.

Cristina1993
Mesaje:6
Membru din:04 Sep 2015, 16:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:arta

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Cristina1993 » 04 Sep 2015, 17:30

Blogul tau ortodoxpagan este o mare aberatie,eu o sa inchei aici, nici nu stiu de ce am intrat in subiect cu cineva ca tine. Isus Hristos sa fie cu tine!!!

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 17:36

Blogul tau ortodoxpagan este o mare aberatie,eu o sa inchei aici, nici nu stiu de ce am intrat in subiect cu cineva ca tine. Isus Hristos sa fie cu tine!!!
desigur, logheaza-te inapoi cu "nemesis" si adumi dovezile care ti le-am cerut!

Cristina1993
Mesaje:6
Membru din:04 Sep 2015, 16:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:arta

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Cristina1993 » 04 Sep 2015, 17:42

Nu sunt Nemessis nici un membru mai vechi cum crezi, am cautat pe Google despre crestinism si am ajuns aici. Pur si simplu cand am vazut postarea ta in care incerci sa ne bagi pe gat ca poporul evreu este sfant si ce mai indrugi tu acolo am ramas perplex.

Oamenii stiu foarte bine ca evreii au furat si corupt tot si domnul "Nemesis" are perfecta dreptate.

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 17:47

Nu sunt Nemessis nici un membru mai vechi cum crezi, am cautat pe Google despre crestinism si am ajuns aici. Pur si simplu cand am vazut postarea ta in care incerci sa ne bagi pe gat ca poporul evreu este sfant si ce mai indrugi tu acolo am ramas perplex.

Oamenii stiu foarte bine ca evreii au furat si corupt tot si domnul "Nemesis" are perfecta dreptate.
mai nemesis, dar tu esti prost de dai gropi nu alta. Uite aici dovezi ca noi suntem sfinti, dar NU PENTRU CA SPUN EU ASTA, ci D-zeu o spune.

D-zeu ne considera sfinti, si ne cere sa fim sfinti. In schimb pe voi va socoteste a fi "pleava societatii";

Levitic 20:26
’Sa-Mi fiti sfinti, ca Eu, D-nul D-zeul vostru, sunt sfant si v-am deosebit de toate popoarele, ca sa fiti ai Mei.’

... sau ...

Exod 22:31
’Sa-Mi fiti popor sfant; sa nu mancati carnea dobitocului sfasiat de fiara in camp, ci s-o aruncati la caini!’

Defapt nu numai ca ne spune sa tinem o dieta kosher si sa nu mancam mortaciuni, dar mai mult de atat, ne sfatuieste sa vi le vindem voua – vezi Deut 14:21
’Sa nu mancati nici o mortaciune, ci s-o dai strainului de alt neam ce se va intampla sa locuiasca in casa ta; acela s-o manance sau sa i-o vinzi, caci tu esti poporul sfant al D-lui D-zeului tau.’
Ultima oară modificat 04 Sep 2015, 18:39 de către benJudah, modificat 1 dată în total.

Cristina1993
Mesaje:6
Membru din:04 Sep 2015, 16:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:arta

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde Cristina1993 » 04 Sep 2015, 17:49

Le las un articol interesant nu tie, ci celor ce vor citi discutia: https://mucenicul.wordpress.com/2009/08 ... re-talmud/

in realitate evreii ne numesc pe noi ne-evrei vite, animale dobitoace. trageti singuri concluzia si studiati adevaratul lor talmud.

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 17:53

Le las un articol interesant nu tie, ci celor ce vor citi discutia: https://mucenicul.wordpress.com/2009/08 ... re-talmud/
in realitate evreii ne numesc pe noi ne-evrei vite, animale dobitoace. trageti singuri concluzia si studiati adevaratul lor talmud.
Imagine Imagine pai tocmai asta e problema voastra bai "proasto"!!! - voi va conduceti religia dupa articole, nu dupa Biblie ... Unii prosti invata din experienta, dar tu nici in ziua de astazi nu ai invatat sa nu te pui cu Evreul ... Imagine

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde wastebook » 04 Sep 2015, 18:04

1. Nu stim prea multe despre acele populatii. Nu putem decat sa ne incredem in judecata lui Dumnezeu care cateodata distruge singur un oras sau toata lumea cum s-a intamplat la potop si cum se va intampla iar intr-o zi, si altadata o face cu mana evreilor. Daca au fost eliminati inseamna ca meritau sa dispara.
2. Dumnezeu nu ne-a creat ca sa traim oricum ci ca sa traim dupa poruncile Lui si sa dobandim viata vesnica. De aceea termeni precum crime sau genocid sunt penibile ( daca nu esti un ateu cu mintea franjuri ). Cea mai mare crima este cea la care se condamna singur fiecare om. Sa-l invinuiesti pe Dumnezeu este ca si cum l-ai invinovati pe Tesla ca a inventat curentul alternativ si asta te-a omorat pentru ca ai bagat degetele in priza. Oricine stie ca daca bagi degetele in priza o sa mori. Ala care o face e singurul responsabil.
Daca maine Dumnezeu ar distruge lumea nu s-ar intampla nimic rau. Aia buni or sa traiasca in continuare o viata ( vesnica ) fericita. Ceilalti ...Dumnezeu cu mila.

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 18:11

...Dumnezeu cu mila.
OKAY, apreciez ca esti singurul (deocamdata) care nu aduce injurii sau invinuiri EVREULUI, dar nu inteleg ce vrei sa spui acolo. Care este esenta mesajului tau?

wastebook
Mesaje:91
Membru din:15 Mar 2013, 23:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinta

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde wastebook » 04 Sep 2015, 18:18

...Dumnezeu cu mila.
OKAY, apreciez ca esti singurul (deocamdata) care nu aduce injurii sau invinuiri EVREULUI, dar nu inteleg ce vrei sa spui acolo. Care este esenta mesajului tau?
Am vrut sa raspund primei postari. Nu vreau sa intru intr-o disputa cu dvs despre suprematia credintei evreilor ...mai ales ca nu cred ca sunteti evreu asa ca la ce sa-mi racesc gura pentru a va injura ? :lol:

Avatar utilizator
benJudah
Mesaje:21
Membru din:12 Mar 2015, 15:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com IUDEUortodox

Re: Despre creştinism, nu ştiu ce să mai cred

Mesaj necititde benJudah » 04 Sep 2015, 18:23

Am vrut sa raspund primei postari. Nu vreau sa intru intr-o disputa cu dvs despre suprematia credintei evreilor ...mai ales ca nu cred ca sunteti evreu asa ca la ce sa-mi racesc gura pentru a va injura ? :lol:
Imagine
1. dupa cum spuneam si am spus asta intotdeauna, faptul ca tu crezi ceva datorita unor opinii personale - asta nu ma intereseaza. Eu nu argumentez opinii (si nici tu nu ar trebui sa o faci)
2. probabil ca cineva ar trebui sa-ti explice definitia a ceea ce inseamna a fi evreu
Imagine
Ultima oară modificat 04 Sep 2015, 23:50 de către benJudah, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX