Psalmii şi Psaltirea

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Psalmii şi Psaltirea

Mesaj necititde protosinghel » 01 Ian 2009, 13:19

Un articol despre Psalmi al IPS Teodosie Petrescu (pe nume de mirean Machedon Petrescu).
Mi-ar place să se poartă discuții şi să se facă comentarii pe marginea Psalmilor. Pentru aceasta va trebui să ne oprim puţin şi la diferitele variante de text.

Psalmul 50 în tâlcuirea Sfinţilor Părinţi.
Puteţi citi şi nişte comentarii ale părintelui Savatie Baştovoi (în mai multe părţi) la acelaşi Psalm 50.

Ataşăm mai jos şi Psaltirea Sf. Ierarh Dosoftei (PDF).
Fişiere ataşate
DOSOFTEI - Psaltirea in versuri.pdf
(472.87KiB)Descărcat de 1803 ori

vechiul forum

Re: Psalmii şi Psaltirea

Mesaj necititde vechiul forum » 01 Ian 2009, 13:33

Pentru mine unii psalmi rămân "spre sminteală".
Nu mã prea pricep, dacă Duhul Sfânt vorbea prin David, atunci de ce el cerea răzbunare şi pedeapsă pentru vrăjmaşii săi? (dacă e nevoie pot aduce versetele concrete)
Da, legea iubirii încă nu era instituită, şi totuşi...
Eh, sminteala, sminteala. :)

Cred ca răspunsul sta ascuns chiar in intrebare: David cerea (lui Dumnezeu) răzbunare pentru sine, deci pana la urma era vorba de ascultare, nu de "samovolnicie", de rasplata dreapta, nu arbitrara ("până cand, Doamne, pănă când!"). Asi zice ca e o frica de Dumnezeu exemplara, pentru ca având putere imparatească absoluta, David nu se grăbeşte totuşi sa o exercite după plac, ci o supune vointei Atotputernicului.
Stiu ca Psalmul 108 este despre Iuda.

In rest, cand citim despre vrajmasi, este vorba despre diavoli.

Doar si Sfantul Vasile cel Mare si alti sfinti mari i-au blestemat pe diavoli in Molitvele (Rugăciunele) lor!


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX