Psalmi la Evanghelia din Duminica a 17-a dupa Rusalii

Studiul şi Exegeza Vechiului şi Noului Testament. Probleme de traducere şi intelegere a textului biblic
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Psalmi la Evanghelia din Duminica a 17-a dupa Rusalii

Mesaj necititde Petre C » 31 Ian 2009, 14:28

Am lansat mai demult initiativa de a priva tematica evangheliilor din duminici din perspectiva psaltirii. In acelasi timp, putem aprofunda mai bine psaltirea prin prisma evangheliei. Prea adesea vedem ca credinciosii nu pot trece despre aparentele "duritati" din psaltire. Sa nu uitam ca in pateric psaltirea era privita ca rezumand intreaga Scripturi.
V-as ruga sa comentati versetele sugerate pe blogul Psaltirea.
Matei 15,22: Şi iată o femeie cananeiancă, din acele ţinuturi, ieşind striga, zicând: Miluieşte-mă, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rău chinuită de demon.
Psalm 4,1: Când Te-am chemat, m-ai auzit, Dumnezeul dreptăţii mele! Întru necaz m-ai desfătat! Milostiveşte-Te spre mine şi ascultă rugăciunea mea.
Psalm 6,2: Miluieşte-mă, Doamne, că neputincios sunt; vindecă-mă, Doamne, că s-au tulburat oasele mele;
***
Matei 15,23: El însă nu i-a răspuns nici un cuvânt; şi apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozeşte-o, că strigă în urma noastră.
Psalm 27,1: Către Tine, Doamne, am strigat, Dumnezeul meu, ia aminte! Că de nu mă vei auzi, mă voi asemăna cu cei care se coboară în groapă.

***
Matei 15,27: Dar ea a zis: Da, Doamne, dar şi câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor.
Psalm 50,5-6: Ţie unuia am greşit şi rău înaintea Ta am făcut, aşa încât drept eşti Tu întru cuvintele Tale şi biruitor când vei judeca Tu. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit şi în păcate m-a născut maica mea.
***
Matei 15,28: Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credinţa ta; fie ţie după cum voieşti. Şi s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela.
Psalm 144, 19: Voia celor ce se tem de El o va face şi rugăciunea lor o va auzi şi-i va mântui pe dânşii.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Psalmi la Evanghelia din Duminica a 17-a dupa Rusalii

Mesaj necititde protosinghel » 31 Ian 2009, 14:34

Mulţumim, Petre pt o asemenea iniţiativă şi muncă. Apreciem f. mult.
Sperăm în curând să ne implicăm în discuţii. Acum însă nu am timp şi asta va mai dura...


Înapoi la “SFÂNTA SCRIPTURĂ / BIBLIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 55 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron