Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Diferenţe şi asemănări
iustina
Mesaje:12
Membru din:30 Aug 2009, 20:58
Confesiune:ortodox
Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde iustina » 31 Aug 2009, 19:27

Doamne ajuta !

Eu sunt ortodoxa , dar am o cunostita catolica care ar vrea sa treaca la ortodocsi si m-a intrebat cum se face asta ... Eu din cate stiu parca ar fi recunoscut Botezul ca e in numele sfintei Treimi ...si s-ar face Mirungerea din nou ? Sau gresesc ? Cum e ? Poate ma lamurureste cineva ...eventual vreun preot sau viitor preot.
Trebuie data vreo declaratie scrisa ca sa treca la ortodocsi ?

Sper sa primesc vreun raspuns.

Multumesc frumos !
Ultima oară modificat 31 Aug 2009, 22:57 de către iustina, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum se face trecrea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde protosinghel » 31 Aug 2009, 19:57

1. Persoana respectivă trebuie să se spovedească la un preot şi să-şi declare intenţia de a trece la Ortodoxie. Preotul îi poate recomanda anumită literatură să citească sau opoate învăţa direct învăţătura de credinţă ortodoxă. Cred că acest lucru îl poate face orice preot mai bine pregătit.
2. Preotul dacă are nelămuriri privind valabilitatea botezului, îl poate întreba pe episcopul său. În BOR, romano-catolicii sunt primiţi de obicei prin mirungere. Grecii rebotează pe romano-catolici sau, mai corect spus, îi botează, pt că stropirea cu apă nu poate fi recunoscută (cel puţin de ei) ca un botez. Preotul să facă aşa cum îi va spune episcopul său şi nu va greşi.
3. Însăşi primirea la Ortodoxie se face printr-o rânduială specială pe care o găsiţi aici. Totul e clar acolo. Persoana care trece la Ortodoxie se leapădă oficial de învăţătura eretică în care a crezut până acum şi mărturiseşte Crezul ortodox şi celelalte dogme ortodoxe.
4. După oficierea acestei rânduieli (preferabil înainte de Liturghie), persoana respectivă stă la slujbă şi este împărtăşită cu Sfintele Taine.

Ne bucurăm de trecerea la credinţa cea adevărată la "cunoştinţei" tale! Dumnezeu să-i dea sănătate şi mântuire.

P.S. Cam tot aşa se face şi primirea protestanţilor şi chiar neoprotestanţilor. O excepţie clară în acest sens o constituie "Martorii lui Iehova" şi Unitarienii, care nu cred în Sfânta Treime. Aceştia trebuie botezaţi cu botez valid (dacă anterior nu au fost cumva ortodocşi, aşa cum se mai întâmplă).

iustina
Mesaje:12
Membru din:30 Aug 2009, 20:58
Confesiune:ortodox

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde iustina » 31 Aug 2009, 22:12

Multumesc frumos pentru raspuns , mai ales ca a venit asa repede ! :)

M-am uitat pe randuiala la care faceti trimitere si am vazut ca titul este "randuiala pentru cel care a fost ortodox si a primit botezul cel adevarat si apoi a trecut la vreo erezie si acum vine iarasi la ortodoxie". Vreau sa specific ca persoana in cauza nu fost ortodoxa ci direct catolica. Mama ei e ortodoxa , tatal ei a fost catolic ( e mort acum ) , au trait necununati religios, iar copiii si i-au botezat in religia nasilor... cam jumatate din copii sunt ortodocsi, jumatate catolici, cum gaseau nasi care sa le boteze copiii... ii boteza la biserica in religia nasilor...Acum tatal fiind mort , iar cunostinta mea fiind in alta tara ( unde religia majoritara e ortodoxia ) mi-a zis ca vrea sa faca si ea ceva pt tatal ei o coliva ceva , ca il viseaza sora-sa urat... Stiu ca la Sf Liturgie nu poate fi pomenit tatal ei , dar la un parastas cred ca il poate pomeni la ortodocsi, nu ? Mentionez ca nu are aici biserica catolica romaneasca si vrea sa-l pomeneasca la ortodocsi , de fapt vrea sa treaca pe pomelnicul cu cei adormiti si ortodocsii si catolicii din familia ei...

Si sa revin ca m-am departat putin de la subiect... La sfarsitul paginii numarul 1 din randuiala scrie ca "Aceasta randuiala nu este si pentru cei care nu au botezul ortodox: fie ei romano-catolici ...ci doar pt cei care au fost botezati ortodox prin afundare si in numele Sfintei Treimi... Pentru cei ce nu au botezul cel adevarat...trebuie sa se faca randuiala desavarsita a Botezului..."
Stiam ca si la catolici botezul e facut tot in numele Sfintei Treimi ... inteleg insa ca trebuie sa se boteze din nou pt ca ea nu a fost botezata vreodata la ortodocsi , ci la catolici , insa cred ca prin stropire ,parca asa e la ei. Ea e casatorita cu un ortodox si si-a botezat copii ortodocsi. Ma intreb oare cum i-a cununat preotul asa ... ca zicea ca s-a cununat la ortodocsi in Romania. Stiu alt caz in care preotul ortodox i-a cerut celui de religie catolica sa treca la ortodoci pt a putea face Sf Taina a Nuntii la ortodocsi.
Am descarcat Molitfelnicul_BOR2002.djvu de pe acest forum insa nu il pot deschide sa ma uit prin el sa vad daca are vreo randuiala in acest sens... Nu stiu cu ce program se poate citi formatul djvu ???

Ziceati la inceput ca trebuie sa se spovedeasca... Unde sa se spovedeasca la catolici sau la ortodocsi ? La catolici ar fi cam greu ca nu stim nici un preot roman catolic pe aici ... si la ortodocsi ma gandesc ca poate nu e posibil ... ca nu poate trece la Sf Taina a Spovedaniei pana nu trece prin cele anterioare ei , Botez , Mirungere, Euharistie... :?:

M-am intins cam mult ... Sper sa nu va fi obosit prea rau...

Multumesc pentru timpul acordat si rabdarea de a citi !

Doamne ajuta !

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde protosinghel » 01 Sep 2009, 12:56

1. Spovedania trebuie făcută la un preot ortodox. Ar fi bine să fie chiar cel pe care şi-l doreşte ca duhovnic. Nu mai are nimic cu catolicii.
2. Rânduiala pe care v-am dat-o se face pt persoanele cărora le este recunoscut Botezul. Eu personal aş reboteza pe catolici, de aceea am şi pus acel titlu. Dvstră treceţi de titlu şi mergeţi mai departe... ;)
3. Romano-catolicii nu pot fi pomeniţi la slujbele ortodoxe şi deci, nu trebuie scrişi în pomelnice. Pot fi pomeniţi doar în rugăciunile particulare de acasă...
4. Molitfelnicul (şi alte cărţi) în DJVU puteţi să le citiţi descărcând softul chiar de la noi din forum.

iustina
Mesaje:12
Membru din:30 Aug 2009, 20:58
Confesiune:ortodox

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde iustina » 01 Sep 2009, 18:25

Doamne ajuta !
O sa stau de vorba cu ea si o sa-i spun cum stau lucrurile . Sper sa nu i se para prea dificil ! Va dau de veste daca se intampla minunea.

Multumesc frumos pentru toate raspunsurile!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde georgedimoiu » 24 Mar 2010, 15:12

O mică precizare la Romano-Catolici botezul se face prin turnare, se toarnă apă de trei ori pe capul copilului, nu prin stropire.
La Greco-Catolici botezul se face prin scufundare sau exceptional prin turnare.
De acord cu ceea ce a scris cineva mai sus: cel care se spovedește la un preot ortodox nu prea mai este catolic, am cîteva exemple.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2010, 15:47

Iată cum însuşi papa botează nişte musulmani:



Davă dvstră consideraţi acest botez valabil, atunci vă rog să vă modificaţi din profil confesiunea de care pretindeţi că aparţineţi.

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde georgedimoiu » 24 Mar 2010, 15:56

Cum să devină musulmanii creștini dacă nu se botează?!
Aici nu este un botez prin stropire ci prin turnare, botez care in mod excepțional este admis și în B.O., Papa ia apă cu un fel de scoică făcută din metal și toarnă de trei ori pe capul celui care se botează, aceasta este practica la ei
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2010, 16:02

Cum să devină musulmanii creștini dacă nu se botează?!
Corect, numai că însuşi cuvântul "botez" înseamnă afundare.
Papa ia apă cu un fel de scoică făcută din metal și toarnă de trei ori pe capul celui care se botează, aceasta este practica la ei
Dar aţi văzut că la unele doamne abia de se udă câteva fire de păr? Care e forma "naşterii din apă şi din Duh" aici?

ellianna
Mesaje:2
Membru din:13 Iun 2010, 17:23
Confesiune:eterodox

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde ellianna » 13 Iun 2010, 20:08

sunt catolica si vreau sa vin la dreapta credinta, ortodoxismul. una din intrebari: am nevoie de alti nasi? ajutati-ma. multumesc.
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Iun 2010, 20:29

sunt catolica si vreau sa vin la dreapta credinta, ortodoxismul.
1. Slavă lui Dumnezeu pt toate. Mă bucur enorm pentru aceasta şi cred că şi Îngerii în cer se bucură şi mai mult. Bravo!
2. Ar fi mai corect să spuneţi "Ortodoxie", nu "ortodoxism", căci cam tot ce se termină cu "-ism", nu e chiar curat. Nu vă supăraţi.
una din intrebari: am nevoie de alti nasi?
Ai nevoie de un naş ortodox. Împreună cu acesta mergi la un preot ortodox (poate nu chiar oricare, ci interesează-te) şi preotul vă va spune ce trebuie să faceţi. Părintele, după câteva lecţii de catehizare (în măsura în care va fi nevoie), îţi va săvârşi mirungerea, ca act de trecere oficială, dar şi sacramentală la Ortodoxie.
Dacă nu ai naş, preotul îţi poate recomanda pe cineva, vreun creştin ortodox mai bun din parohie.
ajutati-ma
Cu cea mai mare plăcere. Poţi întreba orice, ori direct, ori pe privat.

ellianna
Mesaje:2
Membru din:13 Iun 2010, 17:23
Confesiune:eterodox

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde ellianna » 13 Iun 2010, 21:24

mulţumesc tare mult pentru răspuns. iertare pentru folosirea în mod greşit a unor termeni.
Doamne ajută!, părinte. Cu mult respect, Eliza Mihai.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde silvestru » 13 Iun 2010, 21:33

Părintele, după câteva lecţii de catehizare (în măsura în care va fi nevoie), îţi va săvârşi mirungerea, ca act de trecere oficială, dar şi sacramentală la Ortodoxie.
pr Petru, cum adica numai mirungerea?sf Nicodim Aghioritul in Pidalion spune clar ca trebuie botez pt R.C. si explica si de ce trebuie asa si nu alt fel.
Si apoi numai pt mirungere pt ce mai trebuie nasi ?
mirugerea este numai un act de trecere oficială, dar şi sacramentală la Ortodoxie ?nu este si o reinoire a Harului ?
am inteles ca practica mirungerii are influenta ecumenista,si o recomanda ecumenistii,mai ales dupa asa zisa ridicare a anatemelor.e adevarat?
am inteles ca la rusi asa se practica pt ca si ei au influenta papistasa si au folosit in mod gresit economia ,iar acum a devenit o traditie.
Cunosc preoti in Rominia care nici nu vor sa auda de mirungere pt R.C.unul e si pr Iustin;mie mi se pare un lucru necesar si esential sa fie o clarificare certa in problema asta in BOR.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Iun 2010, 22:26

Eu m-aş bucura ca Eliza să dea peste un preot care să nu vrea să audă de (doar) de mirungere şi să o boteze aşa cum trebuie. Am zis însă aşa, pt că mă temeam că nu va găsi prea uşor.
Şi eu cred că romano-catolicii trebuie botezaţi, iar prin mirungere primim doar din iconomie.

iulian25
Mesaje:1
Membru din:15 Aug 2018, 15:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:cioban

Re: Cum se face trecerea de la catolici la ortodocsi ?

Mesaj necititde iulian25 » 15 Aug 2018, 15:51

Scuze ca intervin in discutie....Persoana catolica , care doreste sa treaca la ortodoxie nu poate fi spovedita inainte de un preot. Spovedania este o Taina si aceasta se administreaza doar ortodocsilor.
Trebuie luata legatura cu un preot, care abia ulterior poate deveni duhovnicul acelei persoane. Acest preot catehizeza persoana care doreste sa treaca la ortodoxie. Catehizarea presupune invatarea credintei ortodoxe. Se face o marturisire scrisa ,care este trimisa ierarhului. Acesta randuieste daca este cazul de a se administra Sfantul Botez, sau doar Sfanta Taina a ungerii cu Sfantul Mir.
Taina Ungerii cu Sfantul Mir se administreaza oricarui nou botezat. Prin ea se acorda pecetea darului Duhului Sfant (sunt daruri pe care fiecare nou botezat le primeste de la Duhul Sfant).
Nasii sunt obigatorii la Botez, ei sunt garanti si parinti spirituali. Obigatoriu sa fie crestini si bineinteles casatoriti. Mare grija la alegerea lor!
Botezul in Ortodoxie se administreaza o singura data in viata! Validitatea acestuia eta data de folosirea formulei specifice: "Se boteza robul lui Dumnezeu (N) in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh!". La rostirea formulei preotul afunda in apa persoana care se boteaza. Sunt si cazuri exceptionale cand botezul poate fi facut de orice crestin ortodox, cu folosirea formulei mai sus mentinata, chiar si prin stropire, daca este vorba de moartea iminenta persoanei care primeste botezul. Daca aceasta traieste, in biserica se continua de catre preot, randuiala de de la afundare inainte, respectiv Ungerea cu Sfantul Mir!


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron