Jubileul sau Anul Sfînt

Diferenţe şi asemănări
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Jubileul sau Anul Sfînt

Mesaj necititde Ioan Cr » 12 Sep 2009, 10:06

Iată un pasaj interesant despre o traditie noua din Apus:
L'irresistibile fascino del Tempo, de Antonio Zichichi, editia 2002, pag. 121Jubileul din 2000 a început în noaptea lui 24 decembrie 1999 şi se va încheia pe 6 ianuarie 2001. Jubileul este un eveniment de natură religioasă. Primul An Sfînt a fost inaugurat în 1300 de către Papa Bonifaciu VIII (1235-1303). Pelerinii care vizitau bazilicile San Pietro şi San Paolo obţineau indulgenţa deplină a păcatelor temporale [adică comise în viaţa aceasta - n.tr.]. Din 1475 Jubileul se celebrează fiecare 25 ani. În afară de Juibileele ordinare există şi Jubilee extraordinare. Jubileul ordinar este celebrat la Roma pe toată durata Anului Sfînt.

(...)

Aceştia (ateii) ne spun că originea Anului Sfînt creştinesc trebuie căutată în vechea tradiţie ebraică a Jubileului, care cădea la fiecare 50 ani. La sfîrşitul celui de-al 49-lea an instrumentul prin care se anunţa anul cincizeci era un corn de berbec, care în limba ebraică se numea Yobel. Iată originea termenului Jubileu. Aceste detalii nu sărăcesc cu nimic valoarea simbolică şi intim religioasă pe care Biserica Catolică o atribuie Jubileului şi semnificaţiei sale de An Sfînt: ne aflăm cu adevărat în sfera transcedentală a existenţei noastre.
Se mai da oare si azi indulgenta pelerinilor (ca despre asta nu scrie)? Stie cineva?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Jubileul sau Anul Sfînt

Mesaj necititde protosinghel » 12 Sep 2009, 11:35

Din câte ştiu, oficial, romano-catolicii nu au renunţat la învăţătura lor despre indulgenţe, dar nu am auzit să le mai dea sau poate se întâmplă, dar foarte rar.


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX