Despre slujirea ortodocsilor in biserici catolice

Diferenţe şi asemănări
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Despre slujirea ortodocsilor in biserici catolice

Mesaj necititde Florina » 21 Noi 2009, 09:57

In strainatate, ortodocsii slujesc in biserici catolice sau protestante.

Nu ar fi mai corect sa se tina Sfanta Liturghie in aer liber sau la casa cuiva, decat in lacasuri eretice?

Ce spun Sfintele Canoane despre slujirea intr-un loc al ereticilor?

Intra omul la slujba ortodoxa si vede statui...

http://orthphoto.net/photo.php?id=47952&id_jezyk=8

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Despre slujirea ortodocsilor in biserici catolice

Mesaj necititde Victor » 23 Ian 2010, 14:50

M-am tot uitat din cand in cand pe acest topic sa vad daca raspunde cineva. M-ar fi interesat si pe mine raspunsul la aceasta problema a diasporei.
Conteaza acum si premizele de viitor. Sunt comunitati care inchiriaza pe termen ma lung capele, parohii ale altor religii si le sfintesc, apoi le decoreza, pentru a fi compatibile ci ortodoxia. In alte locuri slujira in biserici catolice/protestate este doar temporara, pana cand se reuseste construirea de catre ortodocsi a unui lacas de cult propriu. Dar aceasta modalitate, de a contrui un lacas de cult propriu, este anevoioasa din mai multe cauze.
Asadar pun si eu aceasi intrebare. Cat de corecta este slujirea in biserici care nu apartin ortodocsilor.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre slujirea ortodocsilor in biserici catolice

Mesaj necititde protosinghel » 23 Ian 2010, 15:00

Eu cred că această situaţie este foarte normală.
La un moment dat şi Catedrala Sf. Petru din Roma va fi închiriată ortodocşilor şi atunci veţi vedea rostul... :D

"În tot locul stăpânirii Lui, binecuvântează suflete al meu, pe Domnul..."

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre slujirea ortodocsilor in biserici catolice

Mesaj necititde Petre C » 05 Feb 2010, 18:59

Eu cred că această situaţie este foarte normală.
La un moment dat şi Catedrala Sf. Petru din Roma va fi închiriată ortodocşilor şi atunci veţi vedea rostul... :D

"În tot locul stăpânirii Lui, binecuvântează suflete al meu, pe Domnul..."
Frumos raspuns. Ca ortodox care am fost la cateva slujbe in diverse tari din diaspora, nu m-am simtit "smintit". In multe situatii, la inceput s-a inchiriat biserica, apoi a devenit definitiv a ortodocsilor.

Omul sfinteste locul. Stim, de exemplu, ca numeroase temple pagane au fost transformate in biserici.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre slujirea ortodocsilor in biserici catolice

Mesaj necititde Petre C » 21 Mai 2010, 08:38

Eu cred că această situaţie este foarte normală.
La un moment dat şi Catedrala Sf. Petru din Roma va fi închiriată ortodocşilor şi atunci veţi vedea rostul... :D

"În tot locul stăpânirii Lui, binecuvântează suflete al meu, pe Domnul..."
Frumos raspuns. Ca ortodox care am fost la cateva slujbe in diverse tari din diaspora, nu m-am simtit "smintit". In multe situatii, la inceput s-a inchiriat biserica, apoi a devenit definitiv a ortodocsilor.

Omul sfinteste locul. Stim, de exemplu, ca numeroase temple pagane au fost transformate in biserici.
Si iata cum Ep. Ilarion a slujit o Liturghie ortodoxa in cripta Catedralei Sf. Petru din Roma.


Imagine
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Despre slujirea ortodocsilor in biserici catolice

Mesaj necititde silvestru » 21 Oct 2010, 19:54

Canonul 46 al Sf Nichifor Marturisitorul se referă la biserici în care nu doar că au slujit ereticii, dar au şi fost luate în stăpânire de către aceştia (trecute la cultul lor) : "Va sfatuim ca in bisericile luate in stapanire de eretici sa se intre ca intr-o casa simpla si sa se cante numai de nevoie, asezandu-se cruce la mijloc, iar in altar nici sa nu se intre, nici sa se tamaieze, nici sa se savarseasca rugaciune, nici sa nu se aprinda candele si lumanare si este simfonic cu Răspunsul Sf. Teodor la Întrebarea 3: Cuvine-se a intra pentru rugaciune si cantare in bisericile pangarite si detinute de preotii care au fost partasi eresului? Raspuns: Nicidecum nu se cuvine a intra in astfel de biserici, din motivele mentionate; caci scris este: ‘iata casa voastra ramane pustie’ (Mt. 23, 38); fiindca indata ce s-a introdus eresul, a disparut superiorul celor de acolo, ingerul, dupa cuvintele marelui Vasile (Scrisoarea 191) si acea biserica s-a prefacut in casa comuna; si regele David zice: ‘Nu voi intra in biserica celor rai’ (Ps. 25, 5), si Apostolul intreaba: 'Ce unire are Biserica lui Dumnezeu cu idolii?' (II Cor. 6, 16).”
Sursa aici
-----------------------------------
CANON 65 APOSTOLIC

Dacă vreun Cleric, sau mirean va intra în Sinagoga Iudeilor, sau a Ereticilor, spre a se ruga, să se şi caterisească, şi să se afurisească. [Apost: 7, 45, 71; Sobor 6: 11; Ant: 1; Lao: 6, 32, 33, 37, 38]
Oare ce i-o fi determinat pe apostolii astia sa fie atit de intoleranti? :? si ce valoare considerati ca are canonul asta ?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Despre slujirea ortodocsilor in biserici catolice

Mesaj necititde IEREU » 21 Oct 2010, 20:50

Un preot ortodox, bastinas din parohia mea slujeste in Italia. A incheriat o biserica catolica. Desigur ca l-am intrebat daca nu se simte oarecum derutat daca se roaga spre asfintit, ca asa sunt bisericile catolice, nu? Raspunsul lui m-a lasat nedumerit. Biserica are sanctualul (altarul) spre rasarit. Ce stiti despre acest lucru straniu, se intalnesc des astfel de exceptii?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre slujirea ortodocsilor in biserici catolice

Mesaj necititde protosinghel » 22 Oct 2010, 09:55

Un preot ortodox, bastinas din parohia mea slujeste in Italia. A incheriat o biserica catolica. Desigur ca l-am intrebat daca nu se simte oarecum derutat daca se roaga spre asfintit, ca asa sunt bisericile catolice, nu? Raspunsul lui m-a lasat nedumerit. Biserica are sanctualul (altarul) spre rasarit. Ce stiti despre acest lucru straniu, se intalnesc des astfel de exceptii?
Majoritatea absolută a bisericilor catolice sunt orientate spre Răsărit, doar că preotul stă cu spatele la Răsărit şi cu faţa spre Apus, iar acest element este predat prin şcolile noastre teologice în mod eronat. Deci, în biserici catolice, preotul ortodox nu trebuie decât să se întoarcă cu faţa la Răsărit şi atât.

Danie1

a treia poveste adevarata

Mesaj necititde Danie1 » 04 Dec 2010, 22:35

Acum citiva ani faceam Sf. Liturghie intr-o biserica catolica. Eram putini, nu aveam iconostas, nu exista un altar delimitat, 2 icoane in fata mesei, trebuia sa asteptam pina termina catolicii sa tinem noi Liturghia. Greu. F. greu dar era....raiul pe pamint. Eram noi o biserica vie, ruga noastra a celor putini ardea, simteai ca slujesti cu ingerii.
Intre timp avem propia noastra biserica, este deosebit de frumoasa, iconostas, fresca, pangar, cor, marmura si sintem f. multi.
Dar noi am incetat sa mai fim noi biserica. Noi nu mai sintem frati unul cu altul, unii au cruci patriarhale, altii sint mari ctitori, solisti de cor, ajutor de preot, sef si sub-sef de pangar, oameni de ordine, domni doctori, domni profesori, domni ingineri. De mult nu mai avem doar..un Domn!
Ca o concluzie trista poti sa n-ai biserica si sa fi unas sau sa ai biserica si sa nu fi biserica!
Cred ca prea mult se pune accentul pe biserica ca constructie ori inteleul cuvintului biserica...e atul!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre slujirea ortodocsilor in biserici catolice

Mesaj necititde dimitrie » 16 Dec 2010, 00:06

Pai vezi soro Florina, ca si fratia ta ai simtul evlaviei ? De aceea ti s-au "aprins beculetele ", intrand in acea "biserica ". Numai ca acum (adica anul trecut ), cauti sa intelegi si cu mintea ceea ce atunci ai simtit (inteles )cu inima. In acest sens trebuie sa ne amintim cuvantul Apostolului : "Fiti urmatori mie, precum si eu lui Hristos" ( 1 Cor. 4,16). Si deci, pe cine trebuie sa urmam? pe cei asemenea marelui Pavel , care au " mintea lui Hristos " ( 1 Cor. 2,16 ). Adica pe cei ce s-au sfintit in viata, si pe care Dumnezeu i-a proslavit cu Sfinte Moaste . Avem noi astfel de faclii, puse de Domnul in sfesnic, ca sa ne lumineze in noaptea acestei vieti ? da, si iata cateva dintre ele : Sf.Ioan Maximovici, care in Paris slujea in garaje , nu in "biserici " ( acestia n-au dispretuit Duhul Sfant care a grait prin Sfintii Parinti la Sinoadele Ecumenice, de aceea si Duhul Sfant I-a proslavit pe ei ) ; Sfantul Teofan al Poltavei , duhovnicul Sf. Romanovi, slujea deasemenea prin apartamente particulare. Depre el , Maica Domnului a zis :"Acesta este din neamul meu "(scrie in viata lui ) . Si care, a fost inmormantat doar de un preot , caci asa de mult " l-au iubit " multi Ierarhi din diaspora rusa de atunci; O alta faclie este Sfantul Ioan Iacob Hozevitul Romanul, cel mai mare facator de minuni din Tara Sfanta , etc. Citestele vietile soro , ca sa nu ratacesti de la cale ( Calea - Hristos ). Apoi de, soro, zic si mie si tie cuvintele Sf. Ioan Iacob : " Lasa cartile profane,/ Fara capatai ,/ Si le ia pe cele Sfinte,/ Ca sa prinzi ceva la minte !" PS: Nu-i judecam pe preotii si episcopii care fac altfel decat au facut Sfintii. Dar sa stie cu totii ,
ca scopul nu scuza mijloacele. Vezi, in acest sens, cuvantul Proorocului Samuel catre imparatul apostat Saul : "Si a zis Samuil : au doar mai mult voeste Domnul arderi de tot si jertfe , decat a asculta de cuvantul Domnului ? Iata ascultarea , mai buna este decat jertfa buna ; si intelegerea , decat grasimea berbecilor" ( 1 Imparati [ Regi ] ; 15 , 22 ) .
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron