Sunt romano-catolicii eretici?

Diferenţe şi asemănări
georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:
Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde georgedimoiu » 24 Mar 2010, 15:43

Se poate ca datorită folosirii unor termeni diferiți dar și a intransigențelor să mărturisim aceiași credință dar să nu ne dăm seama de asta.
Părinte, o intrebare dacă îmi este permisă: la facultatea unde predați dogmatica cum se predă, doar dogmatică ortodoxă? La Sibiu noi am studiat tot timpul în paralel dogmatică ortodoxă, catolică și protestantă.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2010, 15:51

la facultatea unde predați dogmatica cum se predă, doar dogmatică ortodoxă? La Sibiu noi am studiat tot timpul în paralel dogmatică ortodoxă, catolică și protestantă.
Întrucât Facultatea este Ortodoxă, se predă doar dogmatica ortodoxă.
Cunosc însă destul de bine ereziile occidentale şi facem diferite seminarii pe astfel de subiecte. Dar la curs se predă în duhul Sf. Părinţi. Nu predăm nici măcar scolasticismul "celor 7 Taine" şi altele de genul ăsta.

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde georgedimoiu » 24 Mar 2010, 16:04

Acum înțeleg.
Studenții voștrii de fapt habar nu au despre învățătura catolicilor și ce interpretare dau ei învățăturii lor.
Prezentați doar o versiune înveninată la diferitele seminarii dar nu și ce spun ei despre ei.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2010, 16:07

De unde ştiţi, dacă n-aţi avut fericirea să învăţaţi după o asemenea metodă?
Părinte, eu ţin legătura cu mai mulţi catolici inclusiv cu unii profesori de la Vatican. Dar le spun în faţă că din punctul meu de vedere ei sunt eretici şi nu ne putem ruga împreună. Nu se supără... Pentru că sunt "teologi", nu politicieni cu engolpioane la gât.

Avatar utilizator
vlah
Mesaje:15
Membru din:12 Apr 2008, 13:55
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, istorie.
Localitate:Basarabia

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde vlah » 24 Mar 2010, 20:54

Vai, ce distracţie merge aici în Postul Mare!=)) Mai bine se înfuleca nişte cârnaţi, că era cu mai mult folos duhovnicesc :)
Pot spune şi eu viziunea mea de muritor de rând? Sper că aţi răspuns afirmativ =)
Făcând abstracţie de diverse infailabilităţi, filioque'uri (cu toate posibilele interpretări, unele chiar din cale afară de ortodoxe), co-mântuitori şi alte dogme, foarte bine bazate teologic (să recunoaştem, creieri catolicii au avut cu prisosinţă dintotdeauna), pe care dacă le studiezi atent, parcă te tentează să le accepţi, vreau să vă întreb: CINE PENTRU VOI E AUTORITATE ÎN BISERICĂ?! doctorandul în teologie ori sfântul? (îmi cer iertare dacă antiteza supără pe cineva :) ) episcopul, intrat cu capul în nevoi administrative ori misticul, ce a văzut energiile necreate?
Pentru mine autoritate sânt ultimii. Nu dau doi bani pe înţelepciunea lumii acesteia, cum nu dă nici Hristos, de altfel :) Când vor fi sfinţii ecumenişti, atunci mai vorbim, până atunci sofismele catolice nu-mi provoacă decât curiozitate.

p.s.
nu ştiu dacă se merita să pomenesc cât de limitată e raţiunea umană şi că se poate mult discuta câţi îngeri încap pe un vârf de ac; că adevărata cunoaştere nu poate fi decât revelată, iar revelează Dumnezeu de obicei nu celor cu grade ştiinţifice şi didactice, ci celor cu inimă curată. etc etc :roll:
p.p.s.
Chiar nu vă pune pe gânduri faptul că athoniţii, avangarda spiritualităţii ortodoxe, îi consideră pe catolici eretici, iar ierarhii carierişti, ce se plimbă cu maşini luxoase şi de ascetism şi mistică ştiu din auzite, le zic "fraţi?" NU?! :?
Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2010, 21:06

Vlah, bine ai (re)venit!
Deşi m-ai atins şi pe mine (pentru că eu doar vreau dar practic nu îi urmez pe Sfinţi), sunt de acord cu tine şi poziţia ta, ca student la medicină ("neteolog") contează.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde Petre C » 24 Mar 2010, 21:09

Dupa opinia Pr. George, Biserica si-ar fi schimbat opiniile. Se poate ca tot ceea ce au afirmat Sfintii Parinti ce au vorbit despre catolici sa fie depasit?! Oare, intr-un proces ce aduce aminte de ideea nastrusnica promovata de Gioacchino da Fiore, Biserica sa fi capatat o constiinta superioara? :lol:

Ca nu este asa, reiese si din marturia celor mai recenti Sfinti. Iata ce spune Acatistul Sf. Ioan Maximovici:
Condacul 6

Ne-ai îndemnat, apărătorule râvnitor al predaniilor dumnezeieşti: „Să nu ne credem mai înţelepţi decât ierarhii care au rânduit pravilele Bisericii şi să nu ne socotim mari cărturari!”. Şi împreună tine şi cu toţi cei care păstrează neschimbată învăţătura ortodoxă, Îi cântăm lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 6

Le-ai spus celor care încercau să schimbe dogmele Sfinţilor Părinţi că se aseamănă tâlharului celui de-a stânga care L-a hulit pe Hristos. Te-ai împotrivit învăţăturilor înfumurate ale celor care credeau că sunt mai sporiţi în dragostea faţă de eretici decât mărturisitorii care nu pregetau să îşi jertfească viaţa pentru a-i câştiga pentru Hristos pe cei căzuţi în rătăcire, şi cei care prin grija ta au rămas fii credincioşi ai Bisericii îţi cântă:

Bucură-te, că iubindu-i pe cei de alte credinţe nu ai iubit şi rătăcirile lor;

Bucură-te, că ne-ai învăţat să păstrăm dreapta socoteală;

Bucură-te, îndreptare a celor rătăciţi;

Bucură-te, că în multe chipuri îi îndrepţi pe necredincioşi spre luminarea botezului;

Bucură-te, păstrător al predaniei Sfintelor Sinoade;

Bucură-te, prieten al ierarhilor care cu sabia cuvântului taie neghina eresurilor;

Bucură-te, stavilă pentru cei care trădează Ortodoxia;

Bucură-te, cel ce îngrădeşti gurile hulitorilor de Dumnezeu;

Bucură-te, prădarea păgânătăţii;

Bucură-te, sprijin al soboarelor care nimicesc eresurile;

Bucură-te, duşmanul celor care sub masca evlaviei seamănă dezbinare între drept-credincioşi;

Bucură-te, mlădiţă a Sfinţilor Părinţi;

Bucură-te, Sfinte Ioane, noule făcător de minuni!
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde andr3y » 24 Mar 2010, 21:11

Fara nici o indoiala ca romano-catolicii sunt eretici!

AUREL
Mesaje:54
Membru din:01 Ian 2009, 16:59
Confesiune:ortodox "stilist"

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde AUREL » 28 Mar 2010, 19:46

De neconceput, si greu de admis ca putem discuta despre "biserici"de toate nuantele, ca fiind purtatoare ale Harului, implicit mantuitoare pentru fii duhovnicesti.
In Crezul Ortodox marturisim adevarata Biserica Crestina intemeiata pe Crucea Golgotei si imbracata in haina SF DUH la CINCIZECIME.
Tot ce este in afara acestei Biserici, nu este din Trupul lui Hristos, nu are Cap pe Hristos, deci turma nu poate fi a lui Hristos !
Nu trebuie nici sa indraznim a gandi ca Sf Taine sunt lucratoare in toate mladitele (bisericile) naravase ale crestinatatii.
Confuzia care se creaza, este rezultatul ereziei ecumeniste, a celorlalte miscari de sorginte lumeasca, care au ca scop final constituirea unei super-biserici prin "topirea" tuturor in cazanul ecumenist, ce primeste cu bratele deschise pe toti ereticii, paganii, toate confesiunile ce indraznesc a se numi "biserici" !
Nu este oare logic ca de pe o pozitie catolica sa nu se intelega ce afima ortodocsii ca indivizi !?
Cum se poate intelege in acelasi timp coparticiparea Ortodoxiei la slujbele ecumeniste, la un proces intens de uniformizare a "religiilor" (bisericilor) o manifestare vadita spre toleranta si apropiere cu acceptul prelatilor ortodocsi care recunosc tainele ereticilor, iar apoi pe linie individuala sa apara contestatii la nivel de dogme chiar !?
Exemplul este concludent, sub umbrela ecumenista vor coexista doar eretici !
Biserica crestina al carui Cap este Hristos, nu poate avea mai multe trupuri, (ramuri) nu poate fi un conglomerat de "biserici", si este UNICA BISERICA in care SF TAINE sunt savarsite prin conlucrarea cu Duhul Sfant.

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde Pathos » 30 Mar 2010, 21:12

La sinoadele ecumenice V, VI si VII, de exemplu' monofizitii n'au participat, pentru ca ei au fost taiati ca madulare putrede din Trupul Bisericii! La fel s'a intamplat si cu romano-catolicii! Ei sunt madulare putrede, deci pentru o eventuala convocare a unui sinod ecumenica, nu este necesara prezenta lor!

tatalungilor
Mesaje:11
Membru din:27 Apr 2010, 21:19
Confesiune:ortodox

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde tatalungilor » 05 Mai 2010, 20:17

parinte Petru,sunt nou pe aici,asa ca nu sunt foarte familiarizat cu forumul.deci ,imi cer iertare anticipat pt o eventuala prostioara.am o intrebare care inca ma bantuie ,desi a trecut mult timp de la consumarea evenimentului cauzator.scurt;este mitropolitul corneanu apostat-asta mai ales in lumina interviului ulterior dat unei ziariste italiene,in care nu si recunostea vina ,cu toate ca sinodul il absolvise de greseala?eu cred ca da.daca da,atunci care ar trebui sa fie atitudinea noastra in ce l priveste,si care ar fi atitudinea fata de sinodul care nu s a autosesizat.avea dreptul un episcop ca el la circumstante atenuante?eu cred ca nu.parinte poate gresesc ,desi nu prea cred,insa vreau sa stiu se poate vedea aceasta problema si altfel?va multumesc si astept.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mai 2010, 13:49

parinte Petru,sunt nou pe aici,asa ca nu sunt foarte familiarizat cu forumul.deci ,imi cer iertare anticipat pt o eventuala prostioara.
Bine ai venit. Scrie mai îngrijit, cu spaţii şi diacritice. Nu confundaţi cu SMS-urile.
este mitropolitul corneanu apostat-asta mai ales in lumina interviului ulterior dat unei ziariste italiene,in care nu si recunostea vina ,cu toate ca sinodul il absolvise de greseala?eu cred ca da.
Şi eu tot.
daca da,atunci care ar trebui sa fie atitudinea noastra in ce l priveste,si care ar fi atitudinea fata de sinodul care nu s a autosesizat
E greu de spus. Nu trebuie să privim foarte rigid şi formal. Încă nu e momentul ca cineva să se rupe de BOR sau să nu facă ascultare.
avea dreptul un episcop ca el la circumstante atenuante? eu cred ca nu
Şi eu cred că nu, dar Sinodul "ştie mai bine"... :)

Mai ales că eu nu sunt din şi în BOR, nu vreau să o fac pe viteazul şi să spun mai mult decât am dreptul (în primul rând moral)...

pafnutie
Mesaje:2
Membru din:24 Mai 2010, 21:07
Confesiune:ortodox

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde pafnutie » 25 Mai 2010, 11:07

Va recomand sa cititi 3 carti fundamentale pentru intelegerea problemei in cauza: Biserica Ortodoxa si ecumenismul de sf iustin popovici, papalitatea schismatica, papalitatea eretica de pr vladimir guetee! concluzia acestor carti este urmatoarea: Biserica este una in ea insasi nu se poate diviza sau imparti pentru ca-si pierde sobornicitatea deci nu se poate vorbi de mai multe biserici sau biserici surori caci Biserica s-ar desfiinta in ea insasi" voi intemeia Biserica Mea (nu bisericile mele) pe care nici portile iadului (gurile ereticilor ) nu o vor birui" papalitatea dealungul istoriei a repetat greseala lui iuda si a lui lucifer arogandu-si drepturi neteologice si nedogmatice inventand invataturi noi si oficializandu-le ca dogme ale bisericii; este recunoscut dictonul papei pius la conciliul I Vatican "io sono la chiesa, io sono la traditione" Lucrul regretabil este ca in calitatea sfintiei voastre de pastor al oilor cuvantatoare pe care le-a rascumparat Dumnezeu cu pret de sange dumnezeiesc nu cunoasteti sau nu vreti sa cunoasteti aceste lucruri ca dupa spusa lui varnava monahul athonit, autorul istoriei Sf Munte (editia 1856) "papalitatea a cazut din dar"

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Sunt romano-catolicii eretici?

Mesaj necititde silvestru » 25 Mai 2010, 12:44

pafnutie scrie :
Lucrul regretabil este ca in calitatea sfintiei voastre de pastor al oilor cuvantatoare pe care le-a rascumparat Dumnezeu cu pret de sange dumnezeiesc nu cunoasteti sau nu vreti sa cunoasteti aceste lucruri
dar la care pastor va referiti ?
detaliati, va rog, termenul de ''singe dumnezeiesc'' !
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron