Greco-catolicii din Ukraina au binecuvântat CE la fotbal

Diferenţe şi asemănări
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Greco-catolicii din Ukraina au binecuvântat CE la fotbal

Mesaj necititde protosinghel » 15 Iul 2010, 12:27

După cum se ştie, Campionatul European la Fotbal din 2012 va avea loc în Polonia şi Ucraina.
Cu această ocazie s-a pictat o "icoană" specială, iar un ierarh greco-catolic "a binecuvântat" pregătirile pentru acest eveniment sportiv.
Iată aşa-zisa icoană:

Imagine

Alte poze de la eveniment vezi aici.

Ce părere aveţi?

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Greco-catolicii din Ukraina au binecuvântat CE la fotbal

Mesaj necititde hodor cristiuc » 15 Iul 2010, 22:39

Este dureros faptul ca unii oameni,nu stiu ce inseamna icoana sfanta si o preschimba in ceva lumesc ,anume
reprezentare a terenului de fotbal,in cazul de fata.Dumnezeu sa-i indrepte.
Cel rau exista,lucreaza mereu cu noi,dovada sminteala ce o facem si asupra celor din jur.
JOCUL DE LA CEL RAU VINE,spun unii sfinti parinti.JOCUL este doar pt. copii .Dumnezeu sa ne indrepte.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Greco-catolicii din Ukraina au binecuvântat CE la fotbal

Mesaj necititde Pr Haralambie » 16 Iul 2010, 21:49

Parerea mea este ca: fotbalul, ca de altfel aproape toate sporturile nu sint compatibile cu vietuirea in Hristos, ba inca participarea la astfel de manifestari chiar ca simplu spectator este un pacat.
Sf Ioan G de Aur critica f mult pe cei ce participau la hipodrom si altfel de spectacole (jocuri olimpice ) din vremea lui, numindu-le ''privelisti dracesti''
Tabloul respectiv exprima o erezie, nici nu poate fi numit icoana, el reflecta ratacirea la care au ajuns greco-catolicii, pt microbistii impatimiti de fotbal plasarea terenului in tablou este oricum reusita intrucit ei se inchina la dumnezeul lor''fotbalul'' :D
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 20:10 de către Pr Haralambie, modificat de 3 ori în total.
Cu mult respect.

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Greco-catolicii din Ukraina au binecuvântat CE la fotbal

Mesaj necititde MarcelMN » 17 Iul 2010, 14:03

parinte ma scuzati ca intervin dar nu stiu ce legatura are hipodromul cu fotbalul(acela adevarat fara blaturi si alte magarii) lui Dumnezeu ii place chiar si sportul ca sa zic asa dar numai cel jucat cu cinste si fara siretlicuri
acum despre icoana aceea e cam absurd hai sa facem si noi o icoana cu rugby, fotbal american, basseball sau NBA :D

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Greco-catolicii din Ukraina au binecuvântat CE la fotbal

Mesaj necititde Pr Haralambie » 17 Iul 2010, 16:06

parinte ma scuzati ca intervin dar nu stiu ce legatura are hipodromul cu fotbalul(acela adevarat fara blaturi si alte magarii) lui Dumnezeu ii place chiar si sportul ca sa zic asa dar numai cel jucat cu cinste si fara siretlicuri
acum despre icoana aceea e cam absurd hai sa facem si noi o icoana cu rugby, fotbal american, basseball sau NBA :D
Pe sf Ioan G de Aur l-am adus doar ca exemplu, ca un reper de orientare pt ca deocamdata e unul din cei mai mari invatatori a bisericii.
Fotbalul, pe vremea lui nu era, dar principiul e intru totul asemanator cu hipodromul si alte jocuri de atunci, intreceri, spectatori agitati pina la paroxism si aproape de fiecare data se lasa cu batai si chiar uneori ucideri, o sumedenie de bani cheltuiti pe jucatori in timp ce altii mor de foame.
Eu primesc parerea ta, dar sa-mi aduci doar un singur exemplu biblic, patristic, din traditie ortodoxa sau sf parinti, nu asa dupa ureche ca si lui Dumnezeu ii place...
Dar pina una alta, cei care afirma asa ceva nu cunosc ce inseamna sa traiasca in Hristos si ce au fagaduit sa lepede la botez si nu ma mira, pt ca tipicul generatiilor actuale a cam dat divort de realitatea duhovniceasca, din care imi face impresia ca nici dvs nu faceti exceptie, sa ma ierti ca iti spun.
Fratele meu, vremea de acum nu-i pt distractii, petreceri si alte desfatari, ci, pt plins si pocainta si rugaciune, asta cadreaza cu viziunea biserici ortodoxe si aici in unamitate vb toti sf parinti.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 20:16 de către Pr Haralambie, modificat de 3 ori în total.
Cu mult respect.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Greco-catolicii din Ukraina au binecuvântat CE la fotbal

Mesaj necititde hodor cristiuc » 17 Iul 2010, 21:34

Parerea mea e ca jocurile si mai ales cele sportive, nu sunt bune omului,pentru ca se urmareste o victorie
care nu face parte din demnitatea omului,el nu lupta pt. o cauza dreapta,el doar lupta pt. a castiga "jocul"ca sa se considere mai bun,
ori cel care se considera mai bun,se mandreste in sinea lui si de multe ori si fata de semeni.
Vrajmasul diavol castiga pe cei ce se intrec,pt. ca acei oameni se cred mai buni decat semenii lor si automat ei cad in pacatul mandriei.
Niciodata sa nu uitam ca mandria este mama pacatelor , lucifer din inger a ajuns demon,pt.ca s-a mandrit,vrand sa castige ceva(Imparatia lui Dumnezeu),fara ca sa merite.


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron