Papalitatea

Diferenţe şi asemănări
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Papalitatea

Mesaj necititde electric77 » 19 Oct 2010, 21:29

Stiti ca actualul papa a facut parte din "tineretul hitlerist" ?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Papalitatea

Mesaj necititde daniel tuduran » 19 Oct 2010, 22:24

Stiti ca actualul papa a facut parte din "tineretul hitlerist" ?
Nu are legatura cu titlul topicului. Nu mi se pare nimic ciudat ca un "tanar hitlerist" sa devina episcop al Romei,se putea intampla foarte usor ca un tanar hitlerist sa ajunga chiar episcop ortodox.Daca o sa citesti vietile sfintilor o sa vezi ca multi dintre ei au cochetat in tinerete cu lucruri mai mari decat a fi membri in "uniunea tineretului hitlerist".
NU cred ca pacatul actual al papei este ca a cochetat in tinerete cu hitleristi (daca o fi adevarat) ci are alte pacate mai mari.
Ultima oară modificat 19 Oct 2010, 23:47 de către daniel tuduran, modificat 1 dată în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Papalitatea

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 23:45

da` stiti ca SAUL a cochetat cu aia de omorau crestini? :lol: Iar el ii ajuta si le dadea ... carne de tun! Adica ii trimitea pe crestini ca sa-i hacuiasca astia.... cum le zicea dom`le... aasa... poporul ales!

- si tot Saul... cand era el asa mai mic... pazea hainele alora care l-au omorat cu pietre pe Sf Arhidiacon Stefan, primul martir crestin! ASTA da hitlerist ... Saul! Cica dupa aia s-ar fi convertit... ca cica a vazut ceva..a aviut o vedenie. Da` evreii spun ca a cazut si s-a lovit la cap !

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Papalitatea

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 23:48

bre` daniel.. chiar ashea bre`.. ia fa matale o antologie in care sa expui toate alea-alea de le gasesti prin vietile sfintilor. Ca tot stii sa citesti... citeste macar tu vietile sfintilor... ca ortodocsii nu mai au timp.. si arata-ne tu cam ce faceau aia. Stii ... cum era cartea aia... HGW exposed! fa ceva asemanator, nu vrei?
:lol:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Papalitatea

Mesaj necititde electric77 » 20 Oct 2010, 06:10


Nu are legatura cu titlul topicului. Nu mi se pare nimic ciudat ca un "tanar hitlerist" sa devina episcop al Romei,se putea intampla foarte usor ca un tanar hitlerist sa ajunga chiar episcop ortodox.Daca o sa citesti vietile sfintilor o sa vezi ca multi dintre ei au cochetat in tinerete cu lucruri mai mari decat a fi membri in "uniunea tineretului hitlerist".
NU cred ca pacatul actual al papei este ca a cochetat in tinerete cu hitleristi (daca o fi adevarat) ci are alte pacate mai mari.
Pavel a crezut ca lucreaza pentru Dumnezeu. Si a avut o revelatie care i-a schimbat complet viata. Este posibil ca acest papa, sa fi ramas asa cum a fost dintotdeauna, poate spune cineva cum a ajuns el papa? prin ce dovedeste ca merita a conduce "poporul lui Dumnezeu" si ca a fost pus acolo de Dumnezeu? Pavel a facut dovada prin puterea Duhului Sfant pe care o avea.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Papalitatea

Mesaj necititde IOACHIM » 20 Oct 2010, 08:57

pai asa crede orice descreierat... mai electricule... ca slujeste lui Dumnezeu sau ca serveste unei cauze nobile! Tu-ti imaginezi ca astia (Hitler, Stalin) se credeau altfel decat geniali... sau providentiali? Iti imaginezi ca se credeau a fi niste monstri cu chip omenesc? Dimpotriva.

- Si aia au crezut ca lucreaza pt. Dumnezeu... stai linistit. Diferenta e cu totul alta. Vezi acolo... de ce a cautat Dumnezeu spre Pavel? I-a placut LUI ceva la Pavel! Aia e cheia... nu ce credea Saul.. ca la urma urmei era un killer.

- prin ce dovedeste papa alea -alea ? Pai sa faca p/np un grup care sa mearga in audienta si sa ceara explicatii :D ... da` nu stiu daca-i primeste :lol:

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Papalitatea

Mesaj necititde daniel tuduran » 20 Oct 2010, 11:10

bre` daniel.. chiar ashea bre`.. ia fa matale o antologie in care sa expui toate alea-alea de le gasesti prin vietile sfintilor. Ca tot stii sa citesti... citeste macar tu vietile sfintilor... ca ortodocsii nu mai au timp.. si arata-ne tu cam ce faceau aia. Stii ... cum era cartea aia... HGW exposed! fa ceva asemanator, nu vrei?
:lol:
pe o parte nu are legatura cu tema topicului iar pe alta parte "vietile sfintilor" nu ajuta orisicui nici macar noua ortodocsilor daca n-avem duh de pocainta.Nu cred ca " vietile sfintilor" trebuiesc citite pe forum ci cred ca ele trebuie citite in particular unde nu suntem ispititi sa dam replici.ca ne folosim pe forum de cate o intamplare din acele carti nu-i rau dar o cercetare amanuntita cred ca se poate face doar de unul singur.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Papalitatea

Mesaj necititde IOACHIM » 20 Oct 2010, 22:10

:D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Papalitatea

Mesaj necititde protosinghel » 28 Dec 2010, 11:19

Un banc şi un link

Un băiat din garda tineretului fascist din Germania ajunge în timpul celui de-al doilea Război Mondial în Polonia cu gândul să ucidă măcar un polonez. Şi întrucât luptele se duceau cu totul în altă parte, iar el era la Cracovia, a zis să ucidă chiar pe un civil nevinovat, dar să se laude că a împuşcat şi el pe cineva.
Vede un tânăr cu câţiva ani mai mare ca el că iese dintr-o biserică, scoate pistolul şi vrea să tragă. În acel moment aude un glas din cer: Nu împuşca că acesta pe care tu vrei să-l omori va fi papă. Iar tânărul fascist a întrebat: Dar eu? Din cer s-a auzit: Tu tot papă vei fi! ;)

Iar aici un link frumos despre faţa papalităţii.


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX