Catolicii si extraterestrii!!

Diferenţe şi asemănări
Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Re: Catolicii si extraterestrii!!

Mesaj necititde Ezo » 25 Mar 2009, 11:22

Ezo, Pareti tanar. Opinia mea.
31 luna viitoare.
Daca "extraterestrii" sunt lumea duhurilor, ca imperceptibilele, "nevazutele", atunci ei exista. Si ar fi tot rezultatul Creatiei celor "vazute si nevazute". (Si, intr-adevar, fratii bietului Papa.)

Daca sunt niste "omuleti verzi", cum pareti sa credeti dumneavoastra, atunci intre ei si Creator ar trebui sa existe raportul de iubire (etern).


Nu cred ca ei traiesc in lumea spiritelor, ci in aceeasi dimensiune "palpabila" ca si noi. Doar ingerii fiinteaza langa noi si nu-i vedem.
Dar Dumnezeu ne iubeste CEL MAI MULT in Creatie (pentru ca si-a dat Fiul, care e El insusi). Daca stiti dumneavoastra ca a mai avut si alti Fii pe care i-a jertfit din dragoste de martieni, atunci s-ar fi putut sa-i dea si martienilor. Dar El e "UNUL-nascut". Deci fabula biblica nu se refera decat la OM. La raportul OM Dumnezeu. Orice ar crede Pr. Galeriu. Nu veti extrage din ea nimic despre extraterestri.
Mai multi Fii = erezie. Teosofie, Elohimi si alte idei cu care nu sunt de acord. Eu sunt ortodox, cred in Treimea Cea de o Fiinta, deci unul e Fiul Tatalui.

Daca alte civilizatii au avut nevoie de rascumparare, atunci Acelasi Fiu S-a jertfit si pentru ele.
Intre creaturi OMUL este cel mai breaz, si nu martienii. Mai degraba e boul comunal fratele meu decat martianul. Unul din criteriile sanatoase ca va dati seama daca cineva ar fi extratrestru ar fi daca puteti stabili cu el acest raport, de iubire. Puteti iubi boul comunal, cam ca Francisc din Asisi, dar nu va vad iubind un omulet verde. De alfel daca urmariti literatura SF, care i-a creat pe extraterestri, veti observa ca iubirea e rara cu regnul extraterestru. Iubirea e substanta profunda a acestei lumi, asa ne recunoastem "fratii" intru creatie. Care este (creatia biblica) antropocentrica si deci Christocentrica.
De ce sa fie omul "buricul pamantului" in Univers? Daca Fiul i-a salvat si pe ei (pe cei care nu au cazut) intr-un mod similar, atunci suntem cu totii creaturi egale, frati cu Fiul infiati de Tatal. Dar stai, poate ca unele civilizatii au refuzat caderea din voia lui Dumnezeu; atunci poate ca deja ei sunt mai "tari" ca noi, nu? :)
Ar fi mai bine sa va ganditi de ce profunzimea sufletului dumneavoastra are nevoie de "frati", martieni. Nu cumva intelectul a luat-o inaintea ratiunii ? Intelectul "disolva", analizeaza, face treaba de nevasta din aceea care are mereu dreptate (in lucrurile mici, nu in cele mari). De-abia ratiunea sintetizeaza, ofera vederea de ansamblu, da marele acord final. Intre ele e un raport descris in evul mediu ca disolvare/coagulare. Nu va lasati prins de intelect, acesta este intr-adevar (aici ortodocsii au dreptate) diavolesc.
Domnule, eu doar cred ca extraterestrii exista, nu stiu ca exista. Nu am dovezi asa cum nu am dovezi nici pentru existenta lui Dumnezeu. Si nu am nevoie ca ei sa existe, doar ca este posibil ca Dumnezeu sa fi creat mai multe lumi care sa sa participe la iubirea Lui. Din acelasi motiv ca pentru crearea noastra.

Si nu cred ca aceasta opinie a mea despre aliens imi afecteaza cumva credinta ortodoxa la care subscriu sau mantuirea sufletului.
Ca metoda de operare in intelect cea mai buna e circumspectia. Dumneavoastra pareti sa-l credeti pe Pr. Galeriu ptr. ca altii il cred si il recunosc ca autoritate. NU! Recunoasteti-l chiar dumneavoastra. Cercetati-l, suspectati-l, ca greseste si el. Dar aveti si onestitatea de a va lasa convins cand are dreptate.
[/quote]

Eu il cred pe Galeriu pentru ca l-am vazut ca om duhovnicesc, cult, teolog samd. Pana la proba contrarie, nu?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catolicii si extraterestrii!!

Mesaj necititde esenin » 25 Mar 2009, 16:07

pasajul din marcu e asa:

"Atunci el va trimite mesageri; va aduna alesii sai din cele patru vanturi, de la capatul pamantului la capatul cerului".
(adica "de peste tot", pur si simplu)

(sters)

pai daca CREDETI doar de ce nu lamuriti intai chestia "exista ei?". pe URMA lansati-va un consideratii despre mantuirea lor, de pilda.

De ce sa fie omul "buricul pamantului" in Univers? Daca Fiul i-a salvat si pe ei (pe cei care nu au cazut) intr-un mod similar, atunci suntem cu totii creaturi egale, frati cu Fiul infiati de Tatal. Dar stai, poate ca unele civilizatii au refuzat caderea din voia lui Dumnezeu; atunci poate ca deja ei sunt mai "tari" ca noi, nu?


Pentru ca PENTRU om si nu pentru martieni S-a dat pe sine. E totusi evident.

Daca alte civilizatii au avut nevoie de rascumparare, atunci Acelasi Fiu S-a jertfit si pentru ele.


Ah bon. De unde stiti? Nu e doar "Fiul Omului" e si "Fiul martianului". Nu va dati seama dar ASTA este o specie de teosofie. E new age-ul. O teosofie tarzie. Nu este ortodoxie. Nici gand. Visati.

Mai multi Fii = erezie. Teosofie, Elohimi si alte idei cu care nu sunt de acord. Eu sunt ortodox, cred in Treimea Cea de o Fiinta, deci unul e Fiul Tatalui.

Sunteti nu sunteti de acord, "Elohimi" la plural, este unul din numele Sale. Sunteti in schimb de acord cu "erezia" numita "New age". Personal nu judec lucrurile dupa vre-o norma in credinta. Deci ptr mine nu sunteti eretic. Atata doar ca New age-ul de un prost gust intelectual greu de egalat. Ortodoxia e criticabila si ea dar e mult mai fina.
Ultima oară modificat 25 Mar 2009, 17:36 de către esenin, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Catolicii si extraterestrii!!

Mesaj necititde Ioan Cr » 25 Mar 2009, 16:31

Ati preluat bine "stafeta", Esenin... Sun un pic obosit, dar va citesc cu atentie. :)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catolicii si extraterestrii!!

Mesaj necititde esenin » 25 Mar 2009, 17:35

Aoleu, iertati-ma. Am citit in diagonala. Si credeam ca ambele mi-erau adresate. Pardon.
Ultima oară modificat 25 Mar 2009, 19:21 de către esenin, modificat 1 dată în total.

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Catolicii si extraterestrii!!

Mesaj necititde Ezo » 25 Mar 2009, 17:57

pasajul din marcu e asa:

"Atunci el va trimite mesageri; va aduna alesii sai din cele patru vanturi, de la capatul pamantului la capatul cerului".
(adica "de peste tot", pur si simplu)
Da, il stiam si pe cel de la Marcu. Dar spune in fond acelasi lucru, ca ii va aduna de la marginile pamantului pana la marginile cerului. Nu de la marginile pamantului pana la celelalte margini. Stie Galeriu ce zice... :) Si in fond, daca Parintele Galeriu s-a pronuntat astfel intr-o chestiune delicata contrar parerii generale, atunci el este cel curajos, vorba lui Ioan Cr: "Dar asta nu inseamna ca nu avem dreptul sa-i contrazicem, nu?"

M-am lansat in consideratii pentru ca am fost fortat de dialog, pentru ca s-au invocat motivele teologice si logice care fac imposibila existenta altor fiinte nepamantene si nespirituale. Mi-am dat si eu cu parerea, tinand cont ca suntem pe un forum, nu in fata unei distinse audiente pretentioase. La urma toata, nu cred ca mai are rost sa continuam, mai ales ca e post si tinand cont ca postul nu e doar abtinerea de la mancare.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catolicii si extraterestrii!!

Mesaj necititde esenin » 25 Mar 2009, 18:52

De acord, iertati-ma va rog.

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Catolicii si extraterestrii!!

Mesaj necititde Ezo » 26 Mar 2009, 07:46

De acord, iertati-ma va rog.
Doamne ajuta!


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX