Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea

Diferenţe şi asemănări
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea

Mesaj necititde esenin » 07 Sep 2011, 20:40

De Clairvaux,
Cred ca n-am voie sa scriu in sectia asta, dar nu ma pot "tzinea", din cauza pseudoului pe care v-i l-ati luat. (si oricum, o sa ma opresc). Stiti ce zice Bernard de Clairvaux ? Am doua: pe prima o mai stiu in fr. Pe a doua nu, dar mi-e un pic piatra de temelie (nu singura).

1. Nul savoir, si etendu qu'il soit, ne permet point d'atteindre la plenitude de la sagesse, sans la connaissance de soi-meme.
Nicio cunoastere oricat de vasta ar fi, nu permite defel atingerea plenitudinii intelepciunii fara cunoasterea de sine.

Forumul asta a debutat sub motto-ul "pentru cei ce vor sa creada constient". Apoi s-a redus la "cei care cred sau vor sa creada constient". Presupun ca urmatoarea faza va fi "pentru cei ce cred, dar inconstient", si ca va sfarsi ca "pentru inconstienti" - care nu au nicio idee de sine. Ar fi singura evolutie previzibila, caci este aproape proasta crestere sa ai o oarecare constienta de sine, aici.

2. e cam asa:
Iubirea este izvorul gandirii, iar gandirea fructul iubirii. O sa vedeti ca lucrurile stau oarecum invers aici, in sensul ca ura este izvorul gandirii.

Ati intrat intr-o lume bizara...dar succes, si putere !.

(fiti precaut: sunt aproape sigur ca St. BdC este "eretic" si ca deci, pseudonimul d-voastra e insultant )

clairvaux
Mesaje:2
Membru din:05 Sep 2011, 21:39
Confesiune:romano-catolic
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea

Mesaj necititde clairvaux » 07 Sep 2011, 20:58

De Clairvaux,
Cred ca n-am voie sa scriu in sectia asta, dar nu ma pot "tzinea", din cauza pseudoului pe care v-i l-ati luat. (si oricum, o sa ma opresc). Stiti ce zice Bernard de Clairvaux ? Am doua: pe prima o mai stiu in fr. Pe a doua nu, dar mi-e un pic piatra de temelie (nu singura).

1. Nul savoir, si etendu qu'il soit, ne permet point d'atteindre la plenitude de la sagesse, sans la connaissance de soi-meme.
Nicio cunoastere oricat de vasta ar fi, nu permite defel atingerea plenitudinii intelepciunii fara cunoasterea de sine.

Forumul asta a debutat sub motto-ul "pentru cei ce vor sa creada constient". Apoi s-a redus la "cei care cred sau vor sa creada constient". Presupun ca urmatoarea faza va fi "pentru cei ce cred, dar inconstient", si ca va sfarsi ca "pentru inconstienti" - care nu au nicio idee de sine. Ar fi singura evolutie previzibila, caci este aproape proasta crestere sa ai o oarecare constienta de sine, aici.

2. e cam asa:
Iubirea este izvorul gandirii, iar gandirea fructul iubirii. O sa vedeti ca lucrurile stau oarecum invers aici, in sensul ca ura este izvorul gandirii.

Ati intrat intr-o lume bizara...dar succes, si putere !.

(fiti precaut: sunt aproape sigur ca St. BdC este "eretic" si ca deci, pseudonimul d-voastra e insultant )
Aici sunt dintr-aceea care scot limba la Sfantul Parinte.Ai impresia ca nu mi-am dat seama cu cine stau de vorba ori ca unde am intrat?
Mai sunt ca astia,dar Sfantul Parinte priveste cu mila si dragoste spre ei.Numai ca ei nu inteleg.
Astfel de oameni,au comportament de copii obraznici.Sunt dintre aia care fumau in fata parintilor pe cand erau elevi,vorbeau prostii pe la scoala,chiuleau de la ore,injurau profesorii si bateau colegii.Unul dintre ei a ajuns protosinghel,cum de altfel si recunoaste.La catolici,cu astfel de coportament,nu ajungea preot.Numai ca la ortodocsi,se poate.
Ei,aici pe forum,blameaza pe Sfantul Parinte.Nu ai observat ca unul poarta cioc in avatar?Ma intreb ca si jos poarta cioc?Fi sigur ca da.
Lasa-i pe mine ca am eu ac de cojocul lor.Ti-i educ eu,fi fara grija!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea

Mesaj necititde danadoina » 07 Sep 2011, 22:27

...

Ati intrat intr-o lume bizara...dar succes, si putere !.

...
:shock: ,
esenin, ma dezamagiti grozav, chiar vi se pare ca mesaje de genul:
Ce problema aveti baieti?
Ce nu aveti clar cu beatificarea Papei Ioan-Paul al II-lea?Am vazut si eu cele doua cercuri,dar nu am inteles ce inseamna.Poate imi explicati voi.
Vrei sa zici ca nu merita sa fie beatificat?Trebuiau sa iti ceara acordul,ha?Pai de ce nu zici asa,frate?
Apropo,protosinghel.tu l-ai iubit pe Papa?
De ce esti asa rautacios,protosinghel?Daca stanislau nu te recunoaste ca esti protosinghel,stai linistit ca te recunosc eu.Mai e ceva:porti sa discuti cu mine.Sunt o persoana mai importanta.Eu mai si glumesc ca sa ne mai descretim fruntile.
Vreau sa te intreb inca ceva.dar sa nu te superi:porti cumva si barba? Ma gandesc ca da,ca altfel ai semana cu catolicii si ti-ar zice lumea ca esti eretic!?
....
Aici sunt dintr-aceea care scot limba la Sfantul Parinte.Ai impresia ca nu mi-am dat seama cu cine stau de vorba ori ca unde am intrat?
.......
Lasa-i pe mine ca am eu ac de cojocul lor.Ti-i educ eu,fi fara grija!

sunt la un nivel care mai trebuie si incurajat ? :(

:roll: brrrrrrrr

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea

Mesaj necititde Doriana » 08 Sep 2011, 11:39

Sunt o persoana mai importanta.
Gigi Becali?
Adica, stiu ca omul e ortodox convins, dar asemanarea e prea mare...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Constantinos

Re: Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea

Mesaj necititde Constantinos » 08 Sep 2011, 11:57

Erau pe undeva niste povesti de adormit adultii in care se explica ca omul a evoluat din animale renuntand la tot ce nu mai avea nevoie , blana , gheare etc. Cum de a aparut barba atunci daca barbatul o taie aratand chiar "constient" ca nu are nevoie de ea ? Pentru mine este o dovada impotriva evolutionismului. Clairvaux , nu te rusina de Hristos care poarta barba ca sa nu se rusineze nici El ca tu nu vrei sa ai din slava desarta.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea

Mesaj necititde dimitrie » 08 Sep 2011, 15:45


Aici sunt dintr-aceea care scot limba la Sfantul Parinte.Ai impresia ca nu mi-am dat seama cu cine stau de vorba ori ca unde am intrat?
Mai sunt ca astia,dar Sfantul Parinte priveste cu mila si dragoste spre ei.Numai ca ei nu inteleg.
Astfel de oameni,au comportament de copii obraznici.Sunt dintre aia care fumau in fata parintilor pe cand erau elevi,vorbeau prostii pe la scoala,chiuleau de la ore,injurau profesorii si bateau colegii.Unul dintre ei a ajuns protosinghel,cum de altfel si recunoaste.La catolici,cu astfel de coportament,nu ajungea preot.Numai ca la ortodocsi,se poate.
Ei,aici pe forum,blameaza pe Sfantul Parinte.Nu ai observat ca unul poarta cioc in avatar?Ma intreb ca si jos poarta cioc?Fi sigur ca da.
Lasa-i pe mine ca am eu ac de cojocul lor.Ti-i educ eu,fi fara grija!
Doar ciocul i l-ai văzut în postare? :lol:
D-le clairv.. , leagă şi d-ta două vorbe ca teolog (de poţi).
Lasa-i pe mine ca am eu ac de cojocul lor.Ti-i educ eu,fi fara grija!
Noi (ortodocşii) am avut de-a face cu papii, dar nu cu ei ca teologi ci ca ... . Să-ţi răscolesc amintirile (istoriceşte vorbind)?
Ei, acum cum vei proceda în privinţa noastră? Cu vorba - ca teolog, sau cu moaca ?
Eu personal, nu am nici o treabă cu papa. Eu sunt ortodox şi nouă (ortodocşilor) Hristos ne-a zis : "şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." (Mt.20:20) Dacă cu voi este papa în toate zilele (de, vicarul...), voi veţi da seama.
Şi apropo: când te mai umfli în pene, încearcă să ai şi cu ce!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea

Mesaj necititde dimitrie » 08 Sep 2011, 23:25


Ar fi singura evolutie previzibila, caci este aproape proasta crestere sa ai o oarecare constienta de sine, aici.

2. e cam asa:
Iubirea este izvorul gandirii, iar gandirea fructul iubirii. O sa vedeti ca lucrurile stau oarecum invers aici, in sensul ca ura este izvorul gandirii.
D-le, generalizaţi sau vă gândiţi la o anumită (-te) persoană (-ne)?
De ceva timp am observat că atunci când e să caracterizaţi ortodocşii ... faceţi afirmaţii fără suport real. Şi tot atunci vă uimiţi şi dezamăgiţi interlocutorii.
D-le esenin, dvs. aveţi o altă filosofie de viaţă: pentru dvs. pare că D-zeu există, dar nu-I recunoaşteţi şi instituţia Sa divino-umană - Biserica, fără de care omul nu poate rămâne în Adevăr.(Mă întreb dacă Biblia mai poate fi numită normativă pentru credinţă în cazul dvs.? Dacă nu, atunci ne răcim gura degeaba.)
Biblic, nu puteţi argumenta părerea dvs; noi, da. Noi credem Scripturii: "Un Domn , o Credinţă ( adică o confesiune), un Botez." Vreţi poate şi argumente de ordin logic al adevărului acestui citat? Vă dăm , dar la cerere!

Şi dacă totuşi, consideraţi Biblia ca normativă pentru credinţă, continui cu următoarele:

Credinţă după mintea fiecăruia există. Dar care să fie şi mântuitore, nu există. Şi nu o spun eu, ci Biblia o spune. Uite un exemplu din cartea Judecătorilor:
"În zilele acelea nu era rege în Israel, ci fiecare făcea ce i se părea că este drept.(Jud.17:6)". Şi acolo, în capitolele 17 şi 18, ne este arătat cum acest mod de gândire a fost cauza însuşirii credinţei de tip idlolatru de către seminţia lui Dan.
Exemplu de mai sus este o mostră de tip istoric, dar acum vă aduc altele, dar de tip dogmatic:

"7. Ascultă, poporul Meu, şi-ţi voi mărturisi ţie, Israele: De Mă vei asculta pe Mine,
8. Nu vei avea alt Dumnezeu, nici nu te vei închina la dumnezeu străin,
9. Că Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Cel ce te-am scos din pământul Egiptului. Deschide gura şi o voi umple pe ea.
10. Dar na ascultat poporul Meu glasul Meu şi Israel n-a căutat la Mine.
11. Şi i-am lăsat să umble după dorinţele inimilor lor şi au mers după cugetele lor." (Ps.80)

Acelaşi Care a vorbit atunci, a vorbit şi mai târziu:
"16. Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, şi cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine." (Lc.10)

PS. "... şi au mers după cugetele lor", vă recunoaşteţi aici? Ei, atunci poate luaţi în calcul şi consecinţele subliniate mai sus!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea

Mesaj necititde Anthropos » 13 Sep 2011, 14:57

Ioan Paul al II-lea a fost un sincretist religios cum nu a mai cunoscut Roma. A avut un mare rol în răsturnarea comunismului, dar se pare că acesta a fost şi singurul rol pe care i l-a încredinţat masoneria din care făcea parte.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea

Mesaj necititde dimitrie » 13 Sep 2011, 22:16

Ioan Paul al II-lea a fost un sincretist religios cum nu a mai cunoscut Roma. A avut un mare rol în răsturnarea comunismului, dar se pare că acesta a fost şi singurul rol pe care i l-a încredinţat masoneria din care făcea parte.
Domnul a îngăduit cominismul şi tot El a hotărât timpul căderii lui.
Uită cineva Piteştiul, Aiudul, Gherla, Canalul, Minele de la Cavinic şi Baia Sprie, etc.? Păi să nu uite!
Iar dracul de-ţi va şi face vreun bine, îl va face nu spre bine ci spre.... el! Cine nu ştie că prima ordonanţă de guvern dată după Revoluţie (de Petre Roman aparent) a fost legalizarea avortului?
Să mai continui? Nu!
Nu atât căderea comunismului ne interesează pe noi, cât mai ales înlocuirea lui cu ce?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Beatificarea papei Ioan Paul al II-lea

Mesaj necititde esenin » 19 Sep 2011, 19:52


Ar fi singura evolutie previzibila, caci este aproape proasta crestere sa ai o oarecare constienta de sine, aici.

2. e cam asa:
Iubirea este izvorul gandirii, iar gandirea fructul iubirii. O sa vedeti ca lucrurile stau oarecum invers aici, in sensul ca ura este izvorul gandirii.
D-le, generalizaţi sau vă gândiţi la o anumită (-te) persoană (-ne)?
De ceva timp am observat că atunci când e să caracterizaţi ortodocşii ... faceţi afirmaţii fără suport real. Şi tot atunci vă uimiţi şi dezamăgiţi interlocutorii.
D-le esenin, dvs. aveţi o altă filosofie de viaţă: pentru dvs. pare că D-zeu există, dar nu-I recunoaşteţi şi instituţia Sa divino-umană - Biserica, fără de care omul nu poate rămâne în Adevăr.(Mă întreb dacă Biblia mai poate fi numită normativă pentru credinţă în cazul dvs.? Dacă nu, atunci ne răcim gura degeaba.)
Biblic, nu puteţi argumenta părerea dvs; noi, da. Noi credem Scripturii: "Un Domn , o Credinţă ( adică o confesiune), un Botez." Vreţi poate şi argumente de ordin logic al adevărului acestui citat? Vă dăm , dar la cerere!

Şi dacă totuşi, consideraţi Biblia ca normativă pentru credinţă, continui cu următoarele:

Credinţă după mintea fiecăruia există. Dar care să fie şi mântuitore, nu există. Şi nu o spun eu, ci Biblia o spune. Uite un exemplu din cartea Judecătorilor:
"În zilele acelea nu era rege în Israel, ci fiecare făcea ce i se părea că este drept.(Jud.17:6)". Şi acolo, în capitolele 17 şi 18, ne este arătat cum acest mod de gândire a fost cauza însuşirii credinţei de tip idlolatru de către seminţia lui Dan.
Exemplu de mai sus este o mostră de tip istoric, dar acum vă aduc altele, dar de tip dogmatic:

"7. Ascultă, poporul Meu, şi-ţi voi mărturisi ţie, Israele: De Mă vei asculta pe Mine,
8. Nu vei avea alt Dumnezeu, nici nu te vei închina la dumnezeu străin,
9. Că Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Cel ce te-am scos din pământul Egiptului. Deschide gura şi o voi umple pe ea.
10. Dar na ascultat poporul Meu glasul Meu şi Israel n-a căutat la Mine.
11. Şi i-am lăsat să umble după dorinţele inimilor lor şi au mers după cugetele lor." (Ps.80)

Acelaşi Care a vorbit atunci, a vorbit şi mai târziu:
"16. Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, şi cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine." (Lc.10)

PS. "... şi au mers după cugetele lor", vă recunoaşteţi aici? Ei, atunci poate luaţi în calcul şi consecinţele subliniate mai sus!
Fost in concediu, pr dimitrie, scuzati-ma ptr intarziere, Intr-o frumoasa tara catoloica, decenta si normala. Curios ca pomul rau al catolicismului face poame bune, totusi...cum va explicati?

Presupun ca va dati singur seama ca NU generalizez ! Buna parte dintre ortodocsii prezenti aici, cea mai mare parte, este alcatuita din oameni decenti si cu simtul masurii. In aceeasi masura insa, ca in orice discutie cu ortodocsi multi sunt cum ziceam acolo. (am subliniat "cu ortodovsi" ptr ca nu se intampla intre altii, sau se intampla rar)

La "ce i se părea că este drept".....etc....LUATI UN EXEMPLU DIN VT- unde era O lege morala ptr. TOT omul. Fireste ca trebuia sa mergi dupa lege !. Intre timp insa, fara ca legea sa fie desfiintata prin credinta, indreptatirea nu mai vine prin lege ci doar prin credinta. (Romani, 3 Căci socotim ca prin credinta se va îndrepta omul, fara faptele Legii). Nu suntem evrei.

Bilbia ESTE normativa pentru credinta, daca reusim sa discernem ce scrie acolo si sa o intelegem structurat. daca nu, atunci toate ratacirile vor fi posibile, si aceasta in baza Bibliei.

Intr-adevar, cred ca "mantuirea" se poate gasi si in afara bisericii, in alte biserici, si in nicio biserica.


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron