"Biserica Maronită"

Diferenţe şi asemănări
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
"Biserica Maronită"

Mesaj necititde protosinghel » 13 Noi 2013, 00:30

toate sinoadele ecumenice s-au bucurat de prezenta mangaietorului clarificarea doctrinara devine adevar tocmai datorita acestui aspect.
Şi dvs recunoaşteţi autoritatea tuturor Sinoadelor Ecumenice? Inclusiv al 7-lea? Şi atunci de ce nu sunteţi ortodox?

ThinkAbout
Mesaje:19
Membru din:11 Noi 2013, 21:22
Confesiune:greco-catolic
Preocupări:mecanica conflictelor
Localitate:Liban

Re: Studiem Evanghelia dupa Ioan

Mesaj necititde ThinkAbout » 13 Noi 2013, 14:54

Şi dvs recunoaşteţi autoritatea tuturor Sinoadelor Ecumenice? Inclusiv al 7-lea? Şi atunci de ce nu sunteţi ortodox?
Stimate domn ma faceti sa zambesc.Deja ma intreb cand nu am am fost noi crestinii libanezi drept-credinciosi?
Doar Ioan al Damascului, unul din cei mai mari teologi ai crestinismului este cel care exprima gandurile unei comunitati crestine si bineinteles mangaietorul a fost cu el.
Iar iconografia a luat nastere aici, in levant.Este mostenirea noastra crestina.Este modul de a ilustra mesajul biblic si nu-i vina noastra ca unui papa disperat i s-a nazarit ca datorita icoanelor "Dumnezeu si-a intors fata de la lume" si s-a apucat in ticneala lui sa distruga 700 de ani de arta crestina ba l-a impulsionat si pe Yazid, calif musulman sa procedeze la fel, astfel incat o mostenire inestimabila a luat drumul focului.
Libanul este unul din statele care are cele mai vechi icoane ale lumii, doar nu facem parada cu ele.
Rubliov le-a descoperit de exemplu pe Sfantul Gheorghe in lupta cu balaurul repictand o icoana veche din secolul III care inca mai exista si astazi.
Ultima oară modificat 13 Noi 2013, 15:54 de către ThinkAbout, modificat de 5 ori în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Studiem Evanghelia dupa Ioan

Mesaj necititde protosinghel » 13 Noi 2013, 17:17

Şi dvs recunoaşteţi autoritatea tuturor Sinoadelor Ecumenice? Inclusiv al 7-lea? Şi atunci de ce nu sunteţi ortodox?
Stimate domn ma faceti sa zambesc.Deja ma intreb cand nu am am fost noi crestinii libanezi drept-credinciosi?
Nu zâmbiţi, ci fiţi coerent în mesaj şi acţiuni.
1. Nu v-aţi prezentat la rubrica destinată. Nici până acum nu ştim cine sunteţi şi de unde...
2. În profil aţi indicată "altă religie", nu "ortodox"
3. Mesajele sunt confuze şi un pic pe lângă...
Deci era firesc să mă întreb dacă sunteţi ortodox.

ThinkAbout
Mesaje:19
Membru din:11 Noi 2013, 21:22
Confesiune:greco-catolic
Preocupări:mecanica conflictelor
Localitate:Liban

Re: Studiem Evanghelia dupa Ioan

Mesaj necititde ThinkAbout » 13 Noi 2013, 18:22

Nu zâmbiţi, ci fiţi coerent în mesaj şi acţiuni.
1. Nu v-aţi prezentat la rubrica destinată. Nici până acum nu ştim cine sunteţi şi de unde...
2. În profil aţi indicată "altă religie", nu "ortodox"
3. Mesajele sunt confuze şi un pic pe lângă...
Deci era firesc să mă întreb dacă sunteţi ortodox.
Stimate domn, sunt din Liban, sunt crestina maronita, o biserica aflata in comuniune cu Roma.
Insa avand in vedere multiplele aspecte doctrinare si mai ales, teza energiilor necreate ca fundament doctrinar maronit, tind sa cred ca biserica mea are elemente comune atat cu doctrina ortodoxa cat si cu cea catolica.
In profil nu era trecuta optiunea-maronit.
Cand s-a inaugurat de catre Patriarhul Rai acum o luna biserica maronita din Bucuresti, cultul a fost integrat greco-catolicilor dar nu ma intrebati de ce, caci aici in Liban, cand spunem greco-catolici ne referim la biserica melkita.Care-i foarte diferita de cea maronita.
Daca mesajele sunt confuze astept sa-mi clarificati confuziile caci poate nici eu nu sesizez.
Deocamdata sunt stadiul de a aprofunda cate ceva despre doctrina ortodoxa si observa daca exista similitudini cu ortodocsii libanezi, la greco-ortodocsi ma refer.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Biserica Maronită"

Mesaj necititde protosinghel » 13 Noi 2013, 20:02

În acest caz vă rog să acceptaţi modificările pe care vi le-am făcut în profil, ca să ştie toată lumea cu cine stăm de vorbă. Şi la "neo-protestanţi" punem ceva generic, ca să ştim orientarea de bază. Dar ei sunt cu mii de ramificaţii...
Şi vă rog să ne explicaţi şi nouă care e diferenţa dintre "melkiţi" şi "maroniţi", că eu pe ambii i-am auzit slujind arabă. La nivel de dogmă şi ritual ce-i desparte? Căci ce-i uneşte deja ştim: papa! :)

ThinkAbout
Mesaje:19
Membru din:11 Noi 2013, 21:22
Confesiune:greco-catolic
Preocupări:mecanica conflictelor
Localitate:Liban

Re: "Biserica Maronită"

Mesaj necititde ThinkAbout » 13 Noi 2013, 23:51

În acest caz vă rog să acceptaţi modificările pe care vi le-am făcut în profil, ca să ştie toată lumea cu cine stăm de vorbă. Şi la "neo-protestanţi" punem ceva generic, ca să ştim orientarea de bază. Dar ei sunt cu mii de ramificaţii...
Şi vă rog să ne explicaţi şi nouă care e diferenţa dintre "melkiţi" şi "maroniţi", că eu pe ambii i-am auzit slujind arabă. La nivel de dogmă şi ritual ce-i desparte? Căci ce-i uneşte deja ştim: papa! :)
Cea mai importanta diferenta este ca melkitii sunt o mare parte a bisericii ortodoxe libaneze care s-a rupt de ortodoxie si s-a unit cu Roma.
Maronitii au fost dintotdeauna o biserica de sine statatoare[autocefala] aflata in comuniune cu Roma de pe vremea primei cruciade, cand respectivii razboinici s-au mirat ca au gasit o importanta comunitate crestina in zona.
In ceea ce priveste limba folosita este normal sa fie si araba.Sunt totusi comunitati unde ceremonialul religios este tinut in limba aramaica.
La nivel de dogma nu stiu ce-i desparte, acest lucru incerc sa-l aflu si eu, in ce consta dogma ortodoxa ca sa inteleg istoric ce s-a intamplat si cand a inceput razboiul dogmelor ca de ce a inceput stie toata lumea.
Cand voi cunoaste suficienta dogma ortodoxa voi raspunde la intrebare.
Totusi avand in vedere ca in Liban crestinismul a fost dintotdeauna sub asediu,efectele politice ale marii schisme nu s-au manifestat niciodata la nivel comunitar, existand o solidaritate crestina formidabila.
Am observat cu mandrie lucrul acesta si in Romania, stat care a primit comunitatea armeniana ce luase calea diasporei dupa genocidul otoman.O mare parte din comunitatea respectiva s-a relocat atunci in Liban, infratind cele 2 state la nivel uman, intrucat mai toti armenienii de aici au rude in Romania si vice versa.
Iar in ceea ce-l priveste pe Papa nu am ce comenta decat ca cel de acum este chiar simpatic.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: "Biserica Maronită"

Mesaj necititde presviter » 26 Noi 2013, 19:24

in ceea ce-l priveste pe Papa nu am ce comenta decat ca cel de acum este chiar simpatic.
http://www.traditioninaction.org/Revolu ... affoon.htm

Simpatic, într-adevăr.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX