Impartasania si Spovedania la romano-catolici

Diferenţe şi asemănări
Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria
Impartasania si Spovedania la romano-catolici

Mesaj necititde Wryetui » 12 Aug 2015, 23:08

Buna tuturor. Este un mare pacat daca doresc sa ma impartasesc si spovedesc la romano-catolici? Momentan locuiesc in Spania si bisericile ortodoxe imi sunt departe si peste mana si pentru ca simt nevoia urgenta de spovedanie si impartasanie (si pentru ca asta ma oprea de la a mai pacatui de un fel sau altul) doresc sa o fac, este un pacat mare?

Din Octombrie voi incepe facultatea de Teologie Ortodoxa Pastorala, si mi-e teama ca acest lucru sa nu fie opritor de la preotie, desi nu cred pentru ca sunt preoti (inainte de a fi hirotoniti) care au facut-o si si teologi cunoscuti de mine, pe langa ca sunt si preoti catolici convertiti la ortodoxie.

new
Mesaje:41
Membru din:11 Ian 2013, 19:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:viata duhovniceasca, lectura

Re: Impartasania si Spovedania la romano-catolici

Mesaj necititde new » 17 Aug 2015, 13:41

Este mare păcat să te spovedeşti şi împărtăşeşti la romano-catolici şi la orice altă confesiune în afară de cea ortodoxă, pt că catolicismul şi celelalte sunt schisme şi erezii, nu fac parte din Biserica lui Hristos, care este doar Biserica Ortodoxă. Nu vă jucaţi cu focul!


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron