Erezii papistaşe

Diferenţe şi asemănări
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Erezii papistaşe

Mesaj necititde protosinghel » 14 Noi 2008, 20:22

Se ştie că confesiunea romano-catolică, dar şi cea greco-catolică, cred şi mărturisesc mai multe erezii:
- Filioque
- Existenţa Purgatoriului
- Primatul papal şi infailibilitatea papală
- Folosirea azimei, lipsa epiclezei şi împărtăşirea doar cu "Sf. Trup" la Euharistie
- Energiile divine sunt create
- Imaculata concepţie a Maicii Domnului
- Indulgenţele
- Mai multe erezii legate de săvârşirea şi săvârşitorul Sfintelor Taine
- alte greşeli şi abateri ce derivă din astea...

Aş dori să discutăm despre aceste erezii de suflet ucigătoare. Mai adăugaţi şi frăţiile voastre dacă poate am scăpat ceva.

P.S. Pe "PrCoriolan" îl rog să-mi răspundă concret la întrebarea dacă dânsul crede cu adevărat în infailibilitatea papei. Vă rog fără eschivări. DA sau NU! De ce DA? De ce NU? Mulţumesc anticipat.

PrCoriolan

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde PrCoriolan » 14 Noi 2008, 20:59

Nu exista catolic care sa nu recunoasca ministerul petrin.Orice catolic (de orice rit) recunoaste primatul succesorului lui Petru si infailibilitatea atunci cand Succesorul lui Petru se pronunta "ex cathedra".Ca si catolic evident ca recunosc primatul si infailibilitatea.
Rolul Succesorului lui Petru a fost recunoscut in unanimitate in primul mileniu chiar daca au fost controverse legate de interpretarea doar ca si "primus inter pares" .
Problema infailibilitatii in formula actuala exista de la Conciliul Vatican I (1870)si se refera doar la pronuntarile "ex cathedra" ale Papei.

PrCoriolan

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde PrCoriolan » 14 Noi 2008, 21:18

1.Impartasirea sub ambele specii este prezenta in mai multe rituri catolice, in celelalte facandu-se doar uneori (sub ambele specii).

2."Filioque" nu apare in Liturghierele greco-catolice.

3.Epicleza exista deasemenea in ciuda unor deosebiri ale traditiilor liturgice.

4.nu stiu care ar fi "ereziile" legate de "săvârşirea şi săvârşitorul Sfintelor Taine"

5.Exista unele deosebiri mai mult sau mai putin de nuanta teologica referitoare la unele din punctele citate adeseori fiind deosebiri de limbaj.

6.Cand se vorbeste de chestiuni liturgice catolice trebuie facuta intotdeauna precizarea la ce traditie liturgica (latina, alexandrina, antioheana, bizantina, armeana) ne referim.

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde Anthropos » 14 Noi 2008, 21:38

recunosc primatul si infailibilitatea
ANATHEMA!

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde Anthropos » 14 Noi 2008, 21:43

nu stiu care ar fi "ereziile" legate de "săvârşirea şi săvârşitorul Sfintelor Taine
Părinte Petru, staţi că ăştia sunt mai reduşi puţin. Am vorbit cu unul şi nega chiar şi anatemizarea papei Onorie de Sinodul VI Ecumenic. Nu ştiu ce învaţă în şcolile lor atâţia ani?!
Revenind la Taine, vă întrebăm:
a) cine este săvârşitorul Tainei Nunţii la voi?
b) Cine e săvârşitorul Botezului? Care e formula voastră de botez?
c) Când săvârşiţi voi Mirungerea şi Maslul? Cum justificaţi amânarea?

PrCoriolan

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde PrCoriolan » 14 Noi 2008, 21:46

In ritul greco-catolic celebrantul casatoriei este preotul,tot preotul celebreaza Botezul utilizand formula identica cu cea din BOR ( cu exceptia terminologica "Duh"/"Spirit"), sacramentele initierea crestine se fac toate trei impreuna.

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde Anthropos » 14 Noi 2008, 21:52

No, no! Hai să vorbim de romano-catolici. Nu fiţi viclean.
Am mai spus că greco-catolicismul este o anomalie seducătoare. Până la urmă este un simplu rit care este în dezacord cu dogmele "Bisericii" de care ţineţi.
Oricum, sunteţi papistaşi şi vă rog să ne răspundeţi la întrebare. Că sigur ştiţi răspunsul. Trebuie doar să recunoaşteţi.
Aşteptăm! Ori vă convertim, ori vă alungăm ca pe un lup răpitor! :D

PrCoriolan

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde PrCoriolan » 14 Noi 2008, 21:59

Ritul greco-catolic nu este in dezacord cu dogmele catolice catusi de putin.Este desigur adevarat ca in ritul roman/ambrozian se considera ca si celebranti si mirii la Sacramentul casatoriei iar cele trei Sacramente ale intierii crestine sunt acordate la o distanta de cativa ani din motive pastorale( fara a se nega unitatea lor).

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde CatalinM » 17 Noi 2008, 09:05

http://www.rostonline.org/blog/razvan/2 ... -slav.html
Un eseu despre purificarea lingvistica practicata de greco-catolici.

Avatar utilizator
Rafael
Mesaje:6
Membru din:02 Mai 2009, 13:32
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:credinta
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde Rafael » 16 Mai 2009, 16:16

Este urat acest mod de abordare si ca sa imit pe un user de aici dar cu trimitere chiar catre el ,spun ca este viclean modul de abordare cat si titlul subiectului si mai spun ca imi este frica de Dumnezeu ca sa incep sa acuz un cult sau altul, pentru ca numai Dumnezeu stie adevarul si numai acela care se uita in adancul fiintei lui facand aceasta cu Intelepciunea Lui Dumnezeu va vedea ceea ce Dumnezeu vrea sa vedem .
Sunt subiecte care duc la discutii interminabile ,pentru ca toti care mai de care se cred asi in Teologie facandu-si propriile ideologii despre Dumnezeu ca multi alti scriitori vechi si aceasta intelepciune umana transforma orice in ura .
Ati ura aproapele din cauza ca nu este sau nu face asemeni lui .
Fratilor ,erezia este si aceea cand critici la nesfarsit pe fratele tau fara ca tu sa-i arati intr-un fel iubire.
Nu Dumnezeu este al nostru ,ci noi toti suntem a-i Lui Dumnnezeu si te rog protosinghel nu uita acest lucru indiferent cine esti tu .
Mandria este un pacat si umilinta este o virtute. AMIN

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde protosinghel » 16 Mai 2009, 16:56

Rafaele, ai o gândire sincretistă de factură UE. În Biserică ea nu ţine. Nici măcar în cea papistaşă.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde danadoina » 16 Mai 2009, 22:16

.........
Fratilor ,erezia este si aceea cand critici la nesfarsit pe fratele tau fara ca tu sa-i arati intr-un fel iubire.
..........
...o noua definitie a ereziei... :roll: ???

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 16 Mai 2009, 22:19

pentru ca numai Dumnezeu stie adevarul
Asta ar insemna ca nu se poate nimeni mantui daca numai Dumnezeu stie Adevarul. Ca doar nu ne-om mantui prin minciuna sau inselare, nu ?

Rafael, noi condamnam invataturile fiindca nu sunt adevarate. Daca ar fi adevarate, nu le-am condamna. Dar nu sunt. Crezi ca noua nu ne-ar conveni sa ne unim cu catolicii si sa facem o hora impreuna, sa fim ca inainte de Schisma? Ne-ar conveni, mai mult decat le-ar conveni lor, dar din cauza ca ei tin la invataturi din astea impotriva scrierilor Sf. Parinti pe care ei ii cinstesc (cica) si chiar a Sf. Scripturi (unde scrie de purgatoriu pot sa stiu si io?) si chiar a bunului simt (cum sa fie un om infailibil doar fiindca ocupa un post de episcop al romei?!), din cauza asta noi nu ne putem lua de mana cu ei, ca dupa aia ne tampesc si pe noi de cap...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde danadoina » 16 Mai 2009, 22:54

............. din cauza asta noi nu ne putem lua de mana cu ei, ca dupa aia ne tampesc si pe noi de cap...
...exact !!! :lol:

Avatar utilizator
Rafael
Mesaje:6
Membru din:02 Mai 2009, 13:32
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:credinta
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde Rafael » 17 Mai 2009, 13:27

Protosingel ,tu ,eu si ceilalti de aici am avut marele privilegiu de a ne naste crestini si tu sau eu am avut iarasi sansa de a primi binecuvantere din partea Lui Dumnezeu sa studiem Teologia .
Fratele meu ,daca tu te nasteai intr-o familie de evrei ,sa spunem chiar avand un tata rabin ,ce spuneai de crestini ?
Apoi daca as fi venit la tine ,tu fiind evreu de religie iudaica si ti-as fi impartasit Cuvantul Lui Dumnezeu asa cum la lasat Iisus Hristos Domnul nostru ,ce atitudine aveai ?
Vreau sa fii sincer si sa-mi raspunzi nu ca un calugar crestin ,gandeste pentru cateva clipe ca esti evreu .

Eu mi-am facut in minte acest scenariu si am simtit ca ma prabusesc ,am simtit ceva coplesitor ca si cum s-ar desprinde ceva de mine ,ceva ce nu poate fi explicat in cuvinte .
Atunci mi-am dat seama ce mare privilegiu am de la Dumnezeu acela de a fi crestin .
Dupa acel scenariu in care m-am pus in "pielea " unui evreu de religie iudaica judecata mea pentru ceilalti de alta religie sau confesiune sa schimbat si oricand am avut privilegiu ,fara a fi insistent ,am incercat sa inmultesc talantul pe care Dumnezeu l-a pus in inima mea,in sufletul meu ,in fiinta mea ,pentru a multumi Lui Dumnezeu in acest fel pentru darul de a fi crestin .
Eu am studiat Teologia crestina Catolica si Ortodoxa pentru a vedea diferentele si apropierile dintre cele doua confesiuni .
Am ajuns la o concluzie mare ,aceea ca ceea ce tine separat cele doua mari confesiuni este doar orgoliul Teologilor si nedreapta abordare a lor fata de fiecare subiect care ar face diferenta.
Fiecare acuza pe celalalt de erezie ,dar nu au facut in decursul isoriei decat pasi mici spre reconciliere .
De la marea schisma au inceput atacurile reciproce ,au aparut scrieri ale "Teologilor " care nu au facut decat dezbinare dintre cele doua culte, asmutind cele doua tabere la "complimente reciproce " si astfel sa interpus un spatiu intre cele doua confesiuni,un spatiu pe care a pus stapanire satana si acolitii sai .
Modalitatea de apropiere a celor doua mari confesiuni catolica si ortodoxa ce a fost folosita pana acum ,a fost doar de ochiii lumii si practic nu s-a facut nimic concret si real ,numai discutii ,protocoale ,promisiuni si fiecare a folosit aceste incercari pentru a-si exprima doar nemultumirea fata de celalalt si cate greseli sunt de fiecare parte .
Dupa cate stiu eu acest fel de divergente s-a rezolvat prin sinoade sau concilii ecumenice.
Deci fratii mei lasati acestea sa se intample de la sine si haideti sa ne unim .
Unitate ,Unitate Unitate.
Cand Dumnezeu va porunci ca intre cele doua confesiuni sa aiba loc reconcilierea ,va spun ca cei care au pus numai piedici nu vor sti pe unde sa apuce sa fuga de furia Lui Dumnezeu.
Dumnezeu este iubire ,dar Dumnezeu este si dreptate si ceea ce a consfintit El spre intemeiere a marii Biserici a Lui Dumnezeu ca Una singura Biserica Apostolica ,omul nu a facut decat sa strice.
Dumnezeu sa-i ierte pe cei care au gresit si sa-i pazeasca pe cei care asculta glasul Lui si striga unitate .
Dumnezeu sa-i pazeasca pe cei care striga si lupta pentru unitate bisericeasca,sa-i pazeasca de valtoarea rautatii ingerilor decazuti si acolitilor sai care vor dezbinare in poporul Lui Dumnezeu.
Harul Domnului nostru Iisus Hristos sa fie pururea in noi in vecii vecilor. AMIN.
Dumnezeu sa ne daruiasca Intelepciunea Lui ca sa intelegem misterul crestinatatii. AMIN
PUTEREA IUBIRII DIVINE MA VINDECA SI MA INTARESTE

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 17 Mai 2009, 23:14

Dumnezeu sa ne daruiasca Intelepciunea Lui ca sa intelegem misterul crestinatatii. AMIN
Sa ne daruiasca, ca sa nu mai judecam cu intelepciune lumeasca, de Uniune Europeana...

Atata timp cat Lumina de la Ierusalim vine doar la Bisericile in comuniune care formeaza Biserica Ortodoxa (adica intreaga), io nu ma inchin la catolici, armeni sau alte neamuri. Cand catolicii, armenii si alte neamuri vor renunta la greselile lor, si vor face (din nou) parte din Bisericile locale in comuniune care formeaza Biserica Ortodoxa (adica intreaga), si nu vorbesc de o bucata de hartie sau o recunoastere formala, ci de o intoarcere reala, atunci va veni si la ei si va fi "uniune, uniune, uniune". Dar pana atunci, sa ii ajute Dumnezeu, ca au nevoie, precum avem noi toti.
Dumnezeu sa-i pazeasca pe cei care striga si lupta pentru unitate bisericeasca,sa-i pazeasca de valtoarea rautatii ingerilor decazuti si acolitilor sai care vor dezbinare in poporul Lui Dumnezeu.
Sa ii pazeasca, ca ei urmaresc un scop nobil, pe care toti crestinii (cel putin drept-maritori) il vor, unitate in Adevar. Sa ii pazeasca sa nu degenereze cum s-au mai intamplat de alte dati (Ferrera-Florenta e un exemplu).

Dragul meu Rafael, io te vad ca nu esti rau, probabil nu intelegi neste chestii ortodoxe, si din cate vad nu intelegi de ce tot suntem noi cu viziunea asta ca ori ii cum zicem noi ca ii drept ori deloc, dar noi vrem doar sa stam noi in Adevar, si daca e posibil sa stea si ceilalti in Adevar. Adevar care, fiecare punct, si fiecare articol au fost stabilite nu de noi, ci de Sfinti Parinti, insuflati de Duhul Sfant, si care au fost validate de f. multe ori prin minuni, iar toata invatatura in fiecare an e confirmata prin Lumina de la Ierusalim. Si oricat as scrie io aici foarte putin o sa te schimbe, asa ca te sfatuiesc sa iei trei puncte comune, ca tot iti plac punctele comune intre BO si BC, si sa te uiti la ele:

1. Biserica este "Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca".
2. Adevarul este doar unul, nu pot fi mai multe Adevaruri care sa se excluda reciproc, ori e e alba ori e neagra.
3. Exista inselare diavoleasca si trebuie sa avem grija cu gandurile, visele, si alte viziuni ce le avem (desi in teologia BC incepe sa devina din ce in ce mai slab pomenita, invatatura exista).

Si ca tot il pomenesti pe Dumnezeu roaga-te la el sa te lumineze cum sta treaba... Nu are rost sa iti zicem noi, ca vad ca nu ne crezi. Si sa ai grija cu semne, vise si viziuni, pana stii sigur de unde is... Sper ca nu am scris degeaba...

Avatar utilizator
Rafael
Mesaje:6
Membru din:02 Mai 2009, 13:32
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:credinta
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde Rafael » 18 Mai 2009, 21:05

Pisoiu Fericit,ciudat nume de user ,ce nu are legatura cu acest forum crestin.
Nu vreau sa fac polemica si te rog ,pune mana pe cartile de Teologie de dinaintea schismei si citeste si atunci o sa mai discutam .
In legatura cu lumina de la Jerusalem ,cred ca ar trebui sa stati de vorba cu mari duhonici precum IPS Bartolomeu Anania ,IPS Teofan Mitropolitul Moldovei si Bucovinei si iarasi iti spun ,mai discutam.
Cum pot fi rau cand indemn oamenii sa se iubeasca ,ar face oare un om rau astfel ?
Iti repet ce am spus mai devreme ,am studiat Teologia Catolica si Teologia Ortodoxa si ceea ce este mai important este ca am avut ca inaintemergator pe duhonicul Iustin Parvu de la manastirea Petru Voda ,Neamt ,il cunosti frate ?
Si sper ca poate intelegi ,tu esti crestin pentru ca asa a vrut Dumnezeu sa fii ,nu pentru ca ai vrut tu ,fii mai umil ca sa recunosc in tine un ortodox.
Dumnezeu sa fie cu voi in inima voastra si in mintea voastra .AMIN
PUTEREA IUBIRII DIVINE MA VINDECA SI MA INTARESTE

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 19 Mai 2009, 00:09

In legatura cu lumina de la Jerusalem ,cred ca ar trebui sa stati de vorba cu mari duhonici precum IPS Bartolomeu Anania ,IPS Teofan Mitropolitul Moldovei si Bucovinei si iarasi iti spun ,mai discutam.
Si ce crezi ca o sa zica?
Iti repet ce am spus mai devreme ,am studiat Teologia Catolica si Teologia Ortodoxa si ceea ce este mai important este ca am avut ca inaintemergator pe duhonicul Iustin Parvu de la manastirea Petru Voda ,Neamt ,il cunosti frate ?
Si el ti-a zis sa studiezi teologiile astea?
Si sper ca poate intelegi ,tu esti crestin pentru ca asa a vrut Dumnezeu sa fii ,nu pentru ca ai vrut tu ,fii mai umil ca sa recunosc in tine un ortodox.
Nimic nu se face fara voia lui Dumnezeu. Deci orice suntem, e cu voia Lui, ai dreptate. Smerit nu sunt, din cate vad ca zici tu, asta e... dar oricum si sfintii erau f. blanzi pana cand venea vorba de teologie. Atunci erau statornici in credinta.
Cum pot fi rau cand indemn oamenii sa se iubeasca ,ar face oare un om rau astfel ?
Vrei sa o iau de la inceput? Ce e mai mare iubire decat sa vrei ca aproapele tau sa se mantuiasca? Si atunci cand vezi ca aproapele tau e desprins de Biserica, indiferent ce se crede a fi, turc, armea, penticostal sau catolic, stii ca el nu e madular viu al Bisericii lui Hristos, si incerci sa il ajuti sa ajunga Madular Viu. Altfel, omul sta las, comod, pe scaun urmand doctrina care Pr. Calciu o numeste "cea mai mare ispita a zilelor noastre", care zice ca sa ne unim cu totii, pana si cu pagani sa stam asa, fiecare cu a lui. Si mai baga ca si motiv faptul ca au fors 'atatea razboaie' pe baza religiei, mai ales atunci cand catolicii veneau sa crestineze ortodoxia cu sabia.

Mai Rafaele, io stau in apusul asta, si ii stiu pe astia, fie ei catolici, anglicani, presbiterieni, anabaptisti, baptisti, cameroneni, episcopalieni, penticostali, luterani, quakeri, sau "lollard". Toti sunt in inselare, ma doare inima, cand ma invita la adunarile lor, ma doare inima sa stiu ca acolo sunt oameni ametiti, pe care ii vad cum nu isi gasesc absolut nicio satisfactie din viata, si care nu difera mult fata de majoritatea atee. Tot bauti sunt si ei, prin puburile lor, asta e tot ce gasesc ei amuzant in viata, mai ales aici in Scotia. Si nu vorbesc de o subclasa, ci de o majoritate. singura diferenta dintre ei si neste atei intariti e ca ei merg duminica dupa-amiaza cateva ore si canta putin la o "biserica". Nu au nicio lumina, nicio traire, nici macar cat un mirean care mai da cateodata pe la biserica de la noi. Ce sa aiba? Daca nu sunt in Biserica, nu pot fi decat inafara ei. Speram doar ca Dumnezeu sa aiba mila de ei, la judecata, dar vorba par. Arsenie Papacioc, nu le putem garanta mantuirea.
Pisoiu Fericit,ciudat nume de user ,ce nu are legatura cu acest forum crestin.
Eh, multa istorie se ascunde dupa numele ala... alte vremuri... alte timpuri... Sunt care stiu istoria mea, si vreo doi proaspat casatoriti in special o stiu.
Nu vreau sa fac polemica si te rog ,pune mana pe cartile de Teologie de dinaintea schismei si citeste si atunci o sa mai discutam .
Sunt sigur ca nu vor fi decat aceleasi carti reflectand acelasi Adevar, in Biserica Ortodoxa care era ceva mai raspandita geografica pe atunci. Oricum, parintel nostru care acum se denumeste "protosinghel " le are cu cartile vechi crede-ma, si cu el poti sa discuti :D

Hai ca m-am lungit cu vorba dagu meu, si parca stiu ca noi tot nu o sa ne intelegem pana la urma, da totusi sper ca nu am uzat tastatura degeaba.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde protosinghel » 21 Feb 2010, 23:20


dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Erezii papistaşe

Mesaj necititde dumitru85 » 04 Oct 2011, 19:10

Buna ziua! în cazul catolicilor se poate spus ca sunt o sectă?
ortodox Evanghelic


Înapoi la “Despre romano-catolici, greco-catolici şi alţi creştini uniţi cu Roma”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX