Studiiile ortodocşilor în şcoli teologice neortodoxe

Se vor discuta aspectele pozitive şi negative ale invăţământului teologic ortodox (indiferent de ţară) + probleme ale studenţilor
florinbrasov
Mesaje:18
Membru din:17 Iun 2010, 22:57
Confesiune:ortodox
Studiiile ortodocşilor în şcoli teologice neortodoxe

Mesaj necititde florinbrasov » 20 Iun 2010, 22:55

Din ce am văzut in unii ierarhi au facut facultati de teologie in alte tari. Problema ar fi ca au facut la romano-catolici sau protestanti. Asa e in cazut PF Daniel.
După absolvirea examenului de bacalaureat se înscrie ca student la Institutul Teologic Universitar din Sibiu (1970-1974), unde obţine Diploma de licenţă în teologie (Noul Testament). În perioada anilor 1974-1976 frecventează cursurile de doctorat la Institutul Teologic Universitar din Bucureşti, Secţia Sistematică, sub îndrumarea Pr. Prof. Dr. Dumitru Stăniloae; îşi continuă studiile în străinătate: doi ani la Facultatea de Teologie Protestantă a Universităţii de Ştiinţe Umane din Strasbourg (Franţa) şi doi ani la Universitatea Albert Ludwig din Freiburg im Breisgau, Facultatea de Teologie Catolică (Germania).
Ce cauta ortodocsi sa studieze la caotlici si protestanti?

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde andr3y » 21 Iun 2010, 09:39

Exact aceeași întrebare mi-am pus-o și eu în urmă cu ceva timp! Mi se pare o anomalie dacă nu chiar o prostie asta. Totuși, mă gândesc, că e posibil ca acolo, să fi găsit prin bibliotecile lor sau poate chiar în altundeva mai multe surse de studiu. Depinde de tema de doctorat pe care a avut-o.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Victor » 21 Iun 2010, 10:24

Exact aceeași întrebare mi-am pus-o și eu în urmă cu ceva timp! Mi se pare o anomalie dacă nu chiar o prostie asta. Totuși, mă gândesc, că e posibil ca acolo, să fi găsit prin bibliotecile lor sau poate chiar în altundeva mai multe surse de studiu. Depinde de tema de doctorat pe care a avut-o.
Nu e chiar o prostie. Depinde ce se studiaza, ce specializare. Poate era o specializare pe istorie bisericeasca, sau pe vechiul testament, sau discipline care nu implica notiuni de dogmatica. Dar este adevarat ca nu e o treaba care sa bucure, sa studieze cineva la facultati de alte religii.
Depinde totusi de specializare.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Studiiile ortodocşilor în şcoli teologice neortodoxe

Mesaj necititde protosinghel » 01 Noi 2010, 15:07

Subiectul este important, mai ales din cauza că studiile în străinătate au devenit o modă, dar şi un element indispensabil pentru CV-ul unui viitor episcop. Cât bine şi cât rău aduce asta Bisericii?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Studiiile ortodocşilor în şcoli teologice neortodoxe

Mesaj necititde silvestru » 01 Noi 2010, 23:18

Subiectul este important, mai ales din cauza că studiile în străinătate au devenit o modă, dar şi un element indispensabil pentru CV-ul unui viitor episcop. Cât bine şi cât rău aduce asta Bisericii?
Din punctul meu de vedere, nici un bine nu a adus, ba dimpotriva avem ierarhi asa cum ii avem...si este o mare rusine si decadere acest fenomen .
Ultima oară modificat 31 Mai 2011, 00:52 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: Studiiile ortodocşilor în şcoli teologice neortodoxe

Mesaj necititde PanainteGabriel » 09 Mai 2011, 09:55

Ca si munca comunistilor de a distruge valorile morale, religioase si sociale are romanilor, asa si studiul la unele facultati ne-ortodoxe, instrainate de Duhul Adevarului nu aduc roada buna si vesnica, ci una ,,diabolica" si trecatoare.Acest lucru il vedem la arhierei, gen Mitropolitul Corneanu, care s-a impartasit la uniati.
Pe cand noi ne impartasim cu Trupul si Sangele Mantuitorului marturisim toata istoria crestina de mantuirea a omului dar totodata de unim cu Insusi Dumnezeu, Corneanu ce marturisire face?Marturiseste indirect ca si la uniati, la ortodocsii renegati, niste lupi imbracati in oaie, care si-au vandut credinta ortodoxa stramoseasca pe niste drepturi, exista mantuirea, exista Hristos in toata profunzimea Sa.
Astfel, trebuie sa ascultam cuvantul Sf.Vasile cel Mare, incat de la oricine si orice sa luam si sa invatam numai lucrurile bune.
Daca acesti teologi/studenti ai facultatilor papistase sau protestante ar fi ancorati in Adevar, s-ar pazi de erezii si devieri de la credinta.Daca ei nu sunt ancorati in Hristos, dracul, tatal minciunii, isi face loc si intra; acest drac este cel teolog, arhiconul, cel mai rau dintre draci.
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)


Înapoi la “Învăţământul teologic ortodox. Şcoli, discipline, profesori şi studenţi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX