Lecţii de liturgică pt mireni

Se vor discuta aspectele pozitive şi negative ale invăţământului teologic ortodox (indiferent de ţară) + probleme ale studenţilor
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Lecţii de liturgică pt mireni

Mesaj necititde protosinghel » 22 Sep 2012, 23:18

Din luna octombrie voi avea săptămânal câte o lecţie de liturgică cu credincioşii din Portugalia (marţi în rusă, joi în română). Sunt şi ei interesaţi de istoria şi interpretarea slujbelor. Am predat doar la nivel de licenţă şi master, iar uneori greu mă adaptez la oamenii simpli care toată ziua lucrează din greu, iar seara nu trebuie nici plictisiţi, dar nici bombardaţi cu informaţii.
Întrebarea mea către utilizatorii fără studii teologice: ce v-ar plăcea vouă să vi se spună din domeniul liturgicii şi la ce nivel? Să le spun să-şi cumpere câte un caiet? Sau să le povestec doar lucruri care pot fi uşor memorate?

Accept propuneri şi de la cei cu studii teologice, dar mă voi apleca mai mult asupra celorlalţi...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Lecţii de liturgică pt mireni

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Sep 2012, 13:14

Mi-ar plăcea ca să nu fim constrânşi unor reguli prestabilite, unor condiţii: pix, caiet etc., ci fiecare să folosească metoda de asimilare care i se potriveşte (poate opta sau nu pentru notiţe).

M-ar interesa originea şi evoluţia slujbelor, pe scurt, cu accentul pus pe evenimentele sau momentele semnificative.

Mă gândesc că mirenii se pot folosii mai mult dacă pot la sfârşit să dea ei înşişi o definiţie liturgicii prin observarea sau regăsirea ei în viaţa lor. Deci, aş vrea ca lecţiile să fie prezentate astfel încât la sfârşitul lor să pot stabili importanţa sau locul pe care îl ocupă liturgica în viaţa mea; să pot stabilii cum aş putea trăi continuu Liturghia, să pot stabilii actualitatea ei. Să ajung la concluzia că ceea ce se petrece în cadrul slujbelor nu sunt nici poveşti, nici cuvinte şi gesturi goale ci ceva mult mai profund.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Lecţii de liturgică pt mireni

Mesaj necititde Cosmina » 28 Sep 2012, 19:24

Structura/partile slujbelor se retin mai usor notate "cu liniuta" si cu definitie pe caiet. Altfel garantat or sa uite si/sau or sa retina doar un amestec confuz de informatii. Chiar si obositi, daca sunt interesati, or sa noteze.
Despre partea mai spirituala, despre "ceva mai profund" nu cred ca-i nevoie de notite, toata lumea retine bine istorisirile despre minunile din timpul slujbelor.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Lecţii de liturgică pt mireni

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Sep 2012, 20:36

Aşa e, cam abstract, răspunsul meu ... e greu de spus ceva când nu ai habar despre.

Mi se pare interesant de aflat şi conştientizat autenticitatea slujbelor şi a sărbătorilor; practic, cred că tot ce ţine de liturgica autentică e sublim, însă trebuie să folosiţi cuvinte simple pentru ca ea să pătrundă în inimile oamenilor.
Eu până nu am auzit un misionar că în Biserică există viaţă din plin şi nu numai actori muţi într-o piesă de teatru frumos organizată, credeam că tot ce ţine de biserică este un subiect tabu. De aceea spun că aş dori să ştiu despre, dar într-un mod care să îi înfăţişeze şi viaţa din ea...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Lecţii de liturgică pt mireni

Mesaj necititde nora » 01 Oct 2012, 21:04

Cred ca important de stiut de noi mirenii este simbolistica gesturilor liturgice, de ce se face un anumit gest de catre preot, ce simbolizeaza si importanta lor. De asemenea legatura lor cu prezenta si simtirea Duhului Sfant. De asemenea si gesturile mirenilor, cand , cum si de ce trebuiesc facute in timpul Sfintei Liturghii.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Lecţii de liturgică pt mireni

Mesaj necititde Alexandru b17 » 30 Oct 2012, 20:31

Parinte, ne-am bucura daca ati publica in volumul pe care il pregatiti o serie de subiecte despre care s-a discutat pe forum...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Lecţii de liturgică pt mireni

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2012, 21:04

Parinte, ne-am bucura daca ati publica in volumul pe care il pregatiti o serie de subiecte despre care s-a discutat pe forum...
O parte vor fi publicate. Dar ce anume aţi dori să găsiţi în el (mai ales dacă puteţi compara cu prima ediţie)?

Nicodim
Mesaje:19
Membru din:13 Mar 2012, 13:03
Confesiune:alta religie
Preocupări:Soccer
Localitate:Paraguay
Contact:

Re: Lecţii de liturgică pt mireni

Mesaj necititde Nicodim » 31 Oct 2012, 00:17

Inteleg ca vreti sa tineti ceva lectii pentru adulti. Din pacate, spre deosebire de catolici la noi nu se face cateheza, prinde fiecare ce poate ori de la slujbe ori de prin carti sau de pe internet. Cam de douazeci de ani copiii au parte de ore de religie si este foarte bine, dar adultii nu au avut parte de asa ceva, asta ca sa nu spun ca dimpotriva. Poti sa ajungi sa Il cunosti pe Dumnezeu si prin carti, dar mult mai bine prin rugaciune. Si liturghia este un manunchi de rugaciuni, este cerul pe pamant.. Asa ca as zice sa ii invatati pe oameni cum sa vina la biserica, cum sa se comporte si semnificatia rugaciunilor ce se fac. Si neaparat trebuie sa existe dialog cu oamenii pentru ca numai din predica nu se va retine prea mult.Vedeti si cui va adresati. Prima lectie?... prin ce se deosebeste Ortodoxia de alte culte. Regret ca nu o sa pot participa si va doresc mult succes!


Înapoi la “Învăţământul teologic ortodox. Şcoli, discipline, profesori şi studenţi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX