Vârsta pentru studii teologice şi hirotonie

Se vor discuta aspectele pozitive şi negative ale invăţământului teologic ortodox (indiferent de ţară) + probleme ale studenţilor
mando2
Mesaje:19
Membru din:05 Iul 2011, 22:27
Confesiune:ortodox
Vârsta pentru studii teologice şi hirotonie

Mesaj necititde mando2 » 04 Iun 2013, 20:39

Buna seara.
Este tarziu daca cineva doreste sa intre la Facultatea de Teologie Pastorala la varsta de 26 ani?
Multumesc mult.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vârsta pentru studii teologice şi hirotonie

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iun 2013, 03:41

E tarziu daca cineva doreste sa intre la Facultatea de Teologie Pastorala la varsta de 26 ani?
Vârsta e foarte potrivită, că poate sunteţi mai copt la minte şi ştiţi ce vreţi. Limite de vârstă nu sunt. Dar alegeţi o facultate serioasă (de genul: Sibiu, Iaşi, Bucureşti, Cluj) şi nu doar o instituţie care să elibereze diplome.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Vârsta pentru studii teologice şi hirotonie

Mesaj necititde porfirie » 18 Oct 2013, 20:07

As vrea sa dau un raspuns general la aceasta intrebare, care este putin subiectiv. Din punctul meu de vedere, acum dupa ce am absolvit Facultatea de Teologie imediat dupa liceu imi dau seama ca nu am fost destul de matur, destul de pregatit, destul de citit, destul de trecut prin viata pentru a incepe la 19 ani această Facultate. Colegii mai mari, care au avut inca o facultate sau cel putin sunt trecuti prin viata au putut absorbi altfel cunostintele. Nu e de mirare ca, in Siria de exemplu, poti face Facultatea de Teologie doar dupa ce ai terminat alta Facultate.
Deci, tineri de toate varstele (sic!), daca aveti posibilitatea sa urmati o Facultate serioasa de Teologie nu va dati in latur.


Înapoi la “Învăţământul teologic ortodox. Şcoli, discipline, profesori şi studenţi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron