teologie-asistenta sociala

Se vor discuta aspectele pozitive şi negative ale invăţământului teologic ortodox (indiferent de ţară) + probleme ale studenţilor
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
teologie-asistenta sociala

Mesaj necititde Andreea2012 » 11 Iun 2013, 15:20

As vrea sa stiu cum este la Facultatea de Teologie Ortodoxa, asistenta sociala.
Ce cursuri se fac? Cate examene se dau intr-un semestru? Se fac limbi straine? Ar fi posibil sa lucrez in timp ce fac facultatea? Cum se da admiterea?Este adevarat ca studentele de la teologie au voie sa poarte doar rochii? Ce medie trebuie sa ai pentru a intra la buget? Care este ultima medie cu care se intra la taxa?

De Universitatea Babes-Bolyai din Cluj ce parere aveti?
Ar mai fi 2 Universitati care m-ar interesa: Universitate Lucian Blaga din Sibiu si Universitatea 1 Decembrie 1918 din Alba. Toate in domeniul Teologie Ortodoxa-Asistenta sociala.

Unii spun ca Univ. Babes-Bolyai este fabrica de diplome. Altii spun ca numai tocilarii ajung acolo. Deci ce sa cred?

PS:Stiu ca mai sunt topicuri pe aceasta tema dar am cautat pe forum dar nu am gasit raspuns la intrebarile mele. Sper ca nu am gresit in aceasta privinta. Doamne ajuta.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Anamariaa
Mesaje:3
Membru din:17 Iun 2013, 10:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:viitoare studenta

teologie-asistenta sociala

Mesaj necititde Anamariaa » 17 Iun 2013, 11:12

Buna ziua! As vrea si eu unele sfauri sau idei... Sunt in pragul bacalaureatului si apoi urmeaza facultatea de Teologie din Iasi, de asta sunt sigura. Daca pana ieri eram sigura ca vreau sa merg la Arta Sacra- Restautare-Conservare, acum s-a ivit si ideea de Asistenta Soaciala... As vrea un sfat pe care din ele sa o aleg.. Astept sfaturi de la Pr ieromonahsi poate si de la fosti absolventi sau chiar studenti..cat mai repede va rog! :x1
"Dragostea si fratia, mult intrec bogatia" Sf Pavel

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: teologie-asistenta sociala

Mesaj necititde Andreea2012 » 17 Iun 2013, 13:03

Buna ziua! As vrea si eu unele sfauri sau idei... Sunt in pragul bacalaureatului si apoi urmeaza facultatea de Teologie din Iasi, de asta sunt sigura. Daca pana ieri eram sigura ca vreau sa merg la Arta Sacra- Restautare-Conservare, acum s-a ivit si ideea de Asistenta Soaciala... As vrea un sfat pe care din ele sa o aleg.. Astept sfaturi de la Pr ieromonahsi poate si de la fosti absolventi sau chiar studenti..cat mai repede va rog! :x1
Cred ca Facultatea de Teologie este ceva minunat. Alege care crezi ca te reprezinta mai bine, ce iti place tie mai mult. Ma bucur pentru tine ca esti hotarata. Nu ca eu nu as fi dar nu stiu ce nu ma lasa sa vorbesc cu duhovnicul......oricum la mine treaba este mai complicata. Succes si astept sa revii sa imi spui unde ai intrat.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Anamariaa
Mesaje:3
Membru din:17 Iun 2013, 10:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:viitoare studenta

Re: teologie-asistenta sociala

Mesaj necititde Anamariaa » 24 Iul 2013, 11:30

astept sa revii sa imi spui unde ai intrat.
Am intrat la Arta Sacra...
"Dragostea si fratia, mult intrec bogatia" Sf Pavel


Înapoi la “Învăţământul teologic ortodox. Şcoli, discipline, profesori şi studenţi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron