Lipsuri in invatamantul teologic

Se vor discuta aspectele pozitive şi negative ale invăţământului teologic ortodox (indiferent de ţară) + probleme ale studenţilor
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Re: Lipsuri in invatamantul teologic

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 26 Oct 2008, 01:18


La noi aici e regim intern.
Sefu, suna fain... Singura chestie ce nu imi convine e faza cu spovedanie saptamanala... De ce asa des ???

Inca ceva intrebari:

1. E voie cu laptopuri ???
2. Este wireless sau macar ceva net prin camere ???
3. E voie sa ai CounterStrike instalat pe calc ???
4. E vreo regula, tre sa iti razi/lasi barba sau plete??? Sau te poti duce cum apuci???
5. E voie sa ai alcool in camera ???
6. Cat costa ???
7. E greu sa faci rost de iesire din curte ??? (binecuvantare)
8. Tre sa participi la toate slujbele ???
9. Cine verifica daca ai iesit din curte ???
10. Se dau si ascultari ???
11. Cati stau in camera ???
12. E mult de invatat ???
13. Cati studenti sunt pe acolo???

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Lipsuri in invatamantul teologic

Mesaj necititde protosinghel » 26 Oct 2008, 17:41

Singura chestie ce nu imi convine e faza cu spovedanie saptamanala... De ce asa des ???

Pentru că aşa e ortodox...
E voie cu laptopuri ???

DA.
Este wireless sau macar ceva net prin camere ???

Nu este, dar fiecare îşi poate cumpărat abonament pe Unite (un fel de Zapp în Moldova). Nu e scump şi e destul de avantajos.
E voie sa ai CounterStrike instalat pe calc ???

NU.
E vreo regula, tre sa iti razi/lasi barba sau plete??? Sau te poti duce cum apuci???

Este regulă. Toţi sunt tunşi scurt şi bărbieriţi. La ore şi slujbe, toţi în tunică sau la costum.
E voie sa ai alcool in camera ???

NU.
Cat costa ???

Cazarea şi masa - aprox. 300 de euro / an.
E greu sa faci rost de iesire din curte ??? (binecuvantare)

Simplu şi uşor, mai ales pt oamenii sinceri şi cuminţi...
Tre sa participi la toate slujbele ???

În duminici şi sărbători - DA, iar în zilele de rând, studenţii sunt programaţi în aşa fel încât să fie o singură dată pe săptămână la slujbe. Pe lângă aceasta, rugăciunile de dimineaţă şi de seară se fac tot în comun, şi tot în biserică.
Cine verifica daca ai iesit din curte ???

Duhul Sfânt. Dar sunt şi oameni plătiţi pt asta...
Se dau si ascultari ???

Ascultări se dau, dar de lucru - NU. Deci studenţii nu lucrează. Elevii de la seminar mai fac câte ceva, de genul: pun şi strâng masa la trapeza şcolii sau spală holurile în cămin.
Cati stau in camera ???

3
E mult de invatat ???
Destul de mult, dar nu-i greu.
Cati studenti sunt pe acolo???
Puţini.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Lipsuri in invatamantul teologic

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 26 Oct 2008, 18:32

Pentru că aşa e ortodox...
Nu imi convine, si la noi nu-i asa, da asta nu inseamna ca nu e bine... :oops:
E voie sa ai CounterStrike instalat pe calc ???

NU.
Imi place cum ati pus cu litere MARI... si cine verifica ???

Este regulă. Toţi sunt tunşi scurt şi bărbieriţi. La ore şi slujbe, toţi în tunică sau la costum.
Tunica ce culoare e??? Neagra ??? De ce scurt si barberit, parca studentii la teologie ii vedeai cu putintica barbuta...
E voie sa ai alcool in camera ???

NU.
Ok...
Cazarea şi masa - aprox. 300 de euro / an.
Eftin si bun
Simplu şi uşor, mai ales pt oamenii sinceri şi cuminţi...
Clar, dupa antecedentele mele pe forum, mai bine nici nu incerc :oops:
Pe lângă aceasta, rugăciunile de dimineaţă şi de seară se fac tot în comun, şi tot în biserică.
Imi place ideea asta, asa sigur nu mai uit sa le zic...
Duhul Sfânt. Dar sunt şi oameni plătiţi pt asta...
Nu de oameni mi-ar fi frica...
Ascultări se dau, dar de lucru - NU.
Scuzati pisoiu, da parca ascultarile insemna sa lucrezi, nu ???
Cati stau in camera ???

3
Si se inteleg??? Aici la faculta au pus cate 2 intr-o camera la temporar (pana gasesc sa ne bage pe toti in camere) si s-au ciomagit, e adevarat ca aici nu au pe Dumnezeu, dar am auzit ca au bagat undeva in ceva camere mari, cate 6-8 intr-una si acolo au ajuns sa nu se inteleaga om cu om, zici ca era babilon...
Destul de mult, dar nu-i greu.
Sigur ???
Cati studenti sunt pe acolo???
Puţini.
Pacat... cu cat mai multi, cu atat mai veseli...

Este scoala de vara ???
E voie sa asculti rock???

michael
Mesaje:8
Membru din:04 Dec 2009, 19:13
Confesiune:ortodox
Localitate:mun. Bălţi

Re: Lipsuri in invatamantul teologic

Mesaj necititde michael » 10 Dec 2009, 19:04

Da... interesante discuţii despre Zăbriceni!
Dar aş vrea să adaug şi eu ceva, referitor la tot ceea ce a fost la Seminar şi Facultate.
În primul rînd ce ţine de Sistemul de învăţămînt: este unul dacă nu chiar perfect, atunci cel mai bun din Moldova. Am avut ocazia să fac studii cîte puţin la mai multe facultăţi din ţară, însă atîrnarea neserioasă a studenţilor, chiar şi a elevilor, aduce foarte multe daune societăţii de azi. Referitor la Zăbriceni, Seminarul a fost cunoscut în raionul Edineţ ca cea mai bună instituţie cu profil liceal, apreciat întotdeauna pentru seriozitatea îndeplinirii obiectivelor şi atîrnării faţă de programul de învăţămînt - cei mai buni profesori, care erau gata permanent să ajute elevii atît cu studiile cît şi cu problemele personale care apăreau la cineva, adică erau nişte firi pline de duh ortodox. Aceeaşi situaţie şi la Facultate, majoritatea profesorilor veneau de foarte departe pentru a împărtăşi toate cunoştinţele lor acumulate de-a lungul anilor şi asta aproape în schimb la nimic. Însă tot ceea ce auzim de la fiecare din profesori, erau lucruri pe care pute-ai să le cauţi sau să le înţelegi ani în şir şi fără succes. Mulţumim lor pentru toate!
Cu educaţia, a cam exagerat, ba chiar foarte, consăteanul şi colegul meu de bancă (timp de 5 ani+colegi la seminar 3 ani) Istratuc Veaceslav, care are cel puţin 7 feţe, deoarece cînd i-am dat întrebarea referitor la ceea ce-a spus - "a negat şi s-a jurat că nu a spus nimic"!În primul rînd Facultatea nu lucra, însă uneori erau RUGAŢI să ajute mănăstirea la vreun lucru de nimic care trebuia de făcut în foarte scump timp - şi repet asta foarte, foarte rar şi atunci veneau doar 4-5 băieţi, care de fapt şi învăţau cel mai bine. Aşa a fost cu FAcultatea, alta e situaţia cu Seminarul: băieţii încă de la admitere ştiau de faptul că vor avea un regim de lucru. Ce cuprinde acest regim? Foarte simplu, orele se terminau la 14.30, la 15 masa, după masă pînă la 17, uneori jumate la 18 cînd era nevoie mai mult, băieţii mergeau la lucru. Lucru nu însemna robie cum a menţionat un coleg mai sus, ci o simlă "implicare" alături de fraţii de mănăstire la trapeză, brutărie şi ordine pe teritoriu, la fel iarna de ajutat la cazangerie şi nici într-un caz lucru la grajd! Şi peste tot era un regim, dar nu era problema în lucru, ci în încăpăţînarea, înrăutăţirea şi nedorinţa de a depune efort a însăşi elevilor. Nu toţi au spus că era o robie la Zăbriceni, ci doar cei care erau la un lucru mai uşor şi stabil, care permite să ai mai mult timp, adică ca de exemplu curăţenia în blocul de studii! Toţi cei care au făcut probleme grave (practicînd beţia, fumatul, distracţii, fuga din cămin, etc), printre care şi persoanele enumerate de părintele, au profitat de toate. Nu vreau să intru în detalii, căci le ştiu pe toate însă vreau să asigur pe cei care au auzit, aud şi vor auzi lucruri urîte despre Şcolile Teologice de la Zăbriceni, să nu creadă cuvintelor, căci faptele dovedesc.
"Patria este biserica noastră vremelnică, după cum Biserica este patria noastră veşnică!"
Lacordaire

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Lipsuri in invatamantul teologic

Mesaj necititde GeorgeChirita » 06 Mai 2012, 20:18

in Romania, trebuie regandit totul. pacat ca nu vad deocamdata nimic in perspectiva, mai ales ca trebuie creeate de la zero structuri noi, ca preotii sa fie pregatiti pentru ce-i asteapta. personal, mi-am ales dupa ani de munca - mai buna, mai rea, mai multa, mai putina - o pozitie marginala, pentru ca cei carora le-am acordat putere asupra-mi mi-au interzis sa plec de tot. sa dea Dumnezeu sa se urneasca ceva zilele acestea in Athos, cat de cat.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Lipsuri in invatamantul teologic

Mesaj necititde protosinghel » 06 Mai 2012, 20:50

Nu se va schimba nimic. Cei care sunt acum în Athos nu pot schimba foarte mult (ştiu ce zic, că am şi programul lor). E vorba de un sistem care implică întreaga Românie, atât Biserica, cât şi Ministerul Educaţiei.

nicolae claudiu
Mesaje:37
Membru din:27 Feb 2010, 12:43
Confesiune:ortodox

Re: Lipsuri in invatamantul teologic

Mesaj necititde nicolae claudiu » 13 Mai 2012, 19:23

Dar ce se intampla acum in Sfantul Munte? Ne puteti spune si noua?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Lipsuri in invatamantul teologic

Mesaj necititde protosinghel » 14 Mai 2012, 10:00

Dar ce se intampla acum in Sfantul Munte? Ne puteti spune si noua?
ÎPS Teofan a fost în Athos pe câteva zile cu toţi directorii de Seminare din Arhiepiscopia Iaşilor. Sper că a fost "o călătorie" frumoasă...


Înapoi la “Învăţământul teologic ortodox. Şcoli, discipline, profesori şi studenţi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron