A invata sau nu la o institutie teologica ?

Se vor discuta aspectele pozitive şi negative ale invăţământului teologic ortodox (indiferent de ţară) + probleme ale studenţilor
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde maria_andreea » 08 Iul 2008, 10:18

Sunt socata de ceea ce am citit la categoria "certuri" din recycle bin.
Acum am si o intrebare la care vreau sa-mi raspunda sincer cei care au trecut prin invatamantul teologic: Mai are rost sa urmez o facultate de teologie sociala pt a deveni asistent social sau sa-mi vad de treaba si sa ma las in voia Domnului care poate ma va ajuta sa colaborez cu asociatii caritabile fara o diploma in mana ?

Va multumesc, pt un eventual raspuns!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 08 Iul 2008, 11:27

Daca vrei sa devii avocat trebuie sa urmezi dreptul. Pentru a deveni teolog nu trebuie sa faci facultatea de teologie. La teologie inveti despre Dumnezeu din toate aspectele (dogmatic, istoric, social, politic), dar poti sa te si trezesti la sfarsit cu o diploma fara sa te chinui prea mult, ca la orice alta facultate. Este foarte important gandul care te indeamna spre teologie! Sfat iti poate da florina (caci ea e fata).
Pentru a-ti raspunde la intrebare, spun ca poti invata in orice institutie, conteaza doar dorinta de a invata si nu aceea de a avea o diploma!
PS: daca discutia e aruncata la cosul de gunoi (recycle bin), crezi ca ar fi trebuit sa "cauti prin gunoi"?

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 08 Iul 2008, 14:05

Sunt socata de ceea ce am citit la categoria "certuri" din recycle bin.
Nu cred ca ar trebui sa te socheze, ca nici nu au pomenit de morti, genitale sau parinti cu boli venerice. Ce am vazut la recycle la voi, pe vechiul meu forum se numeau discutii putin mai inflacarate...

Cat despre faculta, io nu stiu da cred ca orice pentru Dumnezeu e bine primit... cred...

Semnat,

Pisoi

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde Florina » 08 Iul 2008, 20:58

Doamne ajuta!

Eu am facut Teologia la Litere si cred ca si a o mia oara tot asta as face. In primul rand pentru atmosfera de familie de acolo.

Dar Teologia o recomand NUMAI celor care au duhovnici buni si neecumenisti. Pentru ca mai toti profii sunt super ecu si trebuie sa fii bine intarit pe scrierile Sfintilor Parinti ca sa nu iei idei din doctoratele celor care le-au facut pe la catolici sau protestanti... Oricum, daca poti discuta cu duhovnicul chestii de credinta in care nu esti lamurit(a), e totul ok.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 08 Iul 2008, 21:01

Pentru ca mai toti profii sunt super ecu
Da de ce is asa ???

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde Florina » 08 Iul 2008, 21:04

Nu stiu... ori spalare de creiere, ori ca asa le-a zis sefu (nu Sefu! :D ), ori ca-s asa naivi incat cred si ei ca e bun ecumenismul...

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde Pr Constantin » 09 Iul 2008, 11:34

E bine... si iar, nu e bine! :) (Tu ai inventat colacul.)

Daca simti ca "trebuie" du-te si te inscrie. Sa nu ai asteptari foarte mari si vei beneficia de multe binecuvantari.
Daca o sa ai "asteptari" mari o sa stai trista to timpul.

Vorba Prea Fericitului Teoctist (vrednic de pomenire) catre cativa studenti de pe gardul facultatii (parafrazez, discutie reala):
" - Ce vreti voi? Sunteti suparati? Ce aveti probleme la scoala? Vi s-au inecat corabiile?
Au doara nu stiti ca la Facultatea de Teologie nu e cum vrea omul ci cum vrea Domnul?
N-ati inteles inca? Ce daca te indreptatesti? Daca nu vrea, nu vrea!"

Eu zic ca ti-ar prinde bine... mai ales ca o sa fie a doua facultate.
Din perspectiva "a doua" e perfect.

Sibiul are facultate teologica de renume (zic unii ca prima pe tara).

O sa vezi ca daca sti sa te "asezi la locul tau" in facultate vei vedea lucruri marete.

Inscrie-te (parerea mea).
Curaj!
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde maria_andreea » 09 Iul 2008, 11:41

Stiam eu ca aici este o familie :D .

Va multumesc din suflet tuturor pt raspunsuri.
Desi mai sunt 2 ani pana atunci (nu ma simt in stare sa urmez 2 facultati deodata) sper ca dorinta mea cu ajutorul Lui Dumnezeu sa devina realitate in viitor.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

mihailoss
Mesaje:46
Membru din:01 Apr 2008, 20:38
Confesiune:ortodox
Localitate:Prahova

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde mihailoss » 29 Iul 2008, 18:09



Dar Teologia o recomand NUMAI celor care au duhovnici buni si neecumenisti.
:lol: :lol: :lol: Hai ca despre criteriul asta n-am mai auzit!! Eu cred ca teologia ar trebui sa o faca cei care au vocatie si cred ca asta ar trebui sa fie singurul criteriu dupa care iti poti alege orice facultate. Chestia cu ecumenismul cred ca e f relativa..in primul rand ecumenismul e f bun, insa numai cel inteles asa cum trebuie. De exemplu la mine la facultate am profesori ecumenisti, dar nu din aia extremisti si exagerati. Nu mi se pare un rau in asta. Pana si Inaltul Nifon, care are indeletniciri incredintate de genul asta, nu mi s-a parut exagerat.

Eu as da un sfat smerit surorii noastre si i-as spune sa urmeze facultatea care ii place cel mai mult. Daca te specializezi profesional intr-un domeniu care iti place nici nu o sa stii cat de frumoase or sa ti se para sesiunile pline de examene, cat de usor inveti, cate rezultate bune o sa ai, etc etc.Daca asistenta sociala te implineste si te desavarseste ca persoana, atunci asistenta sociala sa fie. Amin! :)
"Sa stam bine, sa stam cu frica, sa luam aminte.."

dyanaciobanu
Mesaje:9
Membru din:27 Mai 2009, 01:22
Confesiune:ortodox

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde dyanaciobanu » 27 Mai 2009, 13:26

Eu am fcaut Liceul la Agapia Seminarul Teologic si am terminat cu facultatea de teologie la Iasi sectia Patrimoniu Cultural din pacate nu pot profesa in meseria
mea pentru ca pe atunci sectia patrimoniu nu era acreditata dar pictez icoane in timpul liber . Acum sunt profesoara de religie si daca ar fi tot Teologie as face ...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 01 Iun 2009, 23:09


:lol: :lol: :lol: Hai ca despre criteriul asta n-am mai auzit!! Eu cred ca teologia ar trebui sa o faca cei care au vocatie si cred ca asta ar trebui sa fie singurul criteriu dupa care iti poti alege orice facultate.
Serios intreb, cum stii daca ai vocatie ?

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde Administrator3 » 04 Iun 2009, 20:10

...cum stii daca ai vocatie ?
Nu stii!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: A invata sau nu la o institutie teologica ?

Mesaj necititde Florina » 01 Dec 2010, 22:51

Buna intrebare, ce e vocatia? Vocatia cred ca e chemarea adresata tuturor, pe care doar unii o aud. Cred ca este placerea de a face ceva in mod firesc. Cred ca este normalitatea pentru o persoana. Vocatia este precum respiratia: nu te poti impiedica pentru ca, daca te opresti din respirat, te sufoci. Este libertatea de a fi tu insuti. A urma vocatia inseamna a iubi ceea ce faci.


Înapoi la “Învăţământul teologic ortodox. Şcoli, discipline, profesori şi studenţi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron