Transferul la un liceu teologic

Se vor discuta aspectele pozitive şi negative ale invăţământului teologic ortodox (indiferent de ţară) + probleme ale studenţilor
geta
Mesaje:2
Membru din:12 Iun 2009, 10:27
Confesiune:ortodox
Transferul la un liceu teologic

Mesaj necititde geta » 12 Iun 2009, 13:03

Buna ziua,
Sunt mama unui baiat care vrea sa urmeze teologia, mai exact vrea sa urmeze incepand cu clasa a XIa , si as dori sa ma ajutati cu mai multe lamuriri in legatura cu inscrierea , ce materii invata incepand cu clasa a XIa,care sunt regulile, ce poate sa profeseze dupa cele 12 clase de liceu, etc.
Noi locuim langa Bucuresti ,care ar fi cel mai apropiat liceu de teologie?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: despre licee

Mesaj necititde protosinghel » 12 Iun 2009, 13:30

Cred că trebuie să vă interesaţi la Seminarul Teologic din Bucureşti, de pe lânga Mănăstirea "Radu Vodă" sau cel puţin să intraţi pe pagina electronică a acestui Seminar. Băiatul va avea de dat ceva diferenţe. După clasa a 12-a poate merge la Facultatea de Teologie sau poate activa în calitate de cântăreţ bisericesc.

geta
Mesaje:2
Membru din:12 Iun 2009, 10:27
Confesiune:ortodox

Re: Transferul la un liceu teologic

Mesaj necititde geta » 12 Iun 2009, 13:41

Imi cer scuze din cauza emotiilor am scris clasa a XI in loc de clasa a 9, el este inca la scoala generala ,si daca stam aproape de liceu este neaparat nevoie sa stea la internat.
Va multumesc si imi cer inca o data mii de scuze.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Transferul la un liceu teologic

Mesaj necititde protosinghel » 12 Iun 2009, 14:10

Nu e nici o problemă. O să vă obişnuiţi. Sperăm că aţi intrat pe forumul nostru nu doar pt această întrebare.
Deci dacă merge la Seminar de la început, va fi totul ok. Aveţi acolo pagina cu admiterea 2009.

Avatar utilizator
Aurelian
Mesaje:6
Membru din:21 Mai 2011, 22:37
Confesiune:ortodox

Re: Transferul la un liceu teologic

Mesaj necititde Aurelian » 26 Mai 2011, 21:55

Cel mai bine este ca un elev sa inceapa la teologie din clasa a IX-a. Incepand cu primul an de studiu se acumuleaza multe informatii, la mai multe materii pe care nu le poate recupera transferandu-se din a X-a , a XI-a. (Tipic, Dogmatica, Studiul Vechiului Testament, Studiul Noului Testament, Muzica Psaltica.)


Înapoi la “Învăţământul teologic ortodox. Şcoli, discipline, profesori şi studenţi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX