Cei din jurul meu sunt departe de modelul crestinesc de vietuire

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox
Cei din jurul meu sunt departe de modelul crestinesc de vietuire

Mesaj necititde ellena » 05 Sep 2009, 10:30

Familia mea refuza sa traiascaintr-adevar crestineste.Nu participa la Sf.Liturghie, nimeni nu tine post, nu se roaga etc.Ba ma critica pe mine, cand ma vad ca fac toate astea.Si nu stiu ce s-ar putea face in asa situatie.
Ultima oară modificat 06 Sep 2015, 16:30 de către ellena, modificat 1 dată în total.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde protosinghel » 05 Sep 2009, 11:44

Atitudinea ei e cauzată nu de comportamentul clericilor, ci de indiferenţa şi împietrirea ei duhovnicească. Restul sunt doar PRETEXTE, pe care oamenii le invocă fără măcar să se gândească că ei sunt mai răi decât cei mai răi preoţi. Iat aici mai e o diferenţă importantă: preoţii, cât de cât, se roagă pt păcatele lor, iar oamenii rămân doar cu judecata şi fără pocăinţă.
Iar acum la subiect:
Cred că în primul rând trebuie să te rogi cu lacrimi pt luminarea minţii ei şi trezirea conştiinţei.
Apoi ar fi bine să asculte diferite conferinţe duhovniceşti sau să citească ceva, poate chiar încă ne umblând la Biserică. Aceastea trebuie alese bine, ca să nu vină dintr-o dată cu interdicţii şi intimidări, ci cu un mesaj pozitiv, care să-i dea omului pace şi bucurie în suflet. Nu-i cere să postească şi să meargă la Biserică, ci mai întâi să nu judece, să fie împăcată cu toţi, să se roage cât de puţin acasă, în cămăruţa ei, aşa cum poate. Asta o va descătuşa... Îşi va da singură seama că ceea ce face ea acasă nu e suficient.
Tu când vii de la Biserică, trebuie să vii foarte bucuroasă, fericită şi plină de viaţă, nu posomorâtă şi tot timpul îmbrăcată în negru şi cu fusta până-n pământ. Asta respinge pe orice om care vrea să găsească în Hristos alinare şi nu o împovărare mai mare.
E bine, să vorbeşti cu vreo prietenă de-a ei sau o altă persoană cu care vorbeşte mai des, şi dacă aia-i credincioasă, să o mai îndemne. Uneori îndemnul străinilor are efect mai mare...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Sep 2009, 21:27

Ai primit sfaturi bune de la Protosinghel, eu vroiam doar sa mai adaug ca nu esti singura in situatia asta si ca ajutor in problema aceasta am primit de la un calugar din zona sibiului sa citesc acatistul Duhului Sfant miercure si vinerea.

De asemenea asa cum ti sa spus haina neagra si fata posomorata o poate sminti usor nu numai pe mama ta ci si pe altii apropiati: vecini, rude etc, iar daca tu nu esti bine inradacinata in credinta comentariile lor incet incet te vor prabusii. Ca sa te convingi de veselia, buna dispozitie, ingaduinta care caracterizeaza un crestin iti recomand cartea de predici "Daruind vei dobandi" a parintelui monah fost vietuitor al manastirii "Sf. Ana" din Rohia, Nicolae Steindhardt.

Asa cum mi sa spus si mie iti spun si eu tie roaga-L pe Dumnezeu sa-ti dea puterea, taria, intelepciunea necesara aducerii pe calea credintei a familiei tale daca ai primit de la El acest mare dar, al propovaduirii in mica ta familie. Si niciodata sa nu ti se para ca duci singura crucea, lasa-L pe Dumnezeu sa lucreze prin tine, sa te ajute sa duci crucea asa cum si El a fost ajutat de cirean: tu roaga-te si mai staruitor si mai sincer in continuare nu numai pentru ei ci si pentru tine deopotriva si pentru ceilalti, posteste mergi la Biserica si straduieste-te in fiecare zi sa fi mai buna si atunci singuri cei din jur vor veni sa te intrebe care e "reteta succesului" ca tot e la moda formula asta...curaj!!!

Dumnezeu sa-ti ajute!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde ellena » 30 Apr 2010, 22:33

In ultimul timp ma simt vinovata,deoarece nu doar parintii mei gresesc fata de mine si fata de familia mea.Ci din cauza comportamentelor lor gresite,ajung sa gresesc si eu.Ma enervez si uneori le vorbesc folosind un ton si cuvinte nepotrivite pentru un copil fata de parintii sai.Mereu imi spun ca data viitoare cand vor incerca sa provoace vreo discutie,ma voi purta in asa fel ca si cum Dumnezeu ar fi langa noi.Adica sa ma abtin de la critici si jigniri.Insa nu stiu cum se face ca ma trezesc pana la urma tarata in discutii,in care ne improscam cu noroi unul pe celalat.Imi e si rusine sa mai merg la duhovnicul meu sa ii spun iar ca fac mereu aceleasi greseli.Cum sa obtin o stapanire mai mare de sine si sa nu mai bag in seama greselile lor? Stiu ca trebuie sa ii respect asa cum sunt,insa imi e foarte greu sa tolerez betiile tatalui meu si cuvintele urate si nervii mamei.Cum sa pot respecta pe cineva care bea,injura,blesteama etc?Adica,nu inteleg cum vine respectul asta?Sa ma fac ca nu vad nimic?Nu ar insemna atunci ca ii menajez in loc sa incerc sa ii trezesc in ceasul al doisprezecelea?Nu s-au mai spovedit niciunul din tinerete.Pe mama am reusit sa o conving sa se spovedeasca,dar cu tata nu reusesc.Dar lucrurile merg rau.Nu numai ca nu ii pot ajuta pe ei,dar de multe ori ajung sa gresesc si eu din cauza lor. :(
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde hodor cristiuc » 09 Iun 2010, 22:42

Este greu sa te faci ascultat,in familie,in societate, atunci cand faptele noastre nu sunt la nivelul intelegerii lor.
Un om,avand sora si tata, care nu tin legatura cu Biserica,insa asteapta ca ceilalti sa fie buni,cum e bine sa-i ajutam?
Milostenie pt.cei in nevoi,nu sunt de acord sa faca,pt.ca se gandesc ce vor manca sau ce vor imbraca maine,ajungand
sa dea sfat si altora ca nu e bine sa faci milostenie cand ai bani putini.
Ce ajutor putem sa dam celor ce sunt plecati de la voia lui Dumnezeu(,ce sfat,indrumare,incurajare)?

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde danadoina » 10 Iun 2010, 01:12

.......dar de multe ori ajung sa gresesc si eu din cauza lor. :(
Adam nu a gresit din cauza Evei si nici Eva din cauza sarpelui, la fel nici noi nu gresim din cauza altora ci doar din cauza ...noastra, lupta noastra nu e cu aproapele,oricat ar gresi acela ci cu noi insine...- cam asta e teoria ;) si cam in sensul asta trebuie sa sapam ...Sa te acopere Maica Domnului !

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde Pr Haralambie » 10 Iun 2010, 09:55

Este greu sa te faci ascultat,in familie,in societate, atunci cand faptele noastre nu sunt la nivelul intelegerii lor.
Un om,avand sora si tata, care nu tin legatura cu Biserica,insa asteapta ca ceilalti sa fie buni,cum e bine sa-i ajutam?
Milostenie pt.cei in nevoi,nu sunt de acord sa faca,pt.ca se gandesc ce vor manca sau ce vor imbraca maine,ajungand
sa dea sfat si altora ca nu e bine sa faci milostenie cand ai bani putini.
Ce ajutor putem sa dam celor ce sunt plecati de la voia lui Dumnezeu(,ce sfat,indrumare,incurajare)?
Sa-i rabzi asa cum sunt si sa te rogi pt ei, fiind un model (exemplu) in fapta, fara a fi cicalitor.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 19:14 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde ellena » 10 Iun 2010, 17:28

Este greu sa te faci ascultat,in familie,in societate, atunci cand faptele noastre nu sunt la nivelul intelegerii lor.
Un om,avand sora si tata, care nu tin legatura cu Biserica,insa asteapta ca ceilalti sa fie buni,cum e bine sa-i ajutam?
Milostenie pt.cei in nevoi,nu sunt de acord sa faca,pt.ca se gandesc ce vor manca sau ce vor imbraca maine,ajungand
sa dea sfat si altora ca nu e bine sa faci milostenie cand ai bani putini.
Ce ajutor putem sa dam celor ce sunt plecati de la voia lui Dumnezeu(,ce sfat,indrumare,incurajare)?
sa-i rabzi asa cum sint si sa te rogi pt ei,fiind un model (exemplu) in fapta,fara a fi cicalitor.
Painte,cum pot sa nu fiu cicalitoare cand il vad pe tata ca se sinucide?Si pe mama ca nu are nici un pic de mila de el?Tata e bolnav si bea si fumeaza in fiecare zi,dar in fiecare zi.A ajuns sa cada pe strada si sa umble in sosete.Rudele din partea mamei il invinuiesc pe tata,cele din partea tatalui pe mama.Cand credeam ca suntem pe calea cea buna ,s-a naruit totul.Tata s-a spovedit de curand,insa pare ca vrea sa moara.In loc sa se ingrijeasca de el si de sufletul lui,a luat cu repeziciune pe panta inversa.Asa nu stiu daca o mai duce o luna.Daca imi vad de treaba mea,fara a fi cicalitoare,cand nu vor mai fi ei,voi avea mustrari groaznice de constiinta ca nu am facut nimic pentru ei si pentru sufletul lor si ca m-am purtat indiferent.E drept ca in incercarea de a ii face sa vada ca nu e bine ce fac,cad de multe ori eu:ajung sa ma enervez si sa ii jignesc,desi stiu ca nu bine.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde hodor cristiuc » 10 Iun 2010, 20:08

STIMATA ELENA.
IISUS spune in Cartea Sfanta(nu stiu unde exact) ca cel ce va rabda pana la sfarsit se va mantui si mai spune ca :''in lume necazuri ve-ti avea,indrazniti,Eu am biruit lumea".Aceste sfinte vorbe este bine sa le luam in seama,insa nu se pot aplica decat in situatia in care ai facut si ce ti-a stat in putinta la un moment dat sau intr- o perioda ,din viata.Astfel,poti sa te rogi,sa ceri sfat de la oameni cu pricepere,incepand cu duhovnicul,sa cauti sa faci binele,ajutand chiar si pe dusman ,
daca simti ca i-ti cere ajutorul din suflet.Fa-te prieten cu Dumnezeu ,cauta pe cat posibil sa-l cinstesti prin faptele tale
si daca vei crede fara pic de indoiala,vei fi ajutata ,chiar si cand te astepti mai putin.
A doua incurajare e sa iubesti pe toti oamenii(chiar daca nu doresti sa ai tangenta cu f.multi),important e sa nu-i
judeci de pacatele lor,sa ai ganduri bune asupra oricui,iertand pe cei considerati vinovati si rugandu-te si pt.toti.
NU putem fi iubiti, nici de Dumnezeu si nici de semenii nostri daca nu traim cu dragoste in gandul si inima noastra.
Vrei sa fii inteleasa,intelege sau cauta cel putin sa intelegi si tu la randul tau,pt, ca, cu ce mana dai cu aceea primesti.
DAI dragoste,primesti dragoste,; vrei sa fii iertata,iarta...
A intelege ca toti oamenii de pe pamant,sunt pacatosi,adica fiecare are slabiciunile si ispitele lui e un dar dat pt. noi,
de la Bunul Dumnezeu.Greseli,patimi,apar mereu,insa important e a cauta sprijin(daca nu putem altfel),pt.starpirea lor.
NU exista om fara nici o grija ,sau o greutate(care poate fi uneori mica,uneori mare),asa incat si eu am cerut parerea
mai sus.DUMNEZEU SA NE AJUTE PE TOTI.
Sa nu uitam niciodata de a 5-a porunca:cinsteste pe parinti,ca bine sa-ti fie tie si multi ani sa traiesti pe pamant.
In noroc, sa nu credem,a fost un demon ce a ucis mii de suflete;e idol inteles gresit al zilelor noastre.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde Pr Haralambie » 10 Iun 2010, 21:09

Este greu sa te faci ascultat,in familie,in societate, atunci cand faptele noastre nu sunt la nivelul intelegerii lor.
Un om,avand sora si tata, care nu tin legatura cu Biserica,insa asteapta ca ceilalti sa fie buni,cum e bine sa-i ajutam?
Milostenie pt.cei in nevoi,nu sunt de acord sa faca,pt.ca se gandesc ce vor manca sau ce vor imbraca maine,ajungand
sa dea sfat si altora ca nu e bine sa faci milostenie cand ai bani putini.
Ce ajutor putem sa dam celor ce sunt plecati de la voia lui Dumnezeu(,ce sfat,indrumare,incurajare)?
Sa-i rabzi asa cum sint si sa te rogi pt ei, fiind un model (exemplu) in fapta, fara a fi cicalitor.
Painte, cum pot sa nu fiu cicalitoare cand il vad pe tata ca se sinucide? Si pe mama ca nu are nici un pic de mila de el? Tata e bolnav si bea si fumeaza in fiecare zi,dar in fiecare zi.A ajuns sa cada pe strada si sa umble in sosete.Rudele din partea mamei il invinuiesc pe tata,cele din partea tatalui pe mama.Cand credeam ca suntem pe calea cea buna ,s-a naruit totul.Tata s-a spovedit de curand,insa pare ca vrea sa moara.In loc sa se ingrijeasca de el si de sufletul lui,a luat cu repeziciune pe panta inversa.Asa nu stiu daca o mai duce o luna.Daca imi vad de treaba mea,fara a fi cicalitoare,cand nu vor mai fi ei,voi avea mustrari groaznice de constiinta ca nu am facut nimic pentru ei si pentru sufletul lor si ca m-am purtat indiferent.E drept ca in incercarea de a ii face sa vada ca nu e bine ce fac,cad de multe ori eu:ajung sa ma enervez si sa ii jignesc,desi stiu ca nu bine.
Draga mea, eu n-am spus ca trebuie sa stai nepasator, decit doar sa nu se exagereze in anumite situatii, daca sti ca poti cu cuvintul sa schimbi ceva ,foarte bine foloseste-te de el.
Dar sa nu uitam ca, cuvintul nu-i singura noastra arma, exemplu practic nu-i cu nimic mai prejos, insa mai mult decit acestea este rugaciunea, o rugaciune intinsa spusa din adincul sufletului poate mai mult decit zeci de mi de cuvinte, pt ca noi nu ne punem increderea in noi ci in Dumnezeu.
Insa lucrul acesta ,paradoxal, il ignora cei mai multi, cunosc multe cazuri in care cei care sunt extrem de moralisti (cicalitori)sunt tocmai deasa pricina a scandalului din casa lor, motiv pt care unii au capatat repulsie de biserica si toate cele sfinte .
Pe linga acestea, in casatorie si societate (intre colegi)in general , a te interpune mereu in postura de invatator, se intăreste o parere ''buna de sine '' in comparatie cu cel pe care il inveti, iar aceasta parere de sine rezulta din necunoasterea de sine si este un prilej de mindrie.
De ce spun toate astea? Pt ca nu li se cere celor care sunt de aceiasi tagma sa se ridice unii impotriva altora ca invatatori, vedem si prin unele biserici tot felul de babe care paca n-au altceva de facut decit cind intra unii tineri sau cei mai putin nestiutori ,ii coplesesc cu tot felul de reguli incit iti vine mai degraba sa pleci decit sa stai.
Desigur in situatia descrisa cred ca trebuie sa te implici in toate felurile , uneori daca foloseste trebuie s-o faci pe-a nebunul, tipind si urlind, trebuie folosita si minia ,pt ca astfel facind o sa inteleaga ca e grav, nu-i pacat, dar trebuie si rabdare si multa rugaciune si mult tact si iubire, mingiere, toate la timpul lor.
Situatiile sunt foarte diferite de la om la om si caatare si sfaturile ,eu sfatul l-am dat tinind cont de situatia descrisa de hodor cristiuc , comparati-o cu a d-stra si vedetii diferenta.
Ultima oară modificat 31 Mar 2011, 19:26 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde hodor cristiuc » 10 Iun 2010, 21:46

Eu,cel putin astept sa fiu sfatuit de ori ce fel de persoane bune,indiferent ca sunt doctori,preoti,casnici,postasi,s.a.
Eu cern dupa mintiuca mea ce cred ca i-mi face bine,si stiu ca intaietate are parintele duhovnic,apoi nasii ,parinti,
dascali,etc.Ca mare pacatos nu e bine sa dau sfaturi.(recomanda si Cuv.isaia). IERTARE.
Ultima oară modificat 11 Iun 2010, 22:12 de către hodor cristiuc, modificat 1 dată în total.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde danadoina » 11 Iun 2010, 14:53

pentru cine are nevoie:
...Tata e bolnav si bea ...

Acatistul Maicii Domnului "Potirul nesecat"
http://www.centrulsfnicolae.mmb.ro/arti ... tistul.pdf
cu drag

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde ellena » 12 Iun 2010, 21:39

pentru cine are nevoie:
...Tata e bolnav si bea ...

Acatistul Maicii Domnului "Potirul nesecat"
http://www.centrulsfnicolae.mmb.ro/arti ... tistul.pdf
cu drag
Nu se poate accesa aceasta pagina.
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: mama mea e departe de a-si trai viata in mod crestineste

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Iun 2010, 15:10

Acatistul.pdf
(103.62KiB)Descărcat de 652 ori
Acesta e acatistul la care se facea referire. Doamne ajută!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 31 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron