Despre mantuire

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox
Despre mantuire

Mesaj necititde ellena » 01 Oct 2009, 23:53

Ce poate face un crestin pentru a se mantui?Cum poate ajuta la mantuirea familiei sale?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Despre mantuire

Mesaj necititde Administrator3 » 03 Oct 2009, 18:21

Ce poate face un crestin pentru a se mantui?
25. Şi iată, un învăţător de lege s-a ridicat, ispitindu-L şi zicând: Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citeşti?
27. Iar el, răspunzând, a zis: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta şi din tot sufletul tău şi din toată puterea ta şi din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
28. Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta şi vei trăi.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Despre mantuire

Mesaj necititde ellena » 04 Oct 2009, 09:05

Si la mantuirea celor din jur poate contribui prin propriul exemplu,nu?Altceva nu stiu daca ar mai avea de facut?Sau ar mai avea?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Despre RAI

Mesaj necititde ccristi » 05 Oct 2009, 15:44

Va rog sa spuneti ce inseamna rai,ce inseamna iad?
Cum se simte sufletul in Rai si in iad?
Imparatia cerurilor e totuna cu rai-ul?
Raiul de acum este totuna cu raiul in care era Adam si Eva?
Toti paminteni il vor vedea pe Hristos sau pe D-zeu vreodata?

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Despre mantuire

Mesaj necititde IEREU » 22 Iul 2010, 19:01

Si la mantuirea celor din jur poate contribui prin propriul exemplu,nu?Altceva nu stiu daca ar mai avea de facut?Sau ar mai avea?
O pilda. Odata s-au casatorit o tanara credincioasa cu un tanar putin credincios. Inainte de casatorie, tanara isi indemna iubitul sa frecventeze si el biserica, dar el i-a zis:
-Te rog frumos sa nu ma chinuesti, ca nu rezist la slujbele lungi si sa nu ma mai cicalesti cu acest subiect despre Dumnezeu. Suparata fata i-a zis:
-Bine, nu-ti voi mai vorbi niciodata despre Dumnezeu, pana cand ma vei ruga tu mult... Dupa un scurt timp de casnicie, sotul o intreba:
-Chiar nu vrei sa-mi vorbesti nimic despre Dumnezeu? Spune-mi te rog ceva ca nu mai rezist. Vreau sa cred si eu ca tine...
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Despre mantuire

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Iul 2010, 22:31

Dupa un scurt timp de casnicie soţul îi spune soţiei vreau sa cred si eu ca tine
Dacă cei care postesc nu sunt trişti, dacă le acceptă pe toate, fără să le dispreţuiască şi alege doar ceea ce îi este de folos, dacă renunţă la iubirea de sine care îl întristează de cele mi mult ori, creştinul ar fi creştin şi mulţi "păgâni" ar spune ca în primele veacuri la imaginea bravilor mucenici: vreu şi eu să fiu creştin căci uite ce frumos este. "Până când Doamne îi suporţi pe fariseii care cu buzele te cinstesc, dar cu inima sunt departe de Tine ?" :)

Acum întreb şi eu tot pt mântuire: când ne este permis să ne întristăm ? Oare chiar ne este permis să ne întristăm !?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Despre mantuire

Mesaj necititde Pr Haralambie » 23 Iul 2010, 00:12

Acum întreb şi eu tot pt mântuire: când ne este permis să ne întristăm ? Oare chiar ne este permis să ne întristăm !?
Eu cred ca atunci cind facem pacat este permis sa ne intristam dar cu masura.
Cu mult respect.

OLGA

Re: Despre mantuire

Mesaj necititde OLGA » 29 Oct 2011, 14:39

Acum întreb şi eu tot pt mântuire: când ne este permis să ne întristăm ? Oare chiar ne este permis să ne întristăm !?
Eu cred ca atunci cind facem pacat este permis sa ne intristam dar cu masura.
Ar fi bine să înţelegem că totul ne este permis, dar nu şi de folos.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX