De ce canonizam sfintii?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Denis
Mesaje:2
Membru din:23 Iun 2011, 16:24
Confesiune:ortodox
Re: De ce canonizam sfintii?

Mesaj necititde Denis » 26 Iun 2011, 19:19

Am si eu o nedumerire de ceva timp in legatura cu aceasta tema.
In special mi-am pus intrebarea in legatura cu Constantin Cel Mare si canonizarea acestuia. Chiar daca s-a botezat cu putin timp inainte de moarte si toate pacatele i-au fost iertate, inclinatia spre pacat a ramas.Era prin urmare inca patimas. Acum chiar nu inteleg cum si pentru ce a fost canonizat?? Nu neglijez nicdecum contributia sa enorma pentru viata Bisericii,dar oare a atins el intr-adevar un nivel inalt de sfintenie in viata sa?? Oare s-a produs despatimirea?? Stie cineva care sunt canoanele sau conditiile dupa care se decide canonizarea unui sfint?? Si in final nu prea pot acum defini ce inseamna sfintenia in sine??
*Multumesc anticipat!
Ultima oară modificat 27 Iun 2011, 17:52 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am pus spaţii între propoziţii

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce canonizam sfintii?

Mesaj necititde protosinghel » 27 Iun 2011, 17:56

mi-am pus intrebarea in legatura cu Constantin Cel Mare si canonizarea acestuia
Acest subiect se discută şi AICI.
Apropo, Constantin cel Mare nu a fost canonizat formal, aşa cum se face acum, ci era considerat ca SFÂNT cu mult înainte de a apărea obiceiul canonizării.
Până la urmă, orice canonizare nu înseamnă că Biserica îl face sfânt pe cineva care nu este, ci îl recunoaşte şi-l propune ca model (canon = normă, etalon) pentru creştini pe cel care în conştiiţa Bisericii deja este sfânt.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 48 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron