icoane facatoare de minuni

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
ionelel
Mesaje:11
Membru din:16 Oct 2009, 19:27
Confesiune:ortodox
Localitate:Chişinău
icoane facatoare de minuni

Mesaj necititde ionelel » 19 Oct 2009, 23:31

In Biserica crestin-ortodoxa din RM in ultimul timp avem de a face cu un fenomen nou, instituit, dupa cum se pare, de preotul de la Gratiesti, Chisinau, Victor Plesca in strinsa colaborare cu mitropolia Moldovei (aceasta primeste "dole"="impozit pe venit") - aducerea unor icoane zise "facatoare de minuni" (mai bine ziceau "facatoare de bani") pentru inchinare crestinilor. Aceastea, cica, dezleaga cununii, etc, etc, ...., prostii si prostioare spuse in posturile publicitare (de, ma rog, oamenii au facut si ore de marketing, deci, pot realiza si bussines-plan). Oameni buni, spune-ti ceva la acest subiect. Chiar s-a transformat crestinismul in apa chioara?
Cu respect, pr. Andrei Rusu

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: icoane facatoare de minuni

Mesaj necititde protosinghel » 22 Oct 2009, 11:49

Nici nu ai ce comenta aici. Totul este clar... Eu aș fixa niște principii.
1. Toate icoanele sunt ”făcătoare de minuni” și nu trebuie de speculat cu acest aspect.
2. Aducerea de icoane și moaște nu trebuie să fie singura activitate a Bisericii, așa cum se întâmplă în R. Moldova, ci trebuie să se treacă la adevărata lucrare de catehizare și misiune. Asta va fi cea mai mare minune pt Moldova.
3. ”Speculanții” cu cele sfinte trebuie puși la respect..., chiar dacă în urma unei astfel de măsuri, buzunarele mai multora se vor subția. Biserica va triumfa prin adevăr (în credință și viață), nu prin manipulare!

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: icoane facatoare de minuni

Mesaj necititde IEREU » 22 Iul 2010, 18:25

Am vorbit cu un calugar de la m-rea Hirbovet, care insotea regulat celebra icoana a Maicii Domnului de la Hirbovet prin toate satele RM. Aceasta icoana din motive "obiective" se va afla inca mult timp la Chisinau. Mijloacele financiare trebuia sa poleiasca cu aur toate biserica m-rii si pe afara, dar nu va fi asa... Concluzia: hai sa cantam psalmul 12 :o , dar la sfarsit in loc de "aleluia" sa cantam intebatori: "Pana cand Doamne ne vei rabda :?: "
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Sebastian
Mesaje:9
Membru din:25 Aug 2010, 14:32
Confesiune:ortodox
Localitate:Basarabia, Chişinău

Re: icoane facatoare de minuni

Mesaj necititde Sebastian » 04 Oct 2010, 15:42

Toate icoanele sunt ”făcătoare de minuni” și nu trebuie de speculat cu acest aspect.
Totuşi putem oare numi o icoană "făcătoare de minuni"? Conisder că e greşit să utilizezi acest termen deoarece nu icoana face minuni ci Dumnezeu, Născătoarea de Dumnezeu şi sfinţii fac minuni prin icoane.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: icoane facatoare de minuni

Mesaj necititde Octav » 27 Iun 2011, 21:47

Dumnezeu, Născătoarea de Dumnezeu şi sfinţii fac minuni prin icoane.
Iar daca nu sunt icoane atunci Dumnezeu nu mai poate face minuni ? sau Dumnezeu va face mai greu si mai putine minuni ? oare Dumnezeu se limiteaza la niste icoane ? - eu nu cred.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: icoane facatoare de minuni

Mesaj necititde IOACHIM » 14 Iul 2011, 00:51

Dumnezeu, Născătoarea de Dumnezeu şi sfinţii fac minuni prin icoane.
Iar daca nu sunt icoane atunci Dumnezeu nu mai poate face minuni ? sau Dumnezeu va face mai greu si mai putine minuni ? oare Dumnezeu se limiteaza la niste icoane ? - eu nu cred.
Matale nu pricepi ca Dumnezeu a umplut lumea de icoane? Si inca mai face icoane... Ce sa-i faci, iti place nu-ti place, Dumnezeu e iconar. Si tu esti tot o icoana. Vezi ca ti-am mai zis intr-un alt topic... baga ceva Dex, search si Google si vezi ca sunt m. multe sensuri [care este] decat stii/crezi tu. Sau intreaba, da` fara sa te dai măreţ. Daca nu sesisezi nuanţa peiorativă a măreţiei de care-ţi vorbesc, reciteste propria-ţi intrebare si te lamuresti. N-as vrea sa fac efortul sa disec elucubraţii ce tradeaza vadite intentii rautacioase si calomnioase la adresa ortodocsilor/ortodoxiei.

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: icoane facatoare de minuni

Mesaj necititde Cosmina » 27 Sep 2011, 22:54

Inafara de acele rare icoane aratate prin minune (care s-au pictat singure,de ex,sau care au supravietuit unor incendii,etc), toate celelalte icoane cred ca au facut minuni pt ca pur si simplu... au avut cui. Adica lumea care s-a rugat la ele a avut credinta.

Pai un exemplu- icoana aceea la care s-a rugat Sf.Ioan Damaschin sa-i lipeasca la loc mana taiata- NU era considerata icoana asa-zisa "facatoare de minuni" inainte de asta.

Concluzie- TOATE icoanele sunt facatoare de mununi, doar ca nu suntem noi sfinti sa chemam minunile.

Daca nu ai credinta, poti sa te rogi la toate icoanele vestite ca "facatoare de minuni" si degeaba.
Daca ai credinta, si o iconita mica, plastifiata, poate sa fie facatoare de minuni.

Se mai spune de icoana Portarita din Athos, ca uleiul din candela ei vindeca otravirea. Dar cel care a gustat acest remediu a avut credinta, de-acolo i s-a dus vestea uleiului. Daca am avea toti credinta la fel ca acela vindecat, uleiul din toate candelele de la icoanele Maicii ne-ar fi vindecare la toti.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Constantinos

Re: icoane facatoare de minuni

Mesaj necititde Constantinos » 28 Sep 2011, 07:55

Toate icoanele sunt facatoare de minuni dar nu toate reprezentarile sunt icoane ( de ex. cu toate ca nu stiu nimic despre imaginea pe care ai afisat-o nu o consider icoana). In rest prefer copiile xerox dupa icoanele vechi decat pictura unor oameni plini de patimi .Sunt unii pictori care nici nu saruta icoanele pe care le picteaza , daca ei considera ca Dumnezeu nu a lucrat deloc prin ei, noi ce sa consideram?

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: icoane facatoare de minuni

Mesaj necititde Cosmina » 01 Oct 2011, 09:42

imaginea pe care o aveam inainte la avatar nu era icoana, era doar o pictura cu tema religiooasa. Acum am pus o icoana.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 59 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX