Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Mesaj necititde esenin » 27 Dec 2009, 20:28

Pentru ceilalti ortodocsi vreau sa amintesc ca "a-ti iubi aproapele ca pe tine insuti" nu inseamna ai accepta convingerea/ gandirea despre adevar ci ai sluji in primul rand trupeste. Cred ca daca don_razvan va merge la parintele in R. Moldova, parintele il va ospata ca un crestin, deci acuzatiile ca el sau alti preoti care isi apara Adevarul nu sunt oamenii "plini de Duhul Sfant si intelepciune" pt ca nu au iubire (deci Duh Sfant) pt aproapele nu sunt fondate.
Hait!
Nu, doamna/domnisoara ! Trebuie sa-i iubesti "cum a iubit El oamenii", adica sacrificial. Trebuie sa va jertfiti pentru "pagani"! El s-a dat pe Sine.

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde andr3y » 27 Dec 2009, 20:32

Hait!
Nu, doamna/domnisoara ! Trebuie sa-i iubesti "cum a iubit El oamenii", adica sacrificial. Trebuie sa va jertfiti pentru "pagani"! El s-a dat pe Sine.
""a-ti iubi aproapele ca pe tine insuti" nu inseamna ai accepta convingerea/ gandirea despre adevar" asta a vrut sa spuna "doamna/domnisoara"!!! Adica, din ce am inteles eu, a iubi pe celalalat dupa cum a spus Hristos nu inseamna ca trebuie sa ii accept crezul lui - adica a aproapelui. Ce era daca Hristos accepta gandirea despre inviere a saducheilor, de dragul iubirii pentru oameni!?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde maria_andreea » 27 Dec 2009, 21:16

din ce am inteles eu, a iubi pe celalalat dupa cum a spus Hristos nu inseamna ca trebuie sa ii accept crezul lui - adica a aproapelui.
Da, asta am vrut sa spun. Mersi, Andrei!
Ce am incercat sa mai spun cu slujirea trupeasca, iar d-l esenin a colorat e din exemplul pildei samarineanului milostiv. Am spus in primul rand, gandindu-ma la posibilitatea imediata pe care o am la indemana pt aproapele (ai asigura cele ale trupului). Cu timpul poate deveni si in al doi-lea rand pt ca datoria noastra este de a face si fapte ale milei sufletesti cu el.
Trebuie sa va jertfiti pentru "pagani"!
Asa e, insa jertfa trebuie sa fie in adevar ca atunci devenim o lume de rataciti.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde esenin » 27 Dec 2009, 21:39

Hait!
Nu, doamna/domnisoara ! Trebuie sa-i iubesti "cum a iubit El oamenii", adica sacrificial. Trebuie sa va jertfiti pentru "pagani"! El s-a dat pe Sine.
""a-ti iubi aproapele ca pe tine insuti" nu inseamna ai accepta convingerea/ gandirea despre adevar" asta a vrut sa spuna "doamna/domnisoara"!!! Adica, din ce am inteles eu, a iubi pe celalalat dupa cum a spus Hristos nu inseamna ca trebuie sa ii accept crezul lui - adica a aproapelui. Ce era daca Hristos accepta gandirea despre inviere a saducheilor, de dragul iubirii pentru oameni!?
Da, de acord. Toti pe care Hristos i-a iubit aveau, totusi, "credinte gresite". Pentru ei s-a sacrificat. La scara noastra insa, trebuie sa oferi celuilalt ce spune Pavel: "Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste". (daca observati, nu OBIECTUL dragostei e pus in evidenta de Pavel, nu pe cine iubesti, ci SUBIECTUL, tu insuti, cel care iubeste. Trebuie sa fii "rabdator, binevoitor...etc). cat priveste mila: pentru oricine, oricum ar fi el. Nu ai a te gandi la el ci la tine.

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde andr3y » 27 Dec 2009, 21:41

Hait!
Nu, doamna/domnisoara ! Trebuie sa-i iubesti "cum a iubit El oamenii", adica sacrificial. Trebuie sa va jertfiti pentru "pagani"! El s-a dat pe Sine.
""a-ti iubi aproapele ca pe tine insuti" nu inseamna ai accepta convingerea/ gandirea despre adevar" asta a vrut sa spuna "doamna/domnisoara"!!! Adica, din ce am inteles eu, a iubi pe celalalat dupa cum a spus Hristos nu inseamna ca trebuie sa ii accept crezul lui - adica a aproapelui. Ce era daca Hristos accepta gandirea despre inviere a saducheilor, de dragul iubirii pentru oameni!?
Da, de acord. Toti pe care Hristos i-a iubit aveau, totusi, "credinte gresite". Pentru ei s-a sacrificat. La scara noastra insa, trebuie sa oferi celuilalt ce spune Pavel: "Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste". (daca observati, nu OBIECTUL dragostei e pus in evidenta de Pavel, nu pe cine iubesti, ci SUBIECTUL, tu insuti, cel care iubeste. Trebuie sa fii "rabdator, binevoitor...etc). cat priveste mila: pentru oricine, oricum ar fi el. Nu ai a te gandi la el ci la tine.
;)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Dec 2009, 09:47

La scara noastra insa, trebuie sa oferi celuilalt ce spune Pavel
Si o mama isi cearta copilul, chiar si Iisus i-a certat, i-a mustrat pe cei invartosati la inima, asta nu inseaman ca nu ii iubea ;)
Dar cred ca din nou ne departam de subiectul topicului, daca vreti deschideti altul nou (daca nu exista deja) cu subiectul asta.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Mesaj necititde andr3y » 31 Dec 2009, 12:18

Chiar ma gandeam zilele astea la aceasta intrebare : "Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?"; doar doua versete mi-au venit in minte: "Eu sunt Adevarul" si "Dumnezeu este iubire", deci ar rezulta ca nu exista subordonare intre cele doua!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Mesaj necititde Ioan Cr » 31 Dec 2009, 20:05

Chiar ma gandeam zilele astea la aceasta intrebare : "Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?"; doar doua versete mi-au venit in minte: "Eu sunt Adevarul" si "Dumnezeu este iubire", deci ar rezulta ca nu exista subordonare intre cele doua!
Idee interesanta... poate fi dezvoltata, apeland la dogma Sf. Treimi.

Dumnezeu-Tatal este Iubirea, Dumnezeu-Fiul - Adevarul...

Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat, din Iubire - Adevarul, dar nu ca subordonare, ci doar ca si cauzalitate, nedespartita, neamestecata.

Ramane de vazut simbolul Sfantului Duh in aceasta analogie... Poate "foc mistuitor"? Iubirea si Adevarul inflacareaza inimile dreptilor si mistuie pacatosii.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Ian 2010, 14:29

[oamenii smeriti] Erau lipsiti de rautate ca porumbeii si numai intr-un caz se aprindeau cu manie sfanta: cand se intalneau cu oameni mandri ce nu se indreptau si cu tovarasii lor, ereticii.
Sursa: http://www.crestinortodox.ro, cuvinte duhovnicesti (Arhimandritul Serafim Alexiev), despre smerenie.
In smerenie nu se afla nici cea mai mica urma de dispret, nici cartire sau impotrivire, fara numai atunci cand priveste credinta.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Mesaj necititde andr3y » 02 Ian 2010, 17:16

Ramane de vazut simbolul Sfantului Duh in aceasta analogie... Poate "foc mistuitor"?
Poate Viata? Iubirea naste Adevarul, Iubirea da Viata. Daca luam in considerare si fraza "Adevarul va va face liberi.", as putea spune ca prin Adevar cunosti Iubirea care iti da Viata (fara Dumnezeu suntem morti). Eu cred ca smerenia ne ajuta sa descoperim Adevarul, prin care dobandim credinta care impreuna cu faptele noastre aflam Iubirea, care in cele din urma ne va darui Viata!
Smerenia se caracterizeaza prin ascultare si supunere (fata de poruncile Tatalui); sau cu alte cuvinte lepadarea voiii noastre si urmarea voii Tatalui, voie care este dobandirea Vietii; dar voia Tatalui e si voia Fiului.
Afland Adevarul dobandim credinta care impletita cu faptele noastre izvorate din iubirea noastra (limitata ce e drept) fata de Adevar, ne ajuta sa cunoastem adevarata Iubire. Dar Adevarul ne ajuta sa fim si liberi; acuma e foarte important sa stim cum sa ne folosim libertatea, deoarece cunoscand si ce e bine dar si ce e rau, avem oportunitatea de a alege calea pe care vom merge. Dar s-a mai scris ca "Eu sunt Calea" de unde as putea spune ca adevarata cale e cea care reiese din Adevar si prin care aflam Iubirea.
Dobandirea Vietii e adevaratul scop al omului pe pamant; scop pentru care suntem foarte mult incercati.
Eu cam asa vad legatura intre cele Trei Persoane ale Sfintei Treimi! Tatal = Iubire; Fiul = Adevar; Sfantul Duh = Viata. Dar Hristos a spus si ca "Eu sunt Viata" => Fiul = Sfantul Duh, dar "Eu sunt in Tatal si Tatal este intru Mine" => Tatal = Fiul (o multime mare nu poate fi inclusa intr-o multime mai mica, ci trebuie sa fie cel putin egala); tinand cont de faptul ca Fiul = Sfantul Duh => Tatal = Sfantul Duh. Dar se spune ca este un singur Dumnezeu Tatal si un singur Domn Iisus. Urmand relatia de egalitate de mai sus Tatal = Fiul = Sfantul Duh si adaugand si urmatoarele: Dumnezeu = Tatal si Domn = Fiul => Dumnezeu = Domn; dar Dumnezeu = 1 => 1=1=1 sau 1 inclus in 1 si 1 inclus in 1; sau pentru o intelegere mai buna, luand initialele avem T = F = SD sau T include F dar si F include T si T include SD care SD include F => SD include T. :D , rationament (pur matematic) prin care eu am ajuns la concluzia ca ca Sfanta Treime e un singur Dumnezeu. Din Tatal S-a nascut Fiul si a purces Duhul Sfant.
Am gasit la sfarsitul Ceaslovului o corespondenta dintre Avgar rege al Edesei, si Domnul Iisus Hristos. La sfarsit scria : "Iscalitura Mantuitorului este acesta: Theos Theu, Thion Thavma, adica Dumnezeu al lui Dumnezeu, Dumnezeiasca minune.", care confirma, oarecum, concluzia mea.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Mesaj necititde Ioan Cr » 23 Ian 2010, 21:27

Dincolo de elaborarile poetice (foarte frumoase), ramane totusi impasul practic: cum procedam in cazul cand trebuie sa alegem intre iubire si adevar? Cand pogoramantul nu mai inseamna adevar, si cand tipicul nu mai inseamna dragoste?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Ian 2010, 21:38

cum procedam in cazul cand trebuie sa alegem intre iubire si adevar? Cand pogoramantul nu mai inseamna adevar, si cand tipicul nu mai inseamna dragoste?
Nu trebuie să alegem. Ele co-există.
Adevărul ni-l însuşim, îl mărturisim şi îl susţinem în numele iubirii sau încununat de iubire.

De multe ori dacă cineva se comportă "mai dur" în apărarea adevărului e catalogat ca fiind lipsit de iubire (ex Sfântului Nicolae), nu e aşa pentru că însăşi reacţia aprinsă a fost pusă în mişcare de suferinţa pentru neadevărul celuilalt, de iubirea pentru el.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Mesaj necititde maria_andreea » 30 Ian 2010, 00:20

Primul şi cel mai însemnat lucru nu este nicidecum „drep­tatea”, ci dragostea creştinească şi armonia.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

AMaria

Re: Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Mesaj necititde AMaria » 31 Mar 2010, 22:49

Dincolo de elaborarile poetice (foarte frumoase), ramane totusi impasul practic: cum procedam in cazul cand trebuie sa alegem intre iubire si adevar? Cand pogoramantul nu mai inseamna adevar, si cand tipicul nu mai inseamna dragoste?
Daca adevarul la care va referiti este Adevarul lui Dumnezeu, atunci acel Adevar si cu iubirea sunt sinonime. De acest lucru ne informeaza Insusi Mantuitorul:
'Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa' Ioan 14:6. Si tot El a zis prin gura aceluiasi apostol: 'Cel ce nu iubeşte n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire.' 1Ioan 4:8. De aceea nu veti fi pus niciodata in situatia de a alege intre adevarul si iubirea dumnezeiasca, pentru ca nu exista diferentiere si chiar daca ar incerca unii s-o faca, orice alegere este obligatoriu buna.

Aceleiasi analize trebuie supusa si iubirea: Daca este iubire duhovniceasca, adica de la Dumnezeu, este implicit si obiectiva, iar daca este vorba de iubire lumeasca este iubire subiectiva.
Astfel devine mult mai usor de ales in care parte trebuie sa atirne mai greu balanta, si anume spre cele care sunt ale lui Dumnezeu. Numai in cazul in care trebuie facuta alegerea intre un adevar si o iubire subiective lucrurile se complica un pic, iar atunci cred ca singura solutie este de a asculta de glasul constiintei.

Ex.: Cind pogoramintul din iubire (fata de oameni, adica subiectiva, pentru ca numai Dumnezeu este in stare sa iubeasca obiectiv) nu mai inseamna adevar (Adevarul lui Dumnezeu), atunci mi se pare firesc sa alegem Adevarul.

Iar cind tipicul (regulile omenesti) nu mai inseamna dragoste (fata de Dumnezeu, caruia Ii este inchinat tipicul), atunci este bine sa alegem ceea ce ii este inchinat lui Dumnezeu, adica dragostea. Bineinteles daca nu cumva la mijloc este inselare, adica stradania diavolului de a-l face pe crestin sa creada ca daca respecta tipicul pierde din iubire pentru a-l indeparta de la rugaciunea (randuiala) sa. Despre aceasta ne lamureste clar Mantuitorul la Matei 23:16, cind spune despre farisei si carturari:

'Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că daţi zeciuială din izmă, din mărar şi din chimen, dar aţi lăsat părţile mai grele ale Legii: judecata, mila şi credinţa; pe acestea trebuia să le faceţi şi pe acelea să nu le lăsaţi'

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Mesaj necititde georgedimoiu » 01 Apr 2010, 12:06

Mai mare decât IUBIREA nu este nimic pe această lume pentru că iubirea nu este un sentiment uman ci Divin. Tot ceea ce face Dumnezeu pentru noi este din iubire.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

AMaria

Re: Ce este mai mare: Iubirea sau Adevarul?

Mesaj necititde AMaria » 01 Apr 2010, 17:33

Depinde parinte. Sunt multe sentimente pe care si le manifesta in mod egoist oamenii si pe care le numesc iubire... fara sa aiba totusi nimic in comun cu adevarata iubire.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 37 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX