Despre păcatul repulsiei

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Despre păcatul repulsiei

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Ian 2010, 15:50

Dacă un om este hulit, batjocorit, respins de semenii săi pentru că este betiv sau leneş sau desfrânat etc nu este păcat ?

Dacă, da de ce suntem sfătuiţi să stăm deoparte de aceşti ca şi cum ne-am putea contamina ? Oare ei nu au nevoie de ajutorul nostru ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Ian 2010, 21:09

Sfatul ăsta de a sta departe de cel păcătos am înţeles că e tipic legii vechi. Dumnezeu nu a stricat legea veche ci a împlinit-o, a îmbunătăţit-o cu etalonul iubirii, deci a sta departe de cei păcătoşi nu mai este valabil, pildă fiind Însuşi Mântuitorul care a stat în prejma păcătoşilor.

De fapt şi noi suntem păcătoşi deci acest sfat nu ar trebui să mai fie valabil. :roll:

Dacă nu mă contrazice nimeni , înseamnă că aşa este. :)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Feb 2010, 19:53

de ce suntem sfătuiţi să stăm deoparte de aceştia (desfânaţi, beţivi etc) ca şi cum ne-am putea contamina ?
Nu fug de fraţi ci de reaua meşteşugire a dracilor. Că de va ţine cineva făclie aprinsă şi de va zăbovi stând în vânt, se va stinge de vânt.
Am găsit acest răspuns în Pateric şi m-am gândit că poate la un moment dat cineva îşi va pune aceeaşi întrebare şi îi va folosi răspunsul.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj necititde protosinghel » 10 Feb 2010, 20:02

Dacă un om este hulit, batjocorit, respins de semenii săi pentru că este betiv sau leneş sau desfrânat etc nu este păcat ?
Dacă, da de ce suntem sfătuiţi să stăm deoparte de aceşti ca şi cum ne-am putea contamina ? Oare ei nu au nevoie de ajutorul nostru ?
Este o întrebare complicată şi trebuie discutată cu duhovnicul, care ştie măsura fiecăruia de a se implica în a ajuta pe cineva...
Lucrul nu e lipsit de primejdie, dar nici nu trebuie să stăm cu mâinile la spate, pt că "a purta sarcinile unul altuia" e un principiu evanghelic care nu se realizează fără Harul lui Dumnezeu. Deci nu noi facem faptele bune, ci chiar Hristos o face prin noi (cu acordul nostru)...
Aş spune mai multe, dar când ştiu că chiar preot fiind nu am reuşit să vindec pe nimeni, în schimb eu m-am dus de râpă, mai bine tac! :?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj necititde maria_andreea » 10 Feb 2010, 21:09

Nu, nu era o întrebare practică. Pur şi simplu eram nedumerită de acest îndemn de a sta departe de cei păcătoşi care până la urmă ei sunt mântuirea noastră, într-o oarecare măsură.
Deci nu noi facem faptele bune, ci chiar Hristos o face prin noi (cu acordul nostru)
Aşa e. Cum oare am putea face noi fapte bune fără a-L avea pe Cel ce este bun ?
Aş spune mai multe, dar când ştiu că chiar preot fiind nu am reuşit să vindec pe nimeni, în schimb eu m-am dus de râpă, mai bine tac!
Dar ceea ce cunoşteţi bine trebuie să spuneţi pt că atunci vindecaţi...poate că nu mic nr celor care se folosesc ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj necititde andr3y » 12 Feb 2010, 11:34

Dacă un om este hulit, batjocorit, respins de semenii săi pentru că este betiv sau leneş sau desfrânat etc nu este păcat ?

Dacă, da de ce suntem sfătuiţi să stăm deoparte de aceşti ca şi cum ne-am putea contamina ? Oare ei nu au nevoie de ajutorul nostru ?
Eu sunt de parere ca oricat de mult ar gresi un om, noi nu suntem in masura sa recurgem la astfel de practici deoarece in final sunt pacat. Din contra noi trebui sa incercam toate posibilitatile (in sensul cel bun) ca sa il aducem pe calea cea buna. E adevarat ca uneori ne mai pierdem rabdarea; de pilda pe un om betiv foarte greu il poti intoarce; dureaza chiar ani de zile si exista riscul ca nici dupa acel interval de timp sa nu scape de aceasta patima. Am cunoscut persoane, chiar foarte apropiate, care au avut aceasta patima; unele s-au vindecat, altele au murit in acest pacat, altele inca mai stau si altii il practica periodic. Avem nevoie de rabdare, post si rugaciune si nadejde ca Hristos il poate vindeca.
Eu cred ca oricine poate ridica o rugaciune in fata lui Dumnezeu pentru aproapele cazut, si ca poate tine macar o zi sau doua sau chiar mai multe pentru vindecarea aceluia. E adevarat ca s-a spus ca mai intai trebuie sa ne vindem pe noi insine, dar tot scris este ca trebuie sa ne zidim sufleteste unii pe altii, ca trebuie sa ne purtam sarcinile unii altora, sa ne rugam unii pentru altii, sa ne sfatuim unii cu altii cu privire la orice aspect al vietii noastre, dar si a altora, indiferent de starea noastra.

Si atunci de ce sa stam deoaparte de acestia? Ca ne-ar contamina? Asta nu cred. Un om care, chiar daca este la inceput de drum, cu ajutorul lui Hristos va simti si cel mai mic compromis. Daca il va accepta intervine sfatul apostolului "De cate ori vei cadea, scoala-te si te vei mantui", iar in caz ca il va respinge se va intari. Bine, sunt cazuri in care cel care accepta compromisul, cade si nu se mai scoala; probabil de aceea se spune ca ne "contaminam". Dar de fapt nu e o contaminare propriu zisa, ci o indemnare spre pacat. Pacatul poate fi asemanat cu o boala care se poate transmite de la om la om, numai ca diferenta consta in faptul ca boala nu poate avea nici un efect asupra omului daca acesta nu a consimtit ca vrea sa fie bolnav. Noi alegem ceea ce vrem sa fim: bolnavi sau sanatosi.
Apoi Hristos a spus ca trebuie sa ne ferim de aluatul fariseilor, iar Parintii spun ca de fratele care rataceste in invataturi gresite dupa doua trei mustrrari sa il lasam si sa il consideram un eretic, rugandu-ne pentru luminarea lui. Deci de invatatura celui pacatos sa ne ferim, dar nicidecum de suferinta lui si de starea in care se afla. Pacatul este definit in lege, iar legea reprezinta invataturile; ori daca invataturile sunt strambe, cum vom putea noi sti care sunt pacate si care nu? Sa fugim de invataturile fratilor bolnavi, dar nicidecum de bolile lor, si aici ma refer la starea lor. De aceea cei care simt ca pot sa faca fata invataturilor strambe sa dea ajutor celor care sunt bolnavi, iar cei care stiu ca vor cadea (sau pur si simplu din precautie) daca vor asculta sfaturile si invataturile celor bolnavi, mai degraba sa se lipseasca de astfel de fapte si doar sa se roage pentru dansii si sa ceara sfaturi duhovnicilor, ca nu e pacat.
Revin peste cateva zile cu un raspuns mai in detaliu si cu mai multe trimiteri. Acuma sunt pe fuga :D

Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Feb 2010, 15:58

Destul de clar Andrei, deşii nişte trimiteri nu strică.

Aşa ştiam şi eu, dar adevărul este că marea parte a oamenilor creştini se feresc să poarte discuţii sau să se împrietenească cu oamenii a căror viaţă e dezordonată (nu că a noastră ar fi mai ordonată) :( . Observ o reticenţă şi o neînţelgerea a slăbiciunilor lor de aceea mi-am pus semnul acesta de întrebare. Chiar nu sunt deloc ajutaţi, nu sunt deloc mângâiaţi... :cry:
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj necititde Ioan Cr » 12 Feb 2010, 20:39

Aşa ştiam şi eu, dar adevărul este că marea parte a oamenilor creştini se feresc să poarte discuţii sau să se împrietenească cu oamenii a căror viaţă e dezordonată (nu că a noastră ar fi mai ordonată) :( . Observ o reticenţă şi o neînţelgerea a slăbiciunilor lor de aceea mi-am pus semnul acesta de întrebare. Chiar nu sunt deloc ajutaţi, nu sunt deloc mângâiaţi... :cry:
Nimic nu-l mangaie mai bine pe un betiv decat bautura, pe curvar - curvia, pe talhar - talharia. Ai scoate din asa patimi nu este pe puterile oricui, in timp ce orice alta frecventare a unor astfel persoane poate agrava sau trezi aceleasi patimi in cel care ii ajuta. Foarte ilustrativ este cazul Fer. Augustin, care, fiind maniheu si pus pe lupta cu Biserica, avand toata autoritatea si talentul la dispozitie, prin rugaciunile mamei sale Marina, dupa multi ani, in loc sa rastoarne el pe Hristos, se converteste, izbindu-se de o stanca mai tare, Sf. Ambrozie al Mediolanului. Dar asemenea intamplari sunt rare si numai prin mana lui Dumnezeu.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Feb 2010, 21:07

Înţeleg că şi o purtare binevoitoare poate să le fie dăunătoare, însă şi o atitudine dură îi pot îndepărta de bine.

Din nou ajung la concluzia că un sfat primit trebuie întors pe toate părţile, ca avocaţii, pt a-l urma cu maxim de eficienţă.

Tare grea şi încurcată mai e şi credinţa : îţi dă un sfat, dar nu de-a gata.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX