Economie si teologie sau teologie si economie

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Economie si teologie sau teologie si economie

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Ian 2010, 09:56

Pentru a mă ancora în realitatea istorică, unul dintre motivele pentru care în secolul al XIX-lea economia a căpătat o asemenea importanţă şi a devenit ştiinţa dominantă până acum este că părea să propună o soluţie la problema mizeriei în care se zbăteau săracii din acele vremuri, mizerie care era considerată principalul vinovat pentru starea de decădere morală în care se aflau păturile cele mai sărace din noile societăţi industrializate. Filosofii şi unii teologi, în special din ţările anglo-saxone, credeau că eliminând sărăcia vor îmbunătăţi condiţia umană, acţionând asupra sursei răului, sărăcia. Se credea că bunăstarea materială va aduce şi pacea socială, urmată de progresul moral şi spiritual. Chiar şi filosofii progresişti atei credeau, şi încă mai cred, că eliminarea disparităţilor economice şi educaţionale va îmbunătăţi moralitatea societăţii. Realitatea ne arată însă că prosperitatea nu numai că nu a îmbunătăţit moralitatea şi a facilitat progresul spiritual. Ci, din contra, a facilitat imoralitatea şi răcirea căutării spirituale, pentru simplul motiv că a ancorat în material majoritatea aspiraţiilor oamenilor.
Articol publicat de Laurentiu Gheorghe în Ziarul Lumina

Care este raportul vostru la economie ?
O considerati o stiinta importanta ? De ce ?

Va multumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Economie si teologie sau teologie si economie

Mesaj necititde maria_andreea » 16 Ian 2010, 01:10

Citind despre calendar, despre timp mi-am dat seama că (virgulă) creştinul are un singur dor pe lume, acela e cealaltă lume.

Crize financiare, sărăcie, decădere morală etc. nu au cum să nu existe atâta timp cât omul e neascultător faţă de Cel care il învaţă cum "să investească" cu risc zero. Un lucru este cert teologie şi economie; în ceea ce priveşte bunăstarea economică ea e un bun ale cărui instucţiunii de unii sunt înţelese de alţii mai puţin sau deloc.

Mi-ar plăcea totuşi să ştiu şi părerile voastre.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Economie si teologie sau teologie si economie

Mesaj necititde IEREU » 22 Iul 2010, 19:25

Niciodata nu m-am gindit ca o sa am ceva de spus vs de acest subiect. Anul 2010 e important la acest subiect pt IPS Vladimir. In acest an a devenit doctor in economie. Nu comentez nimic. Ce, nu am spus nimic ironic.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Economie si teologie sau teologie si economie

Mesaj necititde hodor cristiuc » 22 Iul 2010, 22:05

Oare nu ati spus nimic ironic?Sigur?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Economie si teologie sau teologie si economie

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Iul 2010, 22:41

Niciodata nu m-am gindit ca o sa am ceva de spus vs de acest subiect.
De ce ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Economie si teologie sau teologie si economie

Mesaj necititde IEREU » 23 Iul 2010, 08:57

Exista o stransa legatura intre aceste doua notiuni. Intr-o carte de sociologie a religiilor, nu mai tin minte exact autorul, scria ca in tarile occidentale, confesiunile au promovat ideea aceasta, au discutat public despre relatia intre economie si teologie. De aceea au si prosperat economic. Teologia a fost unul din factorii pozitivi care au incurajat economia... Mie imi place mai mult subiectul iconamia in teologie.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 43 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX