Becali apără credinţa ortodoxă

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Becali apără credinţa ortodoxă

Mesaj necititde protosinghel » 04 Feb 2010, 13:54

După ce Pavel Coruţ L-a hulit pe Dumnezeu în toate felurile, Gigi Becali îl pune la punct în stilul său unic şi irepetabil:


Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Becali apără credinţa ortodoxă

Mesaj necititde Petre C » 04 Feb 2010, 14:20

Da, cu toate scaderile lui, in cazul de fata, Becali da un exemplu.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Becali apără credinţa ortodoxă

Mesaj necititde Petre C » 04 Feb 2010, 14:23

Da, cu toate scaderile lui, in cazul de fata, Becali da un exemplu.
Un alt exemplu: despre prezenta religiei in scoli.

"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Becali apără credinţa ortodoxă

Mesaj necititde Petre C » 04 Feb 2010, 14:26

Da, cu toate scaderile lui, in cazul de fata, Becali da un exemplu.
Un alt exemplu: despre prezenta religiei in scoli.
Tinand cont de aceste lucruri, ca si de milosteniile pe care le face, este regretabila atitudinea de osandire din partea anumitor bloggeri ortodocsi fata de Becali. Doar Dumnezeu stie ce este in inima omului.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Becali apără credinţa ortodoxă

Mesaj necititde CatalinM » 04 Feb 2010, 21:27

Am vazut si eu pozitiile blogerilor fata de Becali. Parintele Savatie il urca prea sus, Claudiu Tarziu il pune pe aceeasi treapta cu Corut. Mie, atitudinea lui GB mi s-a parut corecta si curajoasa. Tin minte ca spunea un invatat al secolului trecut ca cea mai mare izbanda a diavolului a fost aceea ca i-a facut pe oameni sa creada ca nu exista. Or, ce se caznea Pavel Corut in emisiunea de la Otv? Tocmai sa-i convinga pe oameni ca dracul nu exista. A repetat de nu stiu cate ori asta. Parca intradevar, vorbea diavolul prin gura lui (m-am gandit ca si coincidenta de nume nu e chiar intamplatoare, in contrapartida cu Apostolul Pavel, si Corut parea tot un fel de apostol, al intunericului). Iar Gigi Becali a avut curajul sa se ia cu dracul la tranta, in vreme ce altii au preferat sa se uite si sa rada sau sa dea bir cu fugitii. Si cred ca nici limbajul nu putea fi altul, caci, dupa cum spunea parintele Nicolae Steinhardt, cu dracul nu stai la tratative si nici nu te intovarasesti cu el, chiar daca ar zice sa ne asezam impreuna la rugaciune catre Dumnezeu. Deci, ce amabilitati si respect sa ai pentru el, decat sa-i zici "inapoia mea, satano!"

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Becali apără credinţa ortodoxă

Mesaj necititde Florina » 05 Feb 2010, 19:29

I-am adresat si eu Domnului Pavel Corut pe blog un articol destul de amplu, care abunda in citate biblice:

http://florina.megablog.ro/2010/02/05/despre-diavol/

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Becali apără credinţa ortodoxă

Mesaj necititde hodor cristiuc » 09 Iun 2010, 22:53

O vorba inteleapta spune ca :atunci cand dai,sa nu astepti rasplata.
SUNT persoane care se cred puternice,cu bani multi- nemunciti si care cad in pacatul de a astepta rasplata.
Un exemplu e becali.
CEL care crede in Dumnezeu,cauta sa nu injure,sa nu faca fapte rele,sa nu "joace duplicat".


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 83 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX