si eu caut un duhovnic

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
LauraAlbu
Mesaje:2
Membru din:15 Feb 2010, 10:20
Confesiune:ortodox
si eu caut un duhovnic

Mesaj necititde LauraAlbu » 15 Feb 2010, 15:56

sunt novice in cele bisericesti...cred in Dumnezeu si ma rog, dar nu am vorbit niciodata cu un preot despre ce ma framanta, nu m-am spovedit, desi stiu ca am multe pacate....acum insa mi s-a intamplat ceva ce imi ameninta linistea sufleteasca atat de tare incat simt nevoia sa vorbesc cu cineva drag lui Dumnezeu ca sa reusesc sa ma regasesc si sa merg mai departe...tatal meu a avut un duhovnic care l-a ajutat sa treaca peste multe....mai retin doar ca se afla la Manastirea Piatra Sfanta/ Schitul Tarata din Iasi...cum pot afla despre cine e vorba? va rog sa ma sfatuiti cum sa fac...sa merg acolo si sa intreb...sau sa spun ca am nevoie de cineva care sa ma asculte? nu stiu cum se procedeaza, asa ca va rog sa ma ajutati cu un sfat. va multumesc mult!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: si eu caut un duhovnic

Mesaj necititde maria_andreea » 15 Feb 2010, 18:35

sa merg acolo si sa intreb...sau sa spun ca am nevoie de cineva care sa ma asculte?
:) Dacă vă este cunoscut locul e bine să mergeţi acolo să vorbiţi adică să vă spovediţi şi implicit să şi întrebaţi.

Dumnezeu trimite ajutorul Său tuturor celor care Îl caută. Chiar dacă mergeţi la o Biserică de mir (la preotul unde sunteţi încadrată) sau la Mănăstire, Harul Sfântului Duh lucrează spre povăţuirea dvstră. Alegerea o puteţi face în funcţie de preferinţe, de încrederea sau de judecata dvstră vis-a-vis de efectul asupra stării sufleteşti pe care o parcurgeţi.

Să nu lăsaţi niciun strop de îndoială referitor la ajutorul pe care îl puteti primi de la preotul căruia vă adresaţi. Astăzi Biserici sunt multe Slavă Domnului. Alegeţi-o pe cea care e mai aproape sufletului dvstră.

Dumnezeu să ne ajute!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Petrus

Re: si eu caut un duhovnic

Mesaj necititde Petrus » 06 Apr 2010, 09:10

sunt novice in cele bisericesti...cred in Dumnezeu si ma rog, dar nu am vorbit niciodata cu un preot despre ce ma framanta, nu m-am spovedit, desi stiu ca am multe pacate....acum insa mi s-a intamplat ceva ce imi ameninta linistea sufleteasca atat de tare incat simt nevoia sa vorbesc cu cineva drag lui Dumnezeu ca sa reusesc sa ma regasesc si sa merg mai departe...tatal meu a avut un duhovnic care l-a ajutat sa treaca peste multe....mai retin doar ca se afla la Manastirea Piatra Sfanta/ Schitul Tarata din Iasi...cum pot afla despre cine e vorba? va rog sa ma sfatuiti cum sa fac...sa merg acolo si sa intreb...sau sa spun ca am nevoie de cineva care sa ma asculte? nu stiu cum se procedeaza, asa ca va rog sa ma ajutati cu un sfat. va multumesc mult!
Cauta-l pe Iisus Hristos si spune-i Lui ce te framanta. Asa spune Scriptura in prima epitola a apostolului Ioan, la capitolul 2:

1. Copiii mei, acestea vi le scriu, ca sã nu pãcãtuiti, si dacã va pãcãtui cineva, avem mijlocitor cãtre Tatãl, pe Iisus Hristos cel drept.

El a murit pentru noi, si EL ne poate ajuta, caci departiti de EL nu putem face nimic, spune Scriptura.

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: si eu caut un duhovnic

Mesaj necititde georgedimoiu » 06 Apr 2010, 18:31

O singură recomandare îți dau: dacă nu vrei să intri în monahism nu te spovedi la călugări(ieromonahi)!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: si eu caut un duhovnic

Mesaj necititde maria_andreea » 06 Apr 2010, 19:30

O singură recomandare îți dau: dacă nu vrei să intri în monahism nu te spovedi la călugări(ieromonahi)
Cu ce îndrăzneală faceţi asemenea recomandări ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 34 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron