Caut o carte

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Caut o carte

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Feb 2010, 17:07

O persoană pe care o cunosc foarte bine, a fost dignosticată cu cancer :( . Ea este botezată în religia ortodoxă, însă nu are o legătură vie cu Biserica. Eu vreau să o îndrum spre cunoaşterea în profunzime e adevărului de credinţă care, zic eu îî va alina cu mult suferinţa şi o va ajuta să privească altfel boala. Sfatul pe care il voi da eu nu cred că are puterea necesară pt schimbarea pe care o nădăjduiesc, mai ales că suntem şi în ţări diferite.

Dacă cumva aţi citit vreodată o carte sau aţi auzit de una, o carte care sfătuia şi întărea bolnavii, o carte care să însufleţească şi să de-a speranţă celor bolnavi, o carte echilibrată, fără excese (iertaţi-mi critica) vă rog să îmi faceţi trimitere la ea.

Ştiu că Biblia e prima carte pe care o să mi-o recomandaţi, dar ştim că ea trebuie înţeleasă (cu ajutorul Sfântului Duh) pentru a nu ne plictisi citind poveşti, iar experienţa şi invocarea Duhului Sfânt în această situaţie pt moment e aproape imposibilă.

Vă mulţumesc foarte mult!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX