Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Petre C » 20 Mar 2010, 21:53


Cit despre Teofil Paraianu, sa ne ierte Dumnezeu si sa-l ierte si pe dansul.

:?:
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

AMaria

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde AMaria » 20 Mar 2010, 22:06

Avind in vedere ca parintele a murit, as prefera sa nu mai vorbesc despre asta...

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde andr3y » 20 Mar 2010, 22:26

1. Cred ca varsta e afisata in profilul meu sau daca nu am postat-o in topicul destinat prezentarii membrilor acestui forum.
2. Poate ca ar fi copilareasca ideea, dar depinde de cum o percepe fiecare.
3. Parerea mea e in mare masura influentata de experienta si ideile altora.
3. Eu cred doar in Dumnezeu si in puterea lui de a pazi pe cel dreptcredincios (indiferent de ce face statul sau alte organizatii similare)!
4. Astept o parte din dovezile pe care le ai si prin care poti convinge orice om de chestiunea asta.

Iertati si Doamne ajuta!

Florink
Mesaje:6
Membru din:08 Mar 2010, 17:04
Confesiune:ortodox

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Florink » 03 Mai 2010, 18:05

Florin, sa ma ierte ceilalti ca intervin, dar eu cred ca ai facut bine distrugind cartea.
Da,e mai bine ca am distrus cartela respectiva,ma simt mai impacat.
Doamne ajuta!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 03 Mai 2010, 20:39

Florink scrie :
Da,e mai bine ca am distrus cartela respectiva,ma simt mai impacat.
Atit timp cit se crede ca folosirea unui obiect este un pacat in care cel ce il foloseste se intineaza, constiinta chiar se intineaza! Si atunci e bine ca a fost distrus!
Dar Pr Petru ,Petre C ,Victor II ,andr3y, au o vedere corecta , de aceiasi parere sunt si eu .
Ultima oară modificat 21 Mar 2011, 16:52 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

tatalungilor
Mesaje:11
Membru din:27 Apr 2010, 21:19
Confesiune:ortodox

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde tatalungilor » 07 Mai 2010, 22:56

Dupa parerea mea este un pacat a accepta asemenea cipuri,si asta din perspeptiva unui viitor controlat de o mana de oameni ,cum spunea Amaria,fara scrupule.care e pacatul?participarea prin lipsa la initierea unei idiologii criminale ,care are ca scop smulgerea sufletului uman de pe drumul de a fi.lasam copiilor nostri o lume de sex si violenta legalizate-pt ca vremurile arata clar directia.in ultima instanta acest sistem electronic de supravevghere desavarseste pofta nebunilor de a supune si de ce nu,de a distruge.daca noi suntem acum intrebati ce dorim ,ei nu vor fi,pt ca se vor naste robiti unei societati al carei lapte consta doar din sex violenta si neant.iata pecetluirea.iata pacatul nostru:supunerea copiilor nostri ,in mod inconstient,unui orizont obturat.ce putem face?!daca se intamlpa manifestari in strada intru un mod pasnic sa luam parte la ele, atat cat putem.insa cel mai important mijloc de lupta este rugaciunea.ne vom prezenta inaintea lui hristos cu fata curata doar in masura in care ne am resposabilizat(prin ruga)in ce priveste acest subiect. deci,nu spun ca simpla primire ,facand abstractie de consecinte,este pacat,ci pacatul este ca declansam o cadere pt cei ce vor veni.sunt mai multe de spus aici ,multe.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Cardul bancar cu chip,un pacat de neiertat?

Mesaj necititde hodor cristiuc » 03 Iun 2010, 21:15

Viitorul copiilor i-l compromite atitudinea UNORA ,prin acceptarea noastra,neluand atitudine fata de homosexualitate,
avort,numarul antihristului,etc.Viitorul nostru ,noi oamenii i-l facem prin actiunile noastre in raport cu cei ce incearca
sa ne distruga libertatea morala,asa incat acceptarea cipului in identitatea nostra si apoi in pielea noastra spune
clar ca reprezinta lepadare de Hristos.Diavolul face ca pericolul sa nu para vizibil,insa este,exista,iar noi trebuie
sa-l indepartam inca de la aparitia lui in forma usoara,subtila.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 79 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX