Oare Sfintii din Ceruri cum suporta...

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Oare Sfintii din Ceruri cum suporta...

Mesaj necititde maria_andreea » 02 Mai 2008, 18:45

Ajutati-ma sa inteleg caci eu nu pot.
Nu de putine ori vedem la stiri cu ocazie vreunei sarbatori mai importante imbranceli intre credinciosi , furie uneori chiar confruntari cu jandarmii.

Ceea ce ma determinat sa deschid acest topic a fost faptul ca de Izvorul Tamaduirii am fost la Manastirea Brancoveanu din jud Brasov unde de obicei cu prilejul acestei sarbatori se oficiaza o slujba extraordinar de frumoasa si unde vin credinciosi in numar foarte mare (slava Domnului). Dupa ce s-a sfintit fantana, slujba a mai continuat insa in alt loc (in padure) prilej cu care crestinii ortodocsi sau "imbulzit " sa-si procure apa sfintita chiar daca Sfanta Liturghie nu se terminase.
A fost groaznic pentru mine sa vad pe viu o confruntare dintre credinciosi si jandarmii delegati sa pastreze ordinea. M-am simtit si mai umilita de acestia cand mi-am ridicat privirea la un balcon de unde se uita la ei (probabil cu dispret) un preot impreuna cu un mirean (cred). Va spun sincer ca sufletul meu plangea amarnic in acele clipe...

Care ar putea fi motivele Doamne Dumnezeule, au vreo scuza : sunt ei ca orbul, schiopul, mortul din vremea Mantuitorului care s-au vindecat caci au crezut sau sunt niste atitudini care supara amarnic pe Maica Domnului, Sfanta Treime si pe Sfinti???
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Oare Sfintii din Ceruri cum suporta...

Mesaj necititde Florina » 02 Mai 2008, 19:20

Acestia sunt copii duhovniceste! Desi au poate 50-60 de ani, au dinti de lapte. Sau poate nici din aceia nu au.

Spunea Parintele Mihail de la Antim ca la rugaciuni si Sfantul Maslu nu se vindeca cei care trag de epitrahilul preotului, ci mai degraba cei smeriti din ultimul rand. La fel si cu miruitul, mergem pentru folos, nu sa fim primii.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Oare Sfintii din Ceruri cum suporta...

Mesaj necititde Victor » 02 Mai 2008, 19:42

Din pacate aceasta este educatia romanesca, care nu tine de religie ci de om in sine. Atat ii duce capul si atat de civilizati suntem. Lipsa de educatie.

diaconul_Catalin

Re: Oare Sfintii din Ceruri cum suporta...

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Mai 2008, 22:02

merg pe mana lui visarion... are dreptate. in fiecare duminica si sarbatoare ma lupt cu oamenii care se imbulzesc sa ia anafura primii, sa fie in primul rand atunci cand se miruieste sau se citesc rugaciuni de dezlegare. Sfintii din ceruri ce spun? Cred ca ceva de genul: Doamne iarta-i ca nu stiu ce fac!

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Oare Sfintii din Ceruri cum suporta...

Mesaj necititde ionutanton777ro » 02 Mai 2008, 22:06

Lipsa de educatie si formalismul. Mai ales formalismul. Dragostea uitata undeva, intr-un colt, ca o haina demodata, cand dragostea este baza crestinismului, iar Mantuitorul mereu a insistat pe asta in predicile sale... Si in locul unde am fost eu aceeasi problema - parintele a rugat oamenii pe indelete sa stea ordonat la coada, iar acestia au inceput sa se certe cu voce tare din secunda unu. Motiv de smintire pentru ateii in trecere. Dar lipsa dragostei se simte nu doar in astfel de momente, ci si in viata de zi cu zi in relatia cu aproapele, iata inca un motiv pentru care tinerii se smintesc si nu vin la biserica...

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Oare Sfintii din Ceruri cum suporta...

Mesaj necititde Pr Constantin » 09 Mai 2008, 10:54

Ia fiti atenti aici:

Sfânta Evanghelie după Luca
Cap. 5.1 "Pe când mulţimea Il imbulzea, ca să asculte cuvântul lui Dumnezeu, şi El şedea lângă lacul Ghenizaret..."

Sfânta Evanghelie după Marcu
Cap. 3.9 "Şi a zis ucenicilor Săi să-I fie pusă la îndemână o corăbioară, ca să nu-L îmbulzească mulţimea..."
Cap. 5.24 "Şi mulţime multă îl urma pe Iisus Şi Îl îmbulzea..."

Si Ioan 6.26 "Iisus le-a răspuns şi a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Mă căutaţi nu pentru că aţi văzut minuni, ci pentru că aţi mâncat din pâini şi v-aţi săturat."

Deci... fenomenul nu e nici macar contemporan cu noi, cu atat mai putin "numai la noi".

Constat cu placere ca vremurile sunt aceleasi: "Toate noi si vechi sunt toate !"

Nu e cazul de sminteli. Traim vremuri Biblice - asa a fost mereu. :D
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Oare Sfintii din Ceruri cum suporta...

Mesaj necititde Dahnah » 11 Mai 2008, 10:57

Da si eu cred ca fenomenul nu e numai la noi, unii merg cu bidoanele de 10 l. sa ia apa sfintita de la biserica catolica (am vazut eu). Ca e lipsa de educatie e clar, dar cred ca mai mult disperare. E mai simplu sa crezi ca te dai cu apa sfintita si cu mir in fiecare zi si asa esti mai aproape de Dumnezeu decat sa ii urmezi cuvintele lui Hristos. Cum e mai simplu sa pui zeci de icoane si cruci dar sa le pierzi semnificatia de fapt. Omul crede (sau vrea, ii convine sa creada) ca o bucata de lemn face minuni, desi am auzit de nenumarate ori preotii clarificand aceste lucruri.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Oare Sfintii din Ceruri cum suporta...

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 26 Oct 2008, 23:12

Trebuie multa cainta. Si noi suntem vinovati de fiecare data cand osandim pe cineva care face rau chiar cand nu noi o facem... Ce poti sa zici, nimeni nu e fara de pacat. Trebuie multa rugaciune si smerenie...


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX