Kitschuri bisericești

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox
Kitschuri bisericești

Mesaj necititde Cosmin Florin » 26 Mar 2010, 16:56

Următoarele kitsch-uri le-am descoperit și în bisericile din Craiova (imaginile le-am luat de pe net):
Imagine această frumoasă brățară de tinichea vopsită are cruci din belșug, pentru că „mare este puterea crucii Tale, Doamne (...)”
Imagine această brățară confecționată din piese magnetice pe care sunt lipite icoane cu sfinți, îmbină rugăciunea cu terapiile complementare (magnetoterapia)
Imagine cu Sf. Parascheva pe post de breloc nu-ți vei pierde niciodată cheile
Imagine acest crucifix confecționat din plastic reciclat are 30 cm înălțime; ledurile de pe brațele și de la baza crucii asigură un distractiv joc de lumini și culori
Imagine lănțișorul și crucea sunt fosforescente, devenind un accesoriu de nelipsit de la gâtul pițipoancelor din cartier
Imagine cum se împacă măsurarea, contabilizarea timpului cu veșnicia, atemporalitatea icoanei din care ne privește Hristos...?
Imagine Candela secolului XXI, economică, ecologică, nu-i trebuie untdedelmn, nu scoate fum
Imagine oare cât de evlavios este să ții chipul Maicii Domnului în buzunarul de la pantaloni?
Imagine dacă vrei să fii original, trebuie să ai așa ceva la gât
Imagine nu vă lăsați păcăliți de inscripție, pe cutie scrie clar: MADE IN CHINA
Imagine breloc cu Biblie... tentant...! Păcat că e în italiană și n-are decât cartea Facerii...
Imagine mai are rost să comentez? vă las pe voi...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Kitschuri bisericești

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Mar 2010, 22:44

Personal le văd ca pe o ameninţare la trăirea autentică (un fel de kitch :) ), o expresie a slăbirii credinţei, a necunoaşterii acesteia de către credincioşii care le cer (pentru că altfel nu s-ar vinde). A fi creştin "e la modă" :( .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Angelica
Mesaje:16
Membru din:26 Noi 2009, 20:53
Confesiune:ortodox

Re: Kitschuri bisericești

Mesaj necititde Angelica » 27 Mar 2010, 10:31

Draga Cosmin,
spune-mi te rog tu ce ai face daca cineva cu draga inima ti-ar darui un breloc cu chipul Maicii Domnului si o cruce de plastic vopsit in argintiu cu Domnul rastignit, din material fosforescent ?? eu am primit astfel de cadouri... as vrea sa-ti amintesc ca in pangardele multor biserici/manastiri se comercializeaza brelocuri, bratari, etc...ca sa nu mai mentionez ca in multe biserici din dorinta de a proteja pictura se aprind candele electrice in biserica ci numai pentru altar se pastreaza cele cu untdelemn??
am sa va istorisesc o povestioara adevarata: cu cativa ani urma, cand de-abia ma apropiasem de biserica, din dragoaste de a darui ceva pentru sfanta biserica, nestiind ca nu e bine sa ai initiative asa din capul tau, am daruit o fata de masa destul de scumpa, adusa da tatal meu din Damasc, cusuta cu fir auriu, cu mai multe culori, care avea niste reprezentari numai crestine nu :) ... parintele meu duhovnic a primit-o cu bucurie si asezata-o pe o masuta foarte apropiata de primele strane de la altar, eu fiind foarte mandra de acesta expunere... dupa o vreme, am inceput sa inteleg ca era total nepotrivita pentru un sfant locas si mi-a fost foarte rusine de darul meu.... cred ca a stat vreo 2ani pe acea masuta apoi, pe masa de la pangard si apoi a disparut.. Slava Domnului!! fiind inlocuita cu o fata de masa alba, simpla, foarte frumoasa...
Despre avatar: personal imi place sa privesc si chipul forumistilor dar si o icoana.. eu nu mi-am ales niciunul, asa simt eu ca trebuie sa fac...
Despre politete: ei, bine da, mie nu-mi place sa fiu tutuita decat de persoane din generatie mea (deci de varsta 45-55 de ani) si care imi sunt cat de cat apropiate....asa am fost educata, nu mi-am tutuit nici parintii, nici profesorii, nici macar sefii cand au ajuns sefi, chair daca am fost colegi de scoala....
Chiar ma simt stanjenita cand cineva foarte tanar imi spune pe nume (am cateva colege sub 30 de ani care o fac) , nu sunt adepta stilului "american" de adresare .... dar sigur, pana la urma trec peste asta, ca si mie ceilalti imi tolereaza multe neputinte :)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Kitschuri bisericești

Mesaj necititde andr3y » 27 Mar 2010, 15:29

Astea sunt metode prin care putem calca in picoare ceea ce e sfant. Prea putini sunt aceia care se mai gandesc la valoarea spirituala cand cumpara astfel de chestii. Personal le vad doar pentru profit, nimic mai mult, ceea ce e destul de grav.

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Kitschuri bisericești

Mesaj necititde Cosmin Florin » 27 Mar 2010, 15:57

Draga Cosmin,
spune-mi te rog tu ce ai face daca cineva cu draga inima ti-ar darui un breloc cu chipul Maicii Domnului si o cruce de plastic vopsit in argintiu cu Domnul rastignit, din material fosforescent ?? eu am primit astfel de cadouri... ...
Doamnă Angelica, și eu aveam înainte cruci și icoane la breloc sau în portofel, mai mult din superstiție; ziceam pe-atunci: ca să-mi aducă noroc. Apoi am înțeles că voia lui Dumnezeu nu este precum voia oamenilor și, uneori, experiențele dureroase din viața noastră nu depind de numărul de icoane de pe perete și de cruci de la gât, ci se petrec după voința divină și spre folosul nostru. Așadar, icoana nu este talisman norocos sau amuletă magică, ci obiect de cult care trebuie așezat la loc de cinste. Este buzunarul loc de cinste? Eu spun nu.
Și eu am primit în dar kitschuri, am mulțumit politicos, dar niciodată nu le-am folosit ca obiecte de cult.
as vrea sa-ti amintesc ca in pangardele multor biserici/manastiri se comercializeaza brelocuri, bratari, etc.
Din nefericire...
Mergeți la Mânăstirea Tismana și veți vedea că la pangar se comercializează: Talismanul, Visul Maicii Domnului, Epistolia Maicii Domnului, Cele 12 vineri și alte tâmpenii. De ce să mă mai mire niște brelocuri cu icoană? La biserica parohiei de care aparțin se vinde Tâlcuirea viselor (Editura Lumina, Oradea).
ca sa nu mai mentionez ca in multe biserici din dorinta de a proteja pictura se aprind candele electrice in biserica ci numai pentru altar se pastreaza cele cu untdelemn??
Iarăși spun: din nefericie...
Este candela doar o sursă de lumină? N-are nicio implicație liturgică?
Am învățat de la un părinte că fitilul candelei trebuie reglat astfel încât flacăra să fie cât un bob de grâu. Cât fum poate să scoată o astfel de candelă...? Și apoi, ce facem cu cădelnița? Pe asta cu ce o înlocuim?
Îmi spunea cineva că pe la Athos policandrul central nu are becuri electrice, ci lumânări. La doxologie, când preotul (sau diaconul) strigă: Slavă Ție, Celui ce ne-ai arătat lumină!, unul din călugări aprinde pe rând lumânările, astfel că lumina crește treptat în biserică. La noi, când strigă preotul Slavă Ție paracliserul face țac pe buton și se aprind becurile. La unele biserici clopotele sunt activate electric, nu mai e nevoie de om. Sun parohii în care clopotele bat...în format mp3.
Așa unde vom ajunge?

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Kitschuri bisericești

Mesaj necititde andr3y » 27 Mar 2010, 22:08

Sun parohii în care clopotele bat...în format mp3.
:lol: Hai ca pe asta nu am mai auzit-o. Doamne fereste! :o :shock: :(

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Kitschuri bisericești

Mesaj necititde Florina » 27 Mar 2010, 23:26

Oricum, dacă primim kitsch-uri cadou, nu putem jigni refuzându-le, mai ales ca aceia care le ofera nu sunt foarte inițiați.

Eu primesc cadouri din acestea, apoi la câteva luni, aduc vorba despre kitsch-uri. Nu vreau sa rănesc pe nimeni.

Angelica
Mesaje:16
Membru din:26 Noi 2009, 20:53
Confesiune:ortodox

Re: Kitschuri bisericești

Mesaj necititde Angelica » 28 Mar 2010, 14:31

Sunt intru totul de acord cu voi ca sunt Kitschuri bisericești... dar ce putem face noi? doar sa nu fim noi cei care daruim asa ceva ...

Nu stiu unde sa scriu, asa ca voi scrie aici - La multi cu sanatate, spor duhovnicesc! pentru Florin, Florinei dar si celorlati cu cu nume de flori care se sarbatoresc astazi...Maicuta Domnului sa va ocroteasca pasii spre mantuire....

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Kitschuri bisericești

Mesaj necititde Florina » 28 Mar 2010, 16:56

Mulțumesc mult pentru urări...

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Kitschuri bisericești

Mesaj necititde Cosmin Florin » 28 Mar 2010, 18:56

Vă mulțumesc și vă doresc de asemenea spor duhovnicesc în toate! :D

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Kitschuri bisericești

Mesaj necititde CatalinM » 31 Mar 2010, 21:57

Tatal unui prieten are o slabiciune in a achizitiona tot felul de kitschuri. Asta e gustul lui, n-ai ce-i face. Intr-o zi a adus acasa o "icoana" cu Iisus, foarte colorata, cu irizatii luminoase, din aceea de plastic care creaza impresia de adancime 3D. O pune omul in perete foarte satisfacut, la care prietenul meu, aducandu-si aminte de vestitele felicitari chinezesti, ii zice: Ia vezi ma, face si cu ochiul? :lol:

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Kitschuri bisericești

Mesaj necititde andr3y » 03 Apr 2010, 20:12

Tot in aceasta categorie as include si abtipildurile pentru ouale de Paste. Chiar daca nu sunt sfintite, totusi pe ele sunt inscriptionate de cele mai multe ori icoane ortodoxe. Si ceea ce mi se pare mai grav e ca se rup si se arunca la gunoi fara nici o retinere :(


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 49 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX