PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox
PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde Pathos » 30 Mar 2010, 18:49

Parinte, pe blogul dumneavoastra faceti urmatoarea afirmatie:

În anul 1948, în cadrul Conferinţei teologice la Moscova a avut loc şi o şedinţă Sinodală panortodoxă la care s-a hotărât ca toate Bisericile Ortodoxe să sărbătorească Paştile după calendarul vechi, aşa cum sărbătoreşte Biserica Ierusalimului (aceasta mai ales datorită minunii coborârii Sfintei Lumini care se coboară la Slujba Vecerniei din Sâmbăta Mare), iar în privinţa celorlalte sărbători – fiecare Biserică să ţină de calendarul adoptat deja, fără ca aceasta să se considere o abatere canonică sau dogmatică.

1. Pan-ortodoxa inseamna ca a participat toata Ortodoxia! Eu din cate am vazut, Patriarhia Ierusalimului n'a fost prezenta, si nici ROCOR-ul! Deci cum o puteti numi "pan-ortodoxa"?

2. Nu inteleg cum e posibil ca o conferinta, in care n'a participat toata Ortodoxia sa "ridice" anathemele lasate impotriva calendarului si pascaliei gregoriene de catre toata Ortodoxia in secolul 16?

Parintele Filotheu Zervakos va contrazice. Sa vedem ce zice:

Nici un Sinod, al optulea Ecumenic sau local, n-a introdus Noul Calendar in Biserica Ortodoxa. Acesta a fost introdus necanonic si ilegitim de Meletie Metaxakis, mason de gradul 33, dimpreuna cu sase ierarhi cu credinta neortodoxa, pentru a dispretui Biserica Ortodoxa si Traditia Sfintilor Apostoli si a Sfintilor Parinti, in intelegere cu inovatorii, modernistii, schismaticii si ereticii papisti si protestanti luterani-calvinisti.

Noul Calendar Papist, Gregorian, pe care papa Grigorie l-a introdus prima oara in Apus, iar apoi a incercat sa-l introduca in Biserica Ortodoxa a Rasaritului, n-a fost doar neacceptat de Biserica ortodoxa, ci a fost chiar anatemizat de doua Sinoade locale, in Constantinopol.

Biserica oficiala trebuie sa se slobozeasca pre sine de sub doua anateme sub care cade:

• Prima anatema este cea a Sinodului VII Ecumenic, care spune: “Celor ce calca orice Traditie a Bisericii, scrisa sau nescrisa, anatema!”

Intaiul Sinod Ecumenic, al celor 318 Purtatori-de-Dumnezeu Parinti, ne-a dat Vechiul Calendar. Noul Calendar a fost dat de papa Grigorie si de francmasonul, Meletie Metaxakis.

Biserica oficiala l-a primit fara nici o impotrivire, dispretuind si calcand Traditia Intaiului Sinod Ecumenic, anatema Sinodului VII Ecumenic, mai inainte numita, ca si aceasta anatema a aceluiasi Sinod Ecumenic: “Oricarei inovatii impotriva Sfintei Traditii si a invataturilor Sfintilor si pururea-pomenitilor Parinti, in trecut sau in viitor – intreita anatema!” (Sinodiconul Ortodoxiei)

Ilegitima si necanonica introducere a Noului Calendar papist de catre Meletie Metaxakis este o inovatie impotriva lui Dumnezeu si a Traditiei Sfintilor Sfintilor Purtatori-de-Dumnezeu Parinti.

• Cea de-a doua anatema este cea a trambitei lui Dumnezeu, Sfantul Apostol Petru: “Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit – să fie anatema! ” (Galateni 1:9)


http://hristofor.wordpress.com/2009/11/ ... #more-1468

3. Dupa cum am zis ROCOR-ul n'a participat! Si stim bine de ce! Patriarhia Moscovei atunci, serghianista, supusa puterii ateisto-bolsevice nici n'a pomenit la aceasta conferinta de erezia serghianista! Deci, chiar nu pot sa'mi imaginez cum Duhul Sfant s'a coborat peste acest "sinod" facut in inima anti-hristului, Moscova stalinista, unde s'a ascuns cu desavarsire problema supunerii patriarhiei moscovite regimului ateu, dat anathemei de catre Sfantul Mucenic Patriarh Tikhon!

In timp ce saracii crestin-ortodocsi rusi din Biserica Catacombelor erau macelariti prin gulagurile sovietice, Patriarhia Moscovei cocheta cu anti-hristului stalinist!


Va multumesc pentru raspunsuri!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde georgedimoiu » 30 Mar 2010, 19:44

Problema calendarului nu este una dogmatică ci administrativă.
Există o hotărâre ca toate Bisericile Ortodoxe să treacă la calendarul îndreptat.
Văzându-se că unele Biserici locale întârzie s-a luat hotărârea ca cel puțin Paștele să se sărbătorească împreună, toți ortodocși, deci pe stil vechi întârziat.
Sfinții părinți când au stabilit data Paștilor au fost mult mai inteligenți decât noi, cei de astăzi, ei au stabilit data astronomic nu calendaristic, după echinocțiul de primăvară nu după 21 martie. Trecerea la calendarul îndreptat este o necesitate practică a Bisericilor locale. De fapt stil vechi înseamnă calendarul Papei Grigorie. ;)
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde protosinghel » 30 Mar 2010, 20:16

Pan-ortodoxa inseamna ca a participat toata Ortodoxia! Eu din cate am vazut, Patriarhia Ierusalimului n'a fost prezenta, si nici ROCOR-ul! Deci cum o puteti numi "pan-ortodoxa"?
Patriarhia Ierusalimului n-a participat din motive obiective. Exact atunci era război la ei, legat de înfiinţarea Statului Israel.
Iar ROCOR nu a fost şi nici nu este o Biserică Autocefală recunoscută de cineva. A fost o grupare dezidentă care s-a (re)unit cu Biserica din care s-a desprins.
In timp ce saracii crestin-ortodocsi rusi din Biserica Catacombelor erau macelariti prin gulagurile sovietice, Patriarhia Moscovei cocheta cu anti-hristului stalinist!
"Cochetarea" de care vorbiţi a dus la oprirea măcelului. Judecaţi în necunoştinţă de cauză.

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde Pathos » 30 Mar 2010, 20:45

Problema calendarului nu este una dogmatică ci administrativă.
Există o hotărâre ca toate Bisericile Ortodoxe să treacă la calendarul îndreptat.
Văzându-se că unele Biserici locale întârzie s-a luat hotărârea ca cel puțin Paștele să se sărbătorească împreună, toți ortodocși, deci pe stil vechi întârziat.
Sfinții părinți când au stabilit data Paștilor au fost mult mai inteligenți decât noi, cei de astăzi, ei au stabilit data astronomic nu calendaristic, după echinocțiul de primăvară nu după 21 martie. Trecerea la calendarul îndreptat este o necesitate practică a Bisericilor locale. De fapt stil vechi înseamnă calendarul Papei Grigorie. ;)

Stiu ca nu este dogmatica, dar schimbarea pascaliei alexandrine cu cea gregoriana este erezie! Ce s'a intamplat in BOR in '26 si '29 a fost erezie! Ce sa mai zic de calendarul gregorian, care se afla sub anathema!

Care intelegere? Dati-mi un link sau un document!

La a 3-a afirmatie nu sunt de acord! S'a luat aceasta hotarare pentru ca cei de pe nou sa poata praznui cu cei de pe vechi, mai bine zis, rusii, sarbii si Ierusalimul, care n'au trecut pe nou!

Patriarhul Diodor in 1989, intr-o vizita la "stilisti", printre altele zicea:

După cum ştiţi, Patriarhia Ierusalimului urmează vechiul calendar tradiţional. Nu s-a schimbat niciodată, şi nu se va schimba niciodată cât de puţin în canoanele şi învăţăturile Bisericii noastre. Le va păstra cu orice preţ. Vom trudi, chiar ne vom sacrifica să le păstrăm. Ameninţările care sunt îndreptate zilnic asupra noastră şi acţiunile opozanţilor noştri nu ne sperie. Vom rămâne păzitori neclintiţi, credincioşi învăţăturilor Bisericii.

http://traditiaortodoxa.wordpress.com/2 ... brie-1989/


Daca era o "necesitate", toata Ortodoxia ar fi trecut la calendarul cel nou! Dar dupa cum am vazut, Sfantul Munte n'a trecut de exemplu! Doar Vatopedu a fost pe nou, dar dupa s'au intors inapoi la calendarul bisericesc!

Stil vechi calendarul Papei Grigorie? Cred ca glumiti...

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde Pathos » 30 Mar 2010, 20:50

Pan-ortodoxa inseamna ca a participat toata Ortodoxia! Eu din cate am vazut, Patriarhia Ierusalimului n'a fost prezenta, si nici ROCOR-ul! Deci cum o puteti numi "pan-ortodoxa"?
Patriarhia Ierusalimului n-a participat din motive obiective. Exact atunci era război la ei, legat de înfiinţarea Statului Israel.
Iar ROCOR nu a fost şi nici nu este o Biserică Autocefală recunoscută de cineva. A fost o grupare dezidentă care s-a (re)unit cu Biserica din care s-a desprins.
In timp ce saracii crestin-ortodocsi rusi din Biserica Catacombelor erau macelariti prin gulagurile sovietice, Patriarhia Moscovei cocheta cu anti-hristului stalinist!
"Cochetarea" de care vorbiţi a dus la oprirea măcelului. Judecaţi în necunoştinţă de cauză.
Afirmati ca ROCOR-ul in perioada 1920 circa de la formarea sa, pana acu' cativa ani cand s'a "unit" (defapt inghitita) de Patriarhia Moscovei, a fost dezidenta, si as adauga eu, schismatica?

Oprirea macelului? Sa inteleg ca sunteti de acord cu vanzarea Ortodoxiei anti-hristilor doar pentru a pastra "forma externa" a institutiei bisericesti! Deci, Sfantul Patriarh Mucenic Tikhon, in enciclica sa s'a inselat, dand anathemei pe comunisti si pe toti aceia care "cocheteaza" cu ei?

Cand va veni anti-hristului, ne vom "legitima" si'n fata sa, ca sa oprim macelul?

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde georgedimoiu » 30 Mar 2010, 20:55

Și cum rămâne cu sărbătoarea Paștilor pe care noi doar întâmplător, odată la câțiva, ani o ținem la data stabilită de părinții Bisericii și asta tocmai pentru că ne legăm atât de mult de calendar. Anul acesta și la anul ținem corect dar după aceia? Acum este momentul ca să se ia o hotărâre pan-ortodoxă de a se sărbători paștile după data astronomică și nu cea calendaristică. Singura greșeală care s-a făcut înainte a fost că nu s-a stabilit o dată concretă de trecere la noul calendar și s-a lăsat la latitudinea Bisericilol locale.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde Pathos » 30 Mar 2010, 21:00

Nu prea are de a face cu subiectul din acest topic, dar as avea o intrebare pentru dumneavoastra Parinte George; observ ca sunteti din Timisoara! La Sfanta Liturghie il pomeniti pe PS Corneanu?

Va intreb asta pentru ca din punctul meu de vedere Corneanu este un eretic! Sinodul BOR e vinovat si de erezia corneana vazand ca a aparat un eretic, caruia nici rau nu i'a parut de gestul sau! Si din cate am vazut, chiar a blagoslovit o carte cu minunile de la Medjugorje, continuandu-si activitatea ecumenista!

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde Pathos » 30 Mar 2010, 21:03

Și cum rămâne cu sărbătoarea Paștilor pe care noi doar întâmplător, odată la câțiva, ani o ținem la data stabilită de părinții Bisericii și asta tocmai pentru că ne legăm atât de mult de calendar. Anul acesta și la anul ținem corect dar după aceia? Acum este momentul ca să se ia o hotărâre pan-ortodoxă de a se sărbători paștile după data astronomică și nu cea calendaristică. Singura greșeală care s-a făcut înainte a fost că nu s-a stabilit o dată concretă de trecere la noul calendar și s-a lăsat la latitudinea Bisericilol locale.
Sa inteleg ca dumneavoastra doriti trecerea la pascalia gregoriana, care incalca flagrant deciziile luate la Primul Sobor Ecumenic si chiar textul Evangheliei, privind Invierea Domnului?

Stiti ca este erezie praznuirea Sfintelor Pasti cu si inaintea jidovilor?

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde georgedimoiu » 30 Mar 2010, 21:10

Prima duminică după lună plină după echinocțiul de primăvară aceasta este data Paștilor, iar dacă data coincide cu Paștele evreilor se amână cu o săptămână. Textul biblic ne spune că a înviat în prima zi a săptămânii(duminică), că sâmbăta acea era mare(erau Paștile evreilor) ce hotărâre și ce text biblic se încalcă?
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde Pathos » 30 Mar 2010, 21:19

Prima duminică după lună plină după echinocțiul de primăvară aceasta este data Paștilor, iar dacă data coincide cu Paștele evreilor se amână cu o săptămână. Textul biblic ne spune că a înviat în prima zi a săptămânii(duminică), că sâmbăta acea era mare(erau Paștile evreilor) ce hotărâre și ce text biblic se încalcă?
Zicea un jidov prin '26 sau '29 circa: noi nici nu l-am rastignit pe Hristosul vostru si voi praznuiti deja Invierea Sa... Trageti concluziile de rigoare!

Pascalia gregoriana incalca flagrant textul Evangheliei privind Invierea pentru ca sunt ani in care Pastele este praznuit inaintea paschei jidanilor! De ce credeti ca incepand de la 1583 si continuand secole intregi Ortodoxia a osandit intregul sistem calendaristic gregorian? Pentru ca ar fi adus dezbinare si incalcarea Sfintelor Canoane! Defapt ceea ce s'a si intamplat dupa 1924!

Sa multumim nemernicilor de masoni si ecumenisti! Anathema lor ca au adus dezbinarea intre frati!
Ultima oară modificat 30 Mar 2010, 21:39 de către Pathos, modificat 1 dată în total.

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde Pathos » 30 Mar 2010, 21:21

Nu prea are de a face cu subiectul din acest topic, dar as avea o intrebare pentru dumneavoastra Parinte George; observ ca sunteti din Timisoara! La Sfanta Liturghie il pomeniti pe PS Corneanu?

Va intreb asta pentru ca din punctul meu de vedere Corneanu este un eretic! Sinodul BOR e vinovat si de erezia corneana vazand ca a aparat un eretic, caruia nici rau nu i'a parut de gestul sau! Si din cate am vazut, chiar a blagoslovit o carte cu minunile de la Medjugorje, continuandu-si activitatea ecumenista!
Parinte George, sper sa primesc un raspuns din partea dumneavoastra si la acest mesaj!

Sincer, tare cred ca incarcata e constiinta unui preot care'l pomeneste pe Corneanu, dupa toate cele facute de el!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde georgedimoiu » 30 Mar 2010, 21:53

Ce ușor aruncă unii pe forum cu erezia!
Bine-înțeles că îl pomenesc pe I.P.S Nicolae Corneanu Mitropolitul Banatului la Liturghie.
Poate unii dintre voi ar trebui să vă vedeți lungul nasului.
Vedeți și canoanele despre cei care aduc acuze episcopului.
Este un ierarh ortodox, cel mai bătrân mitropolit, care dacă nu era săpat de Securitate ar fi ajuns de mult Patriarh al B.O.R.
Dar nu acesta este subiectul aici.
Să te duci să te spovedești și să spui că ai făcut un ierarh ortodox eretic :!:
Cât despre calendar vedeți filmul cu șerpii Maicii Domnului ei s-au conformat schimbării calendarului(apariția șerpilor este de fapt o minune).
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde Pathos » 30 Mar 2010, 22:00

Ce ușor aruncă unii pe forum cu erezia!
Bine-înțeles că îl pomenesc pe I.P.S Nicolae Corneanu Mitropolitul Banatului la Liturghie.
Poate unii dintre voi ar trebui să vă vedeți lungul nasului.
Vedeți și canoanele despre cei care aduc acuze episcopului.
Este un ierarh ortodox, cel mai bătrân mitropolit, care dacă nu era săpat de Securitate ar fi ajuns de mult Patriarh al B.O.R.
Dar nu acesta este subiectul aici.
Să te duci să te spovedești și să spui că ai făcut un ierarh ortodox eretic :!:

Dupa cum v'am spus, n'are de a face cu subiectul topicului! Era doar o framantare de a mea personala!

Nu conteaza ca e batran, nu conteaza ca putea ajunge Patriarh, nu conteaza ca vorbeste frumos sau face minuni; atata timp cat nu s'a pocait de gestul sau ERETIC, pentru mine ramane un eretic!

Stiti exemplul dat de Epifanie Teodoropoulos referitor la acei episcopi care s'au dat arieni dar ei defapt erau ortodocsi. De ce au facut asta? Pentru a apara turma de adevaratii arieni! Totusi, aceia si-au CERUT IERTARE, si au marturisit Ortodoxia in fata sinodului si a poporului!

A facut asta Corneanu? S'a lepadat de fapta sa? NU! Deci, din punct de vedere ortodox, el este un eretic, acceptat ca ierarh de un sinod talharesc! Dupa cum vedem isi continua activitatea sa ecumenista in continuare!

Sper ca dumneavoastra nu sunteti "ecumenist"... orice ecumenist ar trebui sa se ingrozeasca vazand ca peste capul sau cade anathema data de Sfantul Sinod al ROCOR-ului in '83!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde georgedimoiu » 30 Mar 2010, 22:16

Greșești, sunt ecumenist pentru că avem o poruncă ca toți să fim una și să aducem pe toți la dreapta credință, iar roadele ecumenismului, pentru cine are ochi de văzut, se văd. Nu poți să stai tot timpul cu fundul la viitor și cu fața la trecut.Problema este că aici pe forum chiar nu înțelegeți deloc ce este ecumenismul și care sunt roadele lui(nici nu cred că s-a chinuit cineva să citească ce am scris pe tema aceasta acum câteva zile).
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde Pathos » 30 Mar 2010, 22:51

Greșești, sunt ecumenist pentru că avem o poruncă ca toți să fim una și să aducem pe toți la dreapta credință, iar roadele ecumenismului, pentru cine are ochi de văzut, se văd. Nu poți să stai tot timpul cu fundul la viitor și cu fața la trecut.Problema este că aici pe forum chiar nu înțelegeți deloc ce este ecumenismul și care sunt roadele lui(nici nu cred că s-a chinuit cineva să citească ce am scris pe tema aceasta acum câteva zile).
:roll: Trist... si tragic! Dumnezeu sa va ajute ca sa va intoarceti inapoi la Adevar! Cred ca discursul nostru se poate incheia aici, vazand ca din experienta personala cu persoanele care propovaduiesc eresuri nu se ajunge nicaieri!

Ma voi ruga la Dumnezeu pentru dumneavoastra! Toate cele bune!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde georgedimoiu » 31 Mar 2010, 10:39

Vedeți cum vorbiți eu nu propovăduiesc eresuri!
Iar dacă unii au ochelari de cal care nici nu sunt puși bine că li se îngustează orizontul cu cât privesc mai departe nu e vina mea.
Nu cred că aveți nici cea mai mică experiență în acest domeniu. Pur și simplu copiați habotnicia unor clerici și călugări!
Vă mulțumesc pentru rugăciune dar rugațivă și pentru voi ca să vă Lumineze Dumnezeu și să lăsați ura la oparte.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde Pathos » 31 Mar 2010, 11:51

Vedeți cum vorbiți eu nu propovăduiesc eresuri!
Iar dacă unii au ochelari de cal care nici nu sunt puși bine că li se îngustează orizontul cu cât privesc mai departe nu e vina mea.
Nu cred că aveți nici cea mai mică experiență în acest domeniu. Pur și simplu copiați habotnicia unor clerici și călugări!
Vă mulțumesc pentru rugăciune dar rugațivă și pentru voi ca să vă Lumineze Dumnezeu și să lăsați ura la oparte.
Ati afirmat ca sunteti ecumenist! Si cunoastem bine roadele ecumenismului, prin acordurile, rugaciunile, slujirile cu tot soiul de eretici, de exemplu' papistasii, monofizitii, protestantii, s.a.m.d.! Daca pentru dumneavoastra intalnirea de la Assisi din '86 a fost in numele Domnului, pentru mine a insemnat o tradare, o grava apostazie, o orgie in numele satanei, o tradare a Adevarului pentru o iubire patimasa, omeneasca, diabolica!

Ce sa mai zic de topicul deschis de dumneavoastra, din care reiese ca acceptati ideea conform careia, si romano-catolicii, eretici de altfel, ar avea Har in tainele lor!

Sa ne intoarcem la subiectul topicului! Va multumesc!

Parinte Petru, sper sa primesc un raspuns din partea dumneavoastra!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde georgedimoiu » 31 Mar 2010, 18:17

Doamne iartă-l că nu știe ce scrie pe forum :!:
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde protosinghel » 31 Mar 2010, 18:20

Parinte Petru, sper sa primesc un raspuns din partea dumneavoastra!
Dar care e întrebarea concretă pt mine?

Pathos
Mesaje:52
Membru din:20 Dec 2009, 14:00
Confesiune:ortodox

Re: PROBLEMA CALENDARULUI BISERICESC

Mesaj necititde Pathos » 01 Apr 2010, 10:22

Parinte Petru, sper sa primesc un raspuns din partea dumneavoastra!
Dar care e întrebarea concretă pt mine?
Voi pune din nou intrebarile aici.

Afirmati ca ROCOR-ul in perioada 1920 circa de la formarea sa, pana acu' cativa ani cand s'a "unit" (defapt inghitita) de Patriarhia Moscovei, a fost dezidenta, si as adauga eu, schismatica?

Oprirea macelului? Sa inteleg ca sunteti de acord cu vanzarea Ortodoxiei anti-hristilor doar pentru a pastra "forma externa" a institutiei bisericesti! Deci, Sfantul Patriarh Mucenic Tikhon, in enciclica sa s'a inselat, dand anathemei pe comunisti si pe toti aceia care "cocheteaza" cu ei?

Cand va veni anti-hristului, ne vom "legitima" si'n fata sa, ca sa oprim macelul?


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 43 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX