Circumcizia religioasă şi cea medicală

Fiecare scrie ce doreşte şi discuta cu cine vrea, dar pe teme teologice (ce nu se încadrează la vreunul din compartimentele de mai sus)
Florink
Mesaje:6
Membru din:08 Mar 2010, 17:04
Confesiune:ortodox
Circumcizia religioasă şi cea medicală

Mesaj necititde Florink » 31 Mai 2010, 15:34

Stiu ca poate parea o intrebare de-a dreptul tampita dar sunt foarte curios de raspunsul acesteia.
Am inteles ca circumcizia in cazul bebelusilor poate avea printre altele si considerente religioase.
Scuzati intrebarea,dar e un pacat daca ai un bebelus si nu ai urmat acest procedeu pentru el(adica circumcizia)?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: E necesar asa ceva?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 31 Mai 2010, 19:13

Florink scrie:
Stiu ca poate parea o intrebare de-a dreptul tampita dar sunt foarte curios de raspunsul acesteia.
Am inteles ca circumcizia in cazul bebelusilor poate avea printre altele si considerente religioase.
Scuzati intrebarea,dar e un pacat daca ai un bebelus si nu ai urmat acest procedeu pentru el(adica circumcizia)?
Circumcizia era si este porunca doar pt evrei in Vechiul Testament, noi ortodocsii aplicam poruncile Noului Testament, lasat de IIsus Hristos.
Ultima oară modificat 21 Mar 2011, 16:45 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: E necesar asa ceva?

Mesaj necititde Ioan Cr » 31 Mai 2010, 21:34

Dar circumcizia poate fi si dupa indicatii medicale si atunci ce, tot e o adeziune tacita la iudaism?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: E necesar asa ceva?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 31 Mai 2010, 22:05

Am inteles ca intrebarea este cu privire doar la ''considerente religioase'' si daca este ''pacat'' refuzul acestui act
circumcizia ,in acest caz ,nu are nimic in comun cu crestinismul decit doar la nivel de preinchipuire a botezului actual,iar pacat este tocmai a practica asa ceva
Cu mult respect.

miscocimad
Mesaje:4
Membru din:30 Mai 2010, 20:44
Confesiune:ortodox
Localitate:craiova

Re: E necesar asa ceva?

Mesaj necititde miscocimad » 31 Mai 2010, 22:20

circumcizia ca act religios a fost instituit de catre Dumnezeu pentru Avraam cu scopul de a intari legamantul facut cu acesta prin care Dumnezeu ii promisese ca va fi parintele unui popor foarte numeros. evreii se circumcid pentru ca ei sunt fii, urmasii directi ai lui Avraam si considerat poporul ales pana la venirea Mantuitorului. Odata cu instituirea Bisericii Crestine primare unde au fost incluse si celelalte popoare "pagane" s-a renuntat la practicarea circumciziei. Hotararea a fost luata cu ocazia primului sinod apostolic la Ierusalim in preajma anului 50.Asadar faptul ca s-a renuntat la circumcizia crestinilor nu reprezinta vre-un pacat

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: E necesar asa ceva?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Iun 2010, 01:02

miscocimad scrie:
Odata cu instituirea Bisericii Crestine primare unde au fost incluse si celelalte popoare "pagane" s-a renuntat la practicarea circumciziei. Hotararea a fost luata cu ocazia primului sinod apostolic la Ierusalim in preajma anului 50.Asadar faptul ca s-a renuntat la circumcizia crestinilor nu reprezinta vre-un pacat
Se poate spune de renuntare la practicarea circumciziei a evreilor, nu si a crestinilor, pt ca ei nu au avut-o !; cei din eresul fariseilor prospat convertiti, dar cu reminescente din trecut ,si-au arogat(cum le era obiceiul)dreptul de a invata asa pe crestini, fara porunca apostolilor(fapte, cap 15 ;vr 24)tulburind pe crestini!
acest lucru (circumcizia )reprezinta un pacat, chiar si pt evrei dupa venirea lui Hristos , cu atit mai mult pt crestini !
pacat=(ebraicul hattat)=indepartare de la scop! ; acest fapt este numit chiar ispitire a lui Dumnezeu,cap 15 ;vr 10 fapte
Ioan Cr scrie:
Dar circumcizia poate fi si dupa indicatii medicale si atunci ce, tot e o adeziune tacita la iudaism?
Daca e din indicatii medicale , nu vad sa aiba nici o legatura cu adeziunea tacita la iudaism !; dar nu stiu ,exista asa ceva?
Ultima oară modificat 21 Mar 2011, 16:47 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: E necesar asa ceva?

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Iun 2010, 21:00

dar nu stiu ,exista asa ceva?
Patologia se numeste "fimoză".
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Circumcizia religioasă şi cea medicală

Mesaj necititde hodor cristiuc » 03 Iun 2010, 20:17

Buna.Cand au renuntat evreii la circumcizie,daca au renuntat?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Circumcizia religioasă şi cea medicală

Mesaj necititde Pr Haralambie » 04 Iun 2010, 00:32

Dupa ce s-au increstinat, sau o data cu increstinarea!
Cu mult respect.


Înapoi la “ALTE SUBIECTE TEOLOGICE”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 58 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX